Opportunities ahead in Ferrol! Relacja z wolontariatu krótkoterminowego w Hiszpanii

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem naszej wolontariuszki Julii, która spędziła swój krótkoterminowy wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności w miejscowości w Ferrol, w HIszpanii w organizacji Xeracion. Kolejny raz dzięki współpracy w ramach projektu Opportunities ahead! kolejna młoda osoba miała szansę na przeżycie niezwykłej przygody!

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Nie był to mój pierwszy wyjazd za granicę, ale z pewnością przerósł on moje oczekiwania! Organizacja goszcząca bardzo dbała o nasz komfort. Od momentu opuszczenia środka transportu, aż do drogi powrotnej znajdowaliśmy się pod czyjąś opieką. Jest to niezwykle istotny fakt dla osób, które po raz pierwszy przekraczają granice obcego państwa. Jednak ich „opieka” to coś więcej niż pokazanie miejsca zamieszkania i punktów spotkań. Każdy dzień zaczynał się od miłej pogawędki. Ponadto przydzielono nam mentorkę – Adinę. To dzięki niej:

  • Nauczyłam się podstaw uprawy roślin
  • Przeprowadziliśmy event „Polish Culture Night” (pomimo braku polskich produktów, co było nie lada wyzwaniem dla naszej mentorki)
  • Zbierałam materiały, a następnie zostałam przeszkolona z programów, które pomogły mi stworzyć filmiki promujące region
  • Moim głównym zajęciem było prowadzenie „English chat club”, dzięki któremu poznałam wielu mieszkańców z Ferrol i mogłam pomóc im rozwijać i ćwiczyć komunikację w języku angielskim
  • Ponadto pomagałam w realizacjach projektów mojego kolegi i koleżanek z Turcji i Holandii
  • Poza oficjalnymi godzinami w biurze mogliśmy dołączać do „Work Shop”, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi, ucząc się od siebie nawzajem,
  • Wykonywaliśmy wspólne prace ogrodowe raz w tygodniu, które zapewniały nam możliwość integracji

Oczywiście był również czas na przyjemności! Udało mi się zwiedzić Santiago de Compostela, A Coruña, Fragas do Eume i wiele innych, ale nie zdradzę Ci wszystkiego ;). Jeśli będziesz miał okazję odkryć Galicję na własną rękę… Just do it!

Każdy region Hiszpanii ma wiele do zaoferowania. Jednak Galicja znacznie różni się od zatłoczonych turystycznych kurortów również smakami. Warto spróbować owoców morza, poznać tradycyjne galicyjskie tańce, ale przede wszystkim ludzi do, których będziecie chcieli wracać.

Jeżeli i Ty chcesz zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności to nie przegap swojej szansy i aplikuj już dziś! Bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/.