MALOWNICZE AMARANTE – podsumowanie projektu

MALOWNICZE AMARANTE 

podsumowanie projektu wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności przygotowane przez naszą wolontariuszkę Zuzannę! 

Zapraszamy do lektury 🙂

Co to były za miesiące! 

Dzięki FRSP miałam możliwość zrealizowania jednego z moich największych marzeń jakim był wolontariat zagraniczny. Co to były za miesiące….pełne nowych możliwości, niesamowitych rozmów, doświadczenia na własnej skórze miejscowej kultury. Gdybym miała możliwość cofnąć się w czasie nadal wybrałabym przeżycie doświadczenia jakim jest wolontariat długoterminowy. 

Moje pierwsze wrażenia możecie przeczytać tutaj:

https://volo.frsp.eu/2023/03/24/malownicze-amarante-relacja-z-trwajacego-wolontariatu/

Nowe wyzwania.

Z poprawą pogody pojawiły się nowe aktywności w mojej organizacji goszczącej, a tym samym nowe wyzwania, w których mogliśmy się sprawdzić. 

Projekty malarskie były jednymi z tych nowych wyzwań. W jednej ze szkół podstawowych w Amarante stworzyliśmy murale nadające drugie życie przestrzeni na zewnątrz, a efekt końcowy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy również możliwość pomalować domy zamieszkiwane przez społeczność Romską. Inspiracją do tego projektu były dla nas domy z nadmorskiego miasta Costa Nova.  

W Amarante kajakarstwo jest sportem cieszącym się sporą popularnością, więc i tej aktywności nie mogło zabraknąć w naszym tygodniowym planie. W każdą środę, troje lub czworo z nas wybierało się nad rzekę, aby przeprowadzić zajęcia relaksacyjne z osobami niepełnosprawnymi. 

W drugiej połowie wolontariatu mogłam również sprawdzić się w roli koordynatora wszystkich wolontariuszy. Moja praca polegała na przeprowadzaniu cotygodniowych spotkań, na których dzieliliśmy się aktywnościami na cały tydzień. W ciągu tygodnia służyłam pomocą innym wolotariuszom, oraz byłam w bieżącym kontakcie z naszą główną koordynator, aby podejmowane przez nas aktywności przebiegały zgodnie z planem.

Kilka słów na koniec 😊

Opuszczając Portugalię miałam w głowie tylko jedno, że nie jest to koniec z podróżami w moim życiu. Nie da się ukryć, że ten wyjazd zmienił moją perspektywę odnoście wielu kwestii. Wydoroślałam, lepiej poznałam siebie, otworzyłam się na zupełnie inny sposób podejścia do pracy i życia 😉 Będąc tutaj poznałam wiele niesamowitych osób z różnych krajów Europy, którzy wnieśli do mojego życia wiedzę, kulturę ich krajów i ogromne pokłady pozytywnej energii! Wierzę, że nawiązałam tutaj przyjaźnie na całe życie.

Pobyt tutaj pozwolił mi odkryć, w którą stronę chciałabym rozwijać się zawodowo oraz umocniło mnie w przekonaniu, że jeśli się coś bardzo chce i podejmuje się wysiłek, aby to osiągnąć, to może się to stać naszą rzeczywistością.

Nie pozostaje mi nic innego jak zamknąć ten rozdział mojego życia i otworzyć się na to co nowe😊

Zostawiam Wam prezentację, w ktorej możecie dowiedzieć się więcej o moim prawie ośmiomiesięcznym pobycie w słonecznej Portugalii. Mam nadzieję, że zainspiruje Was ona do poszukiwań właściwego dla Was programu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności 😉 

Enjoy!

Artykuł oraz prezentacja została przygotowana przez naszą wolontariuszkę Zuzannę Burnicką!

Dziękujemy bardzo!

Życzymy dalszych wspaniałych podróży 😀