Wolontariat EKS w Amarante

Zastanawiasz się nad udziałem w wolontariacie za granicą? 

Zapoznaj się z relacją naszej byłej wolontariuszki Asi:)

Jeżeli będziesz miał więcej pytań zapraszamy do udziału w wydarzeniu:

Spotkanie promocyjne – Wolontariat EKS w Portugalii

ŚRODA, 12 LIPCA 2023 O 18:30

https://www.facebook.com/events/283557100828910/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22surface%22%2C%22surface%22%3A%22groups_highlight_units%22%7D]%2C%22ref_notif_type%22%3Anull%7D

Cześć!

Nazywam się Asia i miałam okazję wziąć udział w wolontariacie długoterminowym w Amarante w Portugalii. Spędziłam tam niesamowite 3 miesiące, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci.

Decyzja

Zawsze marzyłam o wyjeździe za granicę. Niestety podczas studiów nie zdecydowałam się na taki wyjazd. Mam 28 lat i wiedziałam, że teraz jest ten czas. I tak znalazłam wolontariat organizowany przez Europejski Korpus Solidarności.  Zdecydowałam się na 3 miesięczny wyjazd, a FRSP i Casa da Juventude mi to umożliwiły.

Codzienność wolonatariusza

Mieszkając w Amarante współpracowałam z  organizacją Casa da Juventude. Jest to organizacji, która działa na rzecz lokalnej społeczności. W każdy poniedziałek spotykaliśmy się grupą kilkunastu wolontariuszy, aby ustalić grafik na dany tydzień. Nasza zadania obejmowały pracę z dziećmi. Przygotowywaliśmy dla nich zajęcia sportowe, jogę i eksperymenty, żeby mogły zaciekawić się światem. Jeździliśmy na ekologiczne farmy, na których pomagaliśmy w uprawach. Współpracowaliśmy z uniwersytetem seniora w Amarante organizując lekcję angielskiego i zajęcia relaksacyjne i fitness. Prowadziliśmy zajęcia ruchowo-koncentracyjne dla osób z niepełnosprawnością. A kiedy zrobiło się ciepło to chodziliśmy z nimi na kajaki.

Oprócz co tygodniowych zajęć mieliśmy również różne projekty, np. w obszarze sustainability. Podczas których przyjeżdżały grupy wolontariuszy z całej Europy.

Zdecydowanie polecam!

Jeżeli zastanawiacie się, czy jechać to zdecydowanie Wam polecam! Wolontariat uczy bardzo dużo. Od konkretnych umiejętności przydatnych w pracy po kompetencje osobiste. Macie szanse na budowanie swojej świadomości, obserwowanie siebie w międzynarodowym środowisku, w zupełnie nowych i nieznanych warunkach. Takie doświadczenie bardzo wzmacnia i pomaga odpowiedzieć na pytanie „Co dalej, kiedy już wrócę do kraju?”. Jedziecie w nieznane, ale okazuje się, że nie jesteście sami. Poznajecie osoby z różnych krajów, które Was wspierają. Możecie się uczyć na tym, co Wasz różni, ale i na podobieństwach. Działacie dla organizacji, w której aktywności są zazwyczaj czymś nowym, ale okazuje się, że warto próbować i działać. Nikt nie oczekuje, że zrobicie coś idealnie. Wystarczy, że będzie Wam zależeć i będziecie chcieli. Oczywiście nie jest idealnie. Czasami się nie chce, tęskni za domem, z kimś się nie można dogadać albo pogoda za jest za zimna lub za ciepła.

Ale to nie zmienia faktu, że wolontariat jest doświadczeniem, które zawsze Was dużo nauczy – o Was i o świecie. Będziecie mogli podróżować po kraju i poszerzać horyzonty. Na pewno nie będziecie żałować spędzonego tam czasu 😊

Artykuł oraz prezentacja pochodzą od naszej wolontariuszki Joanny Kuźmy! 

Dziękujemy! 🙂