Nasz projekt EKS w Palermo

Our ESC project in Messina – report by our volunteers Kamila and Weronika from a long-term volunteering in Palermo! Let’s see how they’re project is going so far 🙂 

Project financed by the European Solidarity Corps ! 

Cześć i czołem!

Pozdrawiamy ze słonecznej i gorącej Sycylii! Robimy wolontariat w Palermo z organizacja H.R.Y.O. (Human Rights Youth Organisation). Nasze dni są naprawdę różnorodne, ponieważ jesteśmy zaangażowane w wiele projektów.

Głównym i najdłuższym projektem (ponieważ lącznie będzie trwał az 10 lat!) jest TERRA FRANCA – teren odzyskany od Mafii, który z wysypiska śmieci zmienił się w ogród prowadzony zgodnie z zasadami permakultury. Dbamy tam o rośliny oraz zwięrzeta (kury oraz pszczoły), a także prowadzimy nieformalne warsztaty edukacyjne dla dzieci, głównie o tematyce środowiska i ekologii.

Kolejny projektem jest Palermo PURA 2.0, w ramach którego organizujemy sprzątanie plaż i przestrzeni publicznych w Palermo, zwiększając przy tym świadomosc ekologiczna młodego pokolenia oraz zachęcając lokalną społeczność do aktywnego udziału oraz pracy na rzecz wspólnej przyszłości.

W ramach projektu Second-life after BALLARO co-tygodniowo organizujemy zbiórkę odpadów organicznych z lokalnego marketu, które następnie wykorzystujemy do tworzenia kompostu w TERRA FRANCE. Projekt ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na segregację oraz marnowanie jedzenia, które zamiast tego może być powtórnie wykorzystanie (np. do stworzenia naturalnego kompostu).

Kolejnym projektem był RISE o tematyce pandemicznej. W ramach tego projektu zorganizowane zostały debaty z uczniami szkół, ankiety badawcze oraz seminaria poruszające temat wpływu pandemii na wszystkie sfery naszego życia.

Cyklicznym projektem, organizowanym dwa razy do roku jest Human Library. W czerwcu miałyśmy przyjemność organizacji tego cyklu spotkań, które maja na celu zwiększanie świadomosci na temat różnorodności oraz zmniejszaniu dyskryminacji i uprzedzeń. W ramach tego wydarzenia, ludzie – książki, którzy ze względu na swoja orientację, chorobę lub wierzenia doświadczyli dyskryminacji, mogli podzielię się swoimi przeżyciami z innymi ludźmi – czytelnikami.

Oprócz tego, uczestniczyłyśmy również w warsztatach edukacyjnych na temat praw człowieka w palermitanskich szkołach podstawowych, reprezentowałyśmy naszą organizację podczas festiwalu Europa Day, a także brałyśmy udział w wydarzeniach związanych z permakulturą i buddyzmem.

Oczywiście, nie samą pracą człowiek żyje! Mimo napiętego grafiku, zawsze znajdujemy czas na przyjemności. Tym samym korzystamy z uroków życia na Sycylii:

🍊 podróżujemy,  

🍊 chodzimy na pobliskie plaże,

🍊 uczestniczymy w wielu wydarzeniach kulturalnych, takich jak koncerty plenerowe, festiwale filmowe czy co tygodniowe tradycyjne tańce organizowane na urokliwych, palermitańskich placach,

🍊 nie odmawiamy sobie sycylijskiego jedzenia, dlatego można powiedzieć, że w naszą dietę na stałe wpisały się arrancina, cannolo, pasta alla norma  czy słynne włoskie gelato,

🍊 ponad to poznajemy wiele wspaniałych ludzi, zarówno lokalsów, jak i innych wolontariuszy. W Palermo poznawanie innych ludzi jest naprawdę bardzo proste, ponieważ każdy jest bardzo otwarty oraz pozytywnie nastawiony na drugiego człowieka,

🍊 a także szkolimy język włoski! Codzienny kontakt z włochami zdecydowanie sprzyja szybkiej nauce! 

The article was prepared for us by Kamila Górecka and Weronika Trawczyńska!

Thank you and good luck🙂