Opportunities ahead in Braga! Relacja z wolontariatu krótkoterminowego w Portugalii

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem naszego wolontariusza Marka, który spędził swój krótkoterminowy wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności w miejscowości Braga w Portugali w organizacji ADOC, Marek opowiada  o swoim wolontariacie oraz w jaki sposób dzięki udziałowi w projekcie zrealizował swoje marzenie.

Projekt jest finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jak się zaczęło

Moje zainteresowania to zwiedzanie, poznawanie nowych kultur i geografia więc taki projekt zawsze mi się marzył. Portugalia wydawała mi się bardzo piękna i urozmaicona krajobrazowo więc od początku byłem nią zainteresowany.

Projekt miał miejsce w przepięknym mieście Braga. Jest to historyczne i jedno z większych miast w Portugalii. Miasto ma ponad 60 kościołów więc przewijało się dużo turystów. Mieszkaliśmy blisko centrum i pogoda zawsze nam sprzyjała więc mogliśmy korzystać z każdego dnia jak najlepiej się dawało. Również portugalczycy to kochani i towarzyscy ludzie więc przez cały projekt towarzyszył mi uśmiech na twarzy.

Nasze zadania:

Moimi głównymi celami na projekcie było zajmowanie się ogrodem i udostępnianiem na social mediach naszych postępów i promowanie sustainability.
Cel organizacji goszczącej to zrobić ogród sensoryczny więc początki zaczęły się od sprzątania i wyrywania chwastów, gdy już zajęliśmy się podstawami mogliśmy również zrobić kompost.
Poza tym zajmowałem się również promowaniem naszych postępów na instgramie i promowaniem ekologicznego stylu życia.

Co było dla mnie najważniejsze?

Portugalia nie należy do dużych państw więc zwiedzanie było bardzo proste więc mieliśmy okazję zwiedzić dużo pięknych miast i plaż i również poznawać nowe osoby po drodze.

Uważam, że ten projekt to najlepsza decyzja którą podjąłem w moim życiu. Bardzo bym polecił wyjazd na taki projekt. Uważam, że z takiego projektu można bardzo dużo wynieść. Wyjeżdżając samemu do innego kraju na dłuższy czas, można poznać siebie z innej strony ale również poznaje się nowe osoby na takim projekcie o innych wierzeniach i kulturach co uczy tolerancji i otwarcia na świat. Doświadczenia i wspomnienia po takim projekcie zostają na całe życie”.

Jeżeli i Ty chcesz zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności to nie przegap swojej szansy i aplikuj już dziś! Bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/.