La dolce vita w Toskanii – relacja z wolontariatu EKS we Włoszech

La dolce vita w Toskanii

Malownicze krajobrazy, słońce, włoskie jedzenie – po prostu dolce vita!

Relacja naszych wolontariuszek Asi i Oliwii z trwającego projektu wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności pt. Local heroes of tomorrow we Włoszech

Ciao! Jestesmy Asia & Oliwia. W październiku przeprowadziłyśmy się do Sieny, aby realizować wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. Już od pierwszych dni Siena przywitała nas piękną pogodą, życzliwymi ludźmi, lokalnymi przysmakami i urokliwymi kawiarniami.  Natomiast spacer po mieście przeniósł nas w czasy średniowiecza.

Na co dzień pracujemy w Instytucie Artystycznym, w którym studenci zagraniczni mają możliwość odbywać swoje wymiany międzynarodowe. Jest to dla nas świetna okazja do poznania nowych kultur, praktykowania języków obcych i stworzenia wspólnej społeczności. Do naszych obowiązków należy promocja Instytutu, pomoc przy organizowaniu eventów, lokalnych wydarzeń i wystaw studentów oraz wsparcie w codziennych zadaniach. Każdy dzień w Instytucie wygląda inaczej, czasami jest to praca biurowa, innym razem towarzyszymy studentom w wycieczkach po naszym regionie.

W grudniu odbył się świąteczny event charytatywny, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na modernizację ogrodu należącego do Instytutu. Głównym celem jest stworzenie miejsca, które będzie dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Razem z innymi wolontariuszami tworzyłyśmy ozdoby świąteczne, girlandy, a nawet przygotowaliśmy herbatę z ziół, które rosną w naszym ogrodzie!

Ale praca to nie wszystko!

Wolne dni przeznaczamy na podróże (małe i duże:) ). Udało nam się odwiedzić Florencję, Pizę, San Gimignano, Viareggio, Bolonię i Rzym, a w planach mamy jeszcze więcej! Włochy na każdym kroku zachwycają swoją różnorodnością, więc staramy się wykorzystać nasz czas tutaj, aby jak najwięcej doświadczyć.

W lutym miałyśmy szkolenie on-arrival organizowane przez włoską narodową agencję w Rzymie. Była to świetna okazja, żeby poznać innych wolontariuszy, wymienić się doświadczeniem i opowiedzieć o naszych projektach. Jednym z głównych założeń treningu była praca grupowa, podczas której każdy z uczestników miał możliwość podzielić się swoimi obawami, przygodami, a także opowiedzieć o sobie. Moment, który zapamiętamy na długo to spontanicznie zorganizowany wieczór kulturowy, podczas którego uczyliśmy się wzajemnie naszych tańców narodowych.

Kolejne miesiące szykują się równie intensywne. Czekamy na wiosnę, aby zacząć renowację ogrodu, na który zbieraliśmy fundusze podczas świątecznego marketu charytatywnego, w planach mamy kolejne lokalne wydarzenia, a prywatnie całą listę miejsc, które w wolnym czasie chcemy zobaczyć (i spróbować)!

Relacje przygotowały Joanna Krawczyk oraz Oliwia Olejnik!

Dziękujemy i życzymy dalszej wspaniałej przygody 😉