Wreszcie dotarłam! Relacja z odbywającego się wolontariatu w Lizbonie

Wreszcie dotarłam! Zapraszamy do zapoznania się z relacją z odbywającego się wolontariatu pt. Feel the Flow w Lizbonie. 

Nasza wolontariuszka przebywa w Portugalii od maja 2021, współpracuje z organizacją Associação Spin.

Wolontariat Feel The Flow jest finansowany z funduszy Europejskiego Korpus Solidarności.

Cześć!

Jestem Julia, przyjechałam do Lizbony na początku maja by wziąć udział w rocznym projekcie Feel the Flow w organizacji Associação Spin.

Przyjazd tutaj jest dla mnie wyjątkowym przeżyciem, ponieważ nigdy wcześniej nie mieszkałam za granicą a chciałam to zrobić od zawsze. Do projektu zostałam zwerbowana przez organizację wysyłającą z Polski – FRSP. Dotarli do mnie w czasie, kiedy intensywnie aplikowałam na różne długoterminowe projekty. Zdecydowałam się dołączyć do projektu w Lizbonie po rozmowie kwalifikacyjnej online z organizacją goszczącą, która bardzo mi się podobała. Po miesiącu załatwiania formalności, pakowania i pożegnań wreszcie dotarłam.

Pierwsze wrażenia

To mój pierwszy raz w Lizbonie, więc szczerze mówiąc nie miałam żadnych oczekiwań. Cóż, byłam pewna, że ​​Lizbona jest pięknym miastem. Wszyscy, którzy odwiedzają to miejsce tak mówią, ale naprawdę zaskoczyła mnie jej różnorodność. Mam tutaj na myśli zarówno architekturę, jak i kulturę. Okazuje się, że Lizbona jest pełna słońca, sztuki, muzyki, zapierających dech w piersiach widoków a także ciepłych, otwartych ludzi. Za każdym razem, gdy znudzi mi się pobyt w mieście, w ciągu zaledwie 30 minut mogę wylądować na jednej z pięknych pobliskich plaż. A nawet w jednym z urokliwych mniejszych miast jak np. Sintra, która jest jak bajkowe miasto pełne pałaców, wzgórz i zieleni.

Nowa rodzina

W ciągu tych miesięcy miałam okazję poznać wielu ludzi, o różnym pochodzeniu czy historii. Dla mnie to naprawdę zaskakujące, że tak pozornie różni ludzie mogą mieć ze sobą tak wiele wspólnego. To stymulujące środowisko skłoniło mnie do spojrzenia na wiele aspektów życia z nowego punktu widzenia. Dało mi szansę podzielenia się i porównania doświadczeń z ludźmi z różnych kultur.

Naprawdę czuje ogromną wdzięczność za ludzi, których tutaj spotkałam. Zwłaszcza tych, których nie boję się nazywać rodziną, tutaj w Lizbonie. Nie ma słów by opisać ile ciepła, bezpieczeństwa i miłości dają mi każdego dnia.

Organizacja goszcząca

Associação Spin jest organizacją non-profit o zasięgu ogólnokrajowym, której podstawowym celem jest promocja międzynarodowych projektów mobilności młodzieży. Stowarzyszenie Spin ma na celu promowanie międzykulturowości oraz aktywnego obywatelstwa. Jestem bardzo podekscytowana, widząc, że organizacja działa dobrze i obserwując, jak rzeczy które robię i proponuję wdrażane są w rzeczywistość.  Zespół jest uroczy i bardzo otwarty na nowe pomysły czy sugestie.

Obowiązki wolontariusza

Do moich obowiązków należy  między innymi: wsparcie w organizacji projektów młodzieżowych, prace administracyjne dotyczące projektów wysyłanych i goszczonych wolontariuszy, przeprowadzanie aktywności na organizowanych warsztatach i sesjach informacyjnych dotyczących projektów europejskich. Wkrótce mam nadzieję, że uda mi się przeprowadzić mój osobisty projekt, który dotyczy założenie jadłodzielni w najbliższej okolicy biura organizacji.

Bardzo się cieszę z tego doświadczenia, to było coś, co bardzo chciałam zrobić i od pierwszego dnia wiedziałam, że to dobry wybór. Nie mogę się doczekać co przyniosą kolejne miesiące.

Relację przesłała do nas nasza wolontariuszka Julia Janaszek. Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszej realizacji się na projekcie 😉