Relacja z wymiany młodzieżowej „Make yourself more employable” w Katowicach

36 uczestników z całej Europy, 7 dni intensywnych warsztatów, setki wypitych filiżanek kawy – tak w liczbach wyglądała wymiana młodzieżowa pt. „Make yourself more employable” zorganizowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego w Katowicach w sierpniu tego roku. Wymiana młodzieżowa została zorganizowana dzięki funduszom europejskim w ramach programu Erasmus+ i pozwoliła młodym ludziom na odkrycie swoich kompetencji oraz rozwinięcie kluczowych umiejętności potrzebnych na rynku pracy.

Właśnie tak się zaczęło!

Wydarzenie rozpoczęło się 11 sierpnia w Katowicach przy ulicy Klimczoka 10. Młodzi ludzie z 6 krajów z całej Europy zaczęli zjeżdżać się do Katowic aby przez następne 7 dni wziąć udział w warsztatach, pomagających im w zdobyciu wiedzy i umiejętności praktycznych zwiększających ich szansę na zatrudnienie. Już pierwszego dnia liderzy przygotowali dla uczestników gry i ćwiczenia integracyjne. Dzięki pracy w grupach zróżnicowanych narodowościowo uczestnicy mieli szansę na rozwinięcie swoich umiejętności negocjacji, rozwiązywania problemów oraz wyjście poza strefę swojego komfortu. Mnogość pomysłów i różnorodność punktów widzenia wymagały od młodzieży wykazania się empatią i wzajemnym zrozumieniem. Takie ćwiczenia z pewnością przygotowały uczestników do pracy w zróżnicowanym etnicznie i kulturowo środowisku oraz pozwoliły na rozwinięcie umiejętności krytycznego myślenia oraz proaktywnej postawy w dążenie do rozwiązywania problemów. Aktywności przygotowane przez trenerów, nie tylko wywoływały uśmiechy na twarzach uczestników ale przede wszystkim pozwoliły na zbudowanie więzi pomiędzy młodymi ludźmi oraz wzmocnienie poczucia jedności, wspólnoty i wzajemnego zrozumienia.

https://volo.frsp.eu/wp-content/uploads/2021/10/MYME-Youth-Exchange-coverage-video-31.08.21.mp4#t=3

Pomimo upalnej pogody kolejne dni były nie mniej intensywne. Podczas warsztatów  uczestnicy mieli szansę na zastanowienie się jak ma wyglądać ich przyszła ścieżka zawodowa oraz jakie działania muszą urzeczywistnić aby zdobyć wymarzoną pracę. Dzięki zajęciom mieli szansę na stworzenie własnej mapy zasobów, która pozwoliła im na zebranie swoich kompetencji, wiedzy i  talentów w jednym miejscu. Podczas pracy w grupach mogli skonsultować swoje pomysły oraz wspólnie zastanowić się jakich umiejętności brakuje im by wykonywać swój wymarzony zawód.

Czas  wyzwań

Kolejne dni stawiały przed uczestnikami nowe wyzwania! Niezmiernie wartościowe były warsztaty z wystąpień publicznych, gdzie każdy uczestnik po swojej prezentacji mógł obejrzeć własne wystąpienie i przeanalizować je indywidualnie z trenerami. To właśnie podczas zajęć z autoprezentacji młodzi ludzie nauczyli się jak radzić sobie ze stresem oraz jakie techniki i metody są skuteczne podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Więcej zdjęć dostępnych na oficjalnym fanpage’u wymiany młodzieżowej na Facebook’u https://www.facebook.com/youth.exchange.myme

Następne dni warsztatowe upłynęły pod znakiem planowania oraz zarządzania sobą w czasie. Uczestnicy mieli szansę na stworzenie własnego planu działania, który pozwolił im zbliżyć się do wyznaczonego celu i ułatwił jego osiągnięcie. Ponadto podczas wspólnej debaty został omówiony temat  prokrastynacji oraz sposobów radzenia sobie z odkładaniem rzeczy na później. Uczestnicy w kreatywny sposób prezentowali swoje ulubione techniki planowania, jednocześnie odkrywając w sobie talenty aktorskie i komediowe.

Szanse na przyszłość

Podczas kolejnych dni uczestnicy mieli szansę na spotkanie z gośćmi, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczaniem odnośnie do projektów i mobilności organizowanych w ramach programów Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Młodzież miała możliwość porozmawiania z wolontariuszami, którzy odbyli, bądź są w trakcie swoich projektów wolontariackich. Niewątpliwe było to ważne spotkanie gdyż młodzież mogła dowiedzieć się o wszystkich dostępnych możliwościach oferowanych w ramach programów europejskich.

Podczas całego tygodnia uczestnicy pracowali wspólnie nad stworzeniem e-booka, który zawiera według nich najważniejsze treści przedstawione podczas warsztatów. Młodzi ludzie przygotowali tę publikację z myślą o swoich rówieśnikach aby w przystępny sposób zaprezentować im zdobytą wiedzę. Rezultaty ich pracy do zobaczenia poniżej. 

Make yoursel more employable – E-book from Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

Różnorodność na co dzień

Wymiana młodzieżowa to nie tylko warsztaty merytoryczne ale również czas spotkań i miejsce na nowe doświadczenia. Każdego dnia, podczas wieczorów kulturowych, młodzi ludzie z Hiszpanii, Portugali, Węgier, Włoch, Czech i Polski mieli szansę na dzielenie się swoimi tradycjami a także regionalnym jedzeniem. Był to nie tylko czas świetnej zabawy ale przede wszystkim możliwość na zwiększenie swojej świadomości wobec różnych kultur, religii i tradycji. Integracja byłą szansą na promowanie wzajemnego szacunku, tolerancji i wiedzy na temat obyczajów innych państw. Atmosfera wzajemnego zrozumienia sprawiła, że młodzi ludzie nie tylko z zaangażowaniem uczestniczyli w warsztatach ale również z chęcią otworzyli się na nowe przyjaźnie. 

Europejska rodzina

Chociaż od początku wymiany młodzieżowej minęło dwa miesiące i wszyscy dotarli do swoich domów zdrowi i bezpieczni to żywe emocje i przemyślenia ciągle towarzyszą naszym uczestnikom. Pomimo setek kilometrów dzielących ich miejsca zamieszkania, wielu z nich wciąż utrzymuje ze sobą kontakt oraz spotyka się przy kawie i to nie tylko tej wirtualnej. Wymiana młodzieżowa „Make yourself more employable” zorganizowna przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego dała szansę młodym ludziom na zwiększenie swoich kompetencji w obszarze przedsiębiorczości. Co więcej, podczas warsztatów młodzi ludzi mogli spotkać swoich rówieśników z różnych zakątków Europy i przekonać się, że pomimo różnic na tle religijnym, kulturalnym i świaropoglądowym mogli stworzyć wielką europejską rodziną, w której panowała atmosfera akceptacji, tolerancji i wzajemnemgo zrozumienia.

Jeśli i Ty chcesz wziąć udział w wymianie młodzieżowej, wolontariacie długo lub krótkoterminowym, bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/