Relacja z projektu wolontariatu EKS w Palermo !

Relacja podsumowująca z projektu wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Palermo, na Sycylii !

W sierpniu zeszłego roku zdecydowałam się wyjazd na wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Po przeszukaniu wielu dostępnych opcji trafiłam na ofertę na stronie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Projekt miał odbyć się na Sycylii, w Palermo. Bez wątpienia mogę powiedzieć, że było to jedno z najciekawszych doświadczeń w moim życiu.

Mój wolontariat był podzielony na dwie części – pracy w biurze oraz na terytorium Terra Franca. Czasem moja organizacja goszcząca – H.R.Y.O. Human Rights Youth Organization, organizowała także wymiany międzynarodowe w ramach Erasmus+. Podczas wymian mieliśmy okazję poznać jak „od zaplecza” organizuje się takie projekty pomagając w ich realizacji. Natomiast moja codzienna praca w większości opierała się na pomocy w obowiązkach pracowników organizacji – od tworzenia treści na social media po organizowanie warsztatów i wymian. Ponadto, podczas mojego wolontariatu realizowaliśmy projekty mające na celu integrację lokalnej społeczności. Jednym z nich był m.in. projekt „Palermo Pura” który polegał na kolektywnym zbieraniu śmieci z terenów użytku publicznego takich jak np. parki.

Praca w Terra Franca była kolejnym ważnym elementem mojego wolontariatu. Głównym zadaniem wolontariuszy było ogólne utrzymanie terenu poprzez prace ogrodnicze oraz opiekowanie się zwierzętami, które znajdowały się na jej terenie. Teren ten utrzymywaliśmy zgodnie z zasadami permakultury.

Podczas mojego pobytu w Palermo moja organizacja goszcząca zorganizowała trzy krótkoterminowe wymiany. Pierwsza z nich nazywała się „We are what we eat” i polegała na zapoznaniu uczestników z kuchnią sycylijską oraz z ideą zrównoważonej produkcji żywności. Nasza kolejna wymiana polegała na zapoznaniu uczestników z tematem ekologii i permakultury. Poprzez warsztaty uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę na temat środowiska.

Trzecia wymiana natomiast była osadzona w tematyce idei Deep Democracy (głębokiej demokracji). Podczas tego projektu miałam okazję być również jego uczestnikiem. Trenerzy, którzy prowadzili ten kurs zapoznali nas z ideą projektu oraz pokazali, jak można zastosować ją w życiu. Ponadto, podczas szkolenia braliśmy udział w warsztatach mindfulness.

Życie w Palermo było dynamiczne i żywiołowe. Podczas czterech miesięcy dowiedziałam się o kulturze i zwyczajach Sycylijczyków. Miałam także okazję jeszcze lepiej poznać przepyszną sycylijską kuchnię. Miasto samo w sobie jest duże, a architektura zapiera dech w piersiach. W Palermo bardzo widoczne są wpływy innych kultur, przez hiszpańską po arabską. Tworzy to niesamowitą mieszankę.

Wolontariat EKS dał mi możliwość lepszego poznania tego włoskiego regionu. W wolnym czasie udało mi się zwiedzić Cefalu, Agrigento oraz inne mniej znane miejscowości w okolicach Palermo. Jestem niezwykle wdzięczna za możliwość wyjazdu. Cztery miesiące spędzone na Sycylii były wspaniałym doświadczeniem. Dowiedziałam się wiele o sobie, poznałam wiele wspaniałych osób, podszkoliłam znajomość włoskiego oraz lepiej zapoznałam się z tamtejszą kulturą.

Artykuł oraz prezentację przygotowała nasza wolontariuszka Julia Sobocińska, dziękujemy! <3