Relacja z wolontariatu Opportunities ahead! na Sycylii

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem naszej wolontariuszki Magdy, która spędziła swój krótkoterminowy wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności w miejscowości Messyna na Sycylii w organizacji Enjoy Sicily, Magda we wspaniały sposób opowiada o włoskiej kulturze, jedzeniu i przekonuje dlaczego warto wziąć udział w wolontariacie EKS. Dzięki współpracy w ramach projektu Opportunities ahead! kolejna młoda osoba miała szansę na przeżycie niezwykłej przygody!

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

Tak Magda wspomina swój wolontariat:

„Podsumowanie mojej przygody z wolontariatem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, czyli dwa miesiące sycylijskiego słońca… i nie tylko. Przy wyborze projektu brałam pod uwagę zarówno kraj (miejsce), jak również dziedzinę bliską moim zainteresowaniom. Wyjazd do Enjoy Sicily we włoskiej Mesynie był strzałem w dziesiątkę!

Już od pierwszych dni pobytu żałowałam, że moja przygoda potrwa „tylko” dwa miesiące. Przebywający na miejscu wolontariusze oraz reprezentująca organizację przyjmującą Tiziana Versace i jej współpracownicy już od pierwszych dni przyjęli mnie i moją koleżankę Oliwię niezwykle ciepło. Przez cały okres wolontariatu czułam się jak w domu

Jak na Italię przystało, dzień pracy zaczynaliśmy i kończyliśmy delektując się „un caffe”, czyli tzw. „małą czarną” kawą. Obowiązkowym elementem sycylijskiego śniadania była z kolei „a granita ca’ brios”i, czyli tradycyjny sycylijski mrożony deser na bazie kawy, pistacji, śmietanki lub soków owocowych, serwowany w akompaniamencie świeżo wypiekanej bułeczki i bitej śmietany. Istna rozpusta!

Do głównych moich obowiązków jako wolontariuszki należało wspieranie bieżącej pracy biura organizacji Enjoy Sicily oraz przyjmowanie turystów zaglądających do InfoPointu, czyli biura informacji turystycznej, znajdującego się w samym sercu Mesyny, tuż przy Piazza Duomo. Najczęściej gościli u nas turyści przypływający dużymi wycieczkowymi statkami – miałam szansę poznać podróżników z całego świata. Muszę przyznać, że możliwość (czy niekiedy próba) rozmowy w wielu różnych językach i doświadczenie odmiennych kultur były niezwykle inspirujące.

Ważnym elementem naszej pracy było nagrywanie podcastów. W tym miejscu muszę serdecznie podziękować wolontariuszowi długoterminowemu – Wojtkowi za to, że z niezwykłą cierpliwością nauczył mnie całego procesu tworzenia podcastu od początku do końca. Możliwość publikacji własnego podcastu na Spotify czy Youtube, a także promowanie Radia Antivirus to niezwykle cenne doświadczenie i umiejętność, którą z pewnością wykorzystam w przyszłości.

W każdym miesiącu redagowaliśmy i wydawaliśmy magazyn „The Messina Times”, czyli pismo o tematyce związanej z szeroko pojętą turystyką, podróżami, kuchnią, sprawami europejskimi itp. Przed wyjazdem nie wiedziałam nawet, że pisanie artykułów i wyszukiwanie interesujących tematów będzie sprawiało mi aż tyle radości. Nowe wyzwania potrafią rozwinąć nowe pasje!

Ciekawym urozmaiceniem naszych codziennych obowiązków była wizyta lokalnych dziennikarzy w naszej organizacji Enjoy Sicily, którym mieliśmy okazję udzielić wywiadu dotyczącego naszego wolontariatu. Reportaż z udziałem wszystkich wolontariuszy jest dostępny jest pod linkiem: 

Niezwykle ważną inicjatywą, w której wzięłam kilkukrotnie udział w ciągu trwającego wolontariatu, było sprzątanie okolicznych plaż współorganizowane przez organizację MessinAttiva oraz ESN Messina. Ilość zebranych śmieci za każdym budziła nasz smutek i zdumienie, niemniej jestem wdzięczna za możliwość wzięcia udziału w tej inicjatywie. Wierzę, że wspólnie mamy moc czynienia świata lepszym miejscem do życia!

Serdeczne podziękowania dla Anety, koordynatorki z ramienia FRSP, za opiekę merytoryczną i wsparcie duchowe
podczas trwania projektu! 

Na koniec słów kilka o tym, dlaczego warto wyjechać na wolontariat w ramach

Europejskiego Korpusu Solidarności:

  • poznanie kultury (kuchni, języka i nie tylko!) kraju i jego mieszkańców
  •  doświadczenie magii dawania
  • poznanie wielu ciekawych osób, a być może zawarcie przyjaźni
  • nabycie nowych umiejętności i rozwinięcie „starych”, np. współpraca, cierpliwość,
  • empatia
  • możliwość nieustannego podróżowania bez wyrzutów sumienia
  • czynienie świata (i siebie) lepszym
  •  wspaniałe wspomnienia na całe życie”

 

                                                                                                                                                    Magdalena Gromek

Jeżeli i Ty chcesz zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności to nie przegap swojej szansy i aplikuj już dziś! Bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/.