Bądź świadomy – relacja z wolontariatu w organizacji Al Hamam

Gdy za oknem zimno i wietrznie, zapraszamy Was do przeczytania gorącej relacji Ady z jej pobytu na projekcie wolontariatu krótkoterminowego w organizacji Al Hamam

Projekt pt. „Change with Resilience” odbywał się we wrześniu 2021 r. Wzięło w nim udział pięcioro Polskich wolontariuszy. Projekt był finansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności

Gdzie? Jak? Dlaczego?

Dwa lata pandemii, bardzo namieszały w życiu wielu ludzi, a moim zdaniem najbardziej w życiu studentów: miesiące spędzone przed ekranem, ograniczona możliwość spotykania się nawet z własna rodzina. Z każdym miesiącem jeszcze bardziej zapadliśmy się w otchłań naszych łóżek, nakrywając się toną koców. W jednym z takich dni moja współlokatorka wpadła do mojego pokoju krzycząc: jedziemy do Hiszpanii, wysyłaj zgłoszenie!
Tak się zaczęło…

Organizacja goszcząca

Oasis Al Hamam to szkoła życia i podróż do wnętrza, aby odkryć kim jesteśmy, w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Znajduje się ona w Andaluzji, w Almerii, 1 km od miasta Lucainena de las Torres, jednego z najpiękniejszych miasteczek w prowincji, pomiędzy pustynią Tabernas a plażami Cabo de Gata, dziewiczej krainie nasłonecznionego i wulkanicznego krajobrazu .

Oasis Al Hamam stwarza przestrzeń, w której można obudzić zmysły, otworzyć serce, poczuć matkę Ziemię i celebrować życie.

W tym miejscu   spotykają się  różne kultury i tradycje, aby wydobyć na światło dzienne wiedzę przodków i obecny rozwój osobisty.

To przestrzeń niesamowitej koegzystencji natury z ludźmi z całego świata, którzy spotykają się tam aby pogłębić samopoznanie, uczyć się, dzielić, celebrować i doświadczać świadomości ciała, umysłu i serca.

Teraz trochę o samym projekcie:

Był to projekt zespołowy oraz krótkoterminowy gdyż w Cortijo spędziliśmy niestety tylko niecały miesiąc. Było to bardzo mało czasu, ale wystarczająco aby zmienić wiele w moim życiu.
Projekt składał się z trzech segmentów:
Bioconstruction: nauczyliśmy jak budować ekologiczne domy  oraz rozpoczęliśmy własną budowę.
Superadobe to forma konstrukcji worka ziemnego opracowana przez irańskiego architekta Nadera Khalili. Technika ta wykorzystuje wielowarstwowe, długie tuby z tkaniny lub worki wypełnione piaskiem czy cementem, które na każdym etapie kompresuję się.

Arboriculture: był to segment bardzo waży dla projektu, chociaż by ze wglądu na teren na którym się znajdowaliśmy. Pustynia Tabernas, nie powstała do końca w sposób naturalny, pomógł w tym człowiek. Ponad 100 lat temu wszystkie drzewa na tym terenie zostały wycięte i spalone przy wydobywaniu minerałów.
Organizacja od 25 lat stara się zapobiegać dalszemu pustynnieniu terenu sadząc drzewa i dbając o rozwój bioróżnorodności w ogrodzie.


Farma:
dbanie o zwierzęta oraz ogród było samą przyjemnością mogliśmy pracować i dbać o ziemię która nas karmiła, gdyż nasz dieta była dietą lakto-wegetariańską i składała się głownie z warzyw i owoców wychodowanych przez nas.  
Organizacja prowadzi również zajęcia dla dzieci gdzie mogą dotknąć i poznać każde zwierzę na żywo.


Po za codzienną pracą na rzecz społeczności, ważnym elementem była praca nad samym sobą, mieliśmy możliwość brania udziału w codziennej jodze, medytacjach, porannym rytuale Dharsan, movment medicine, oraz mantra chanting.

Ale to co wywarło na mnie największe wrażenie to społeczność która przyjęła czterdziestu wolontariuszy z całej Europy z otwartym sercem, dobrocią i wrażliwością  i pozowali nam się stać się częścią  tej rzeczywistości którą kreują w Cortijo. W ciągu tych krótkich kilku tygodni nauczyli nas jak patrzeć na świat z otwartym sercem i  szeroko otwartymi oczami, doceniać drobne rzeczy i żyć w zgodzie ze samy sobą i matka naturą.

Po projekcie

Przyjaźnie, które zawarliśmy w Hiszpani pozostaną z nami na długo, a z doświadczeń którego nabyliśmy będziemy korzystać całe życie. Jestem bardziej uważna, na to co mówię, na to co robię bo wiem że to wszystko ma wpływ na nasze otoczenie. Doceniam to co mam jeszcze bardziej i cieszę się każdym dniem który mam. I wiem, że to ja kreuje moją rzeczywistość, po projekcie mam odwagę to robić.

Prezentacja Ady

Chcesz wziąć udział w podobnym projekcie? Skorzystaj ze swojej szansy i zobacz nasze nabory