Relacja z wolontariatu Opportunities ahead w Bradze!

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem naszej wolontariuszki Pauliny, która spędziła swój krótkoterminowy wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności w miejscowości Braga w Portugali w organizacji ADOC, Paulina w swoim artykule opowiada o swoim wolontariacie, zawartych przyjaźniach oraz portugalskiej kuchni. 

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jak się zaczęło

„W tym roku jeden z wakacyjnych miesięcy spędziłam na północy Portugalii pracując jako wolontariuszka organizacji ADOC w miejscowości Braga. Celem naszego wolontariatu był rozwój działań kulturalnych, kreatywnych i integracyjnych dotyczących aktywności społecznej osób o mniejszych szansach.

Współpracowałam z organizacją  non-profit ADOC, czyli Association of Constant Occupation. Ich misją jest promowanie współpracy na rzecz rozwoju lokalnego w obszarze ochrony, nauki i rewitalizacji dziedzictwa historycznego, kulturowego i środowiskowego. ADOC w sposób edukacyjny organizuje czas wolny dla dzieci i młodzieży na rozwój przedsiębiorczości oraz prowadzi aktywne zajęcia dla seniorów.

Nasze zadania:

W tym roku organizacja ADOC zmieniła lokalizację swojego biura, więc wspólnie z innymi wolontariuszami pomogliśmy koordynatorom w organizacji nowego ogrodu. W planach mieliśmy również zorganizowanie wydarzenia dla lokalnej społeczności w nowym ogrodzie, ale niestety ze względu na panujące upały oraz czas urlopowy nie udało nam się tego zrealizować.

Nasza praca głównie polegała na promocji programu GoMore, publikując filmy z miejsc, które odwiedziliśmy w Bradze. Oprócz tworzenia materiałów promocyjnych, opublikowaliśmy również wiele postów i filmików na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem oraz życiem zero waste. Stworzyliśmy również TIK Toka dla organizacji ADOC, co z pewnością pomoże w dalszej promocji projektu i organizacji.

W czasie tego miesiąca udało mi się również przeprowadzić warsztaty na temat zero waste życia, upcyklingu oraz tego, jak w prosty sposób wprowadzić go w nasze życie. Dzięki udziale w tym projekcie z pewnością wzmocniły się moje umiejętności edycji filmików 🙂

 

Co było dla mnie najważniejsze?

Myślę, że jednym z najważniejszych aspektów mojego wolontariatu były znajomości zawarte z innymi wolontariuszami z innych krajów. W czasie tego miesiąca poznałam kilka osób z Turcji. Razem pracowaliśmy, mieszkaliśmy, podróżowaliśmy oraz gotowaliśmy. Dzięki temu doświadczeniu udało mi się pierwszy raz skosztować tradycyjnego tureckiego śniadania.

W tym miesiącu miałam wiele okazji do poznania Portugalii. Wiem już, że zamawiając kawę w kawiarni otrzymamy espresso. Spróbowałam kilku lokalnych potraw, takich jak pastel de nata, francesinha czy owoce morza. Odkryłam również nową miłość do pieszych wędrówek po portugalskich wzgórzach!

Czy było warto?

Bardzo się cieszę, że wzięłam udział w tym projekcie. W ciągu tego miesiąca rozwinęłam swoje umiejętności edytorskie. Uwielbiam spędzać czas z naturą i pracować w ogrodzie, dlatego powierzone mi obowiązki były dla mnie idealne. Na pewno zyskałam więcej cierpliwości, zrozumienia i wewnętrznego spokoju. Poznałam inne kultury i obyczaje zagranicznych krajów.

Jeśli wahasz się, czy to właściwy moment i czy Ty jesteś odpowiednią do tego osobą – zapewniam Cię, że tak! Nie bój się, zaryzykuj!”

                                                                                                                           Paulina Kaleta

To już jest koniec...

Pomimo, że Paulina skończyła swój wolontariat w ubiegłe wakacje, to nie był dla niej koniec przygody z wolontariatem. Po zakończeniu swojej podróży Paulina zorganizowała spotkanie informacyjne na którym opowiedziała o swoim wolontariacie oraz możliwościach jakie daje wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Zdjęcia z tego spotkania możecie zobaczyć poniżej

Jeżeli i Ty chcesz zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności to nie przegap swojej szansy i aplikuj już dziś! Bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/.