Wolontariat odmienił moje życie – roczny EKS w Barcelonie

Wolontariat odmienił moje życie!

Relacja z rocznego wolontariatu w hiszpańskiej w Barcelonie naszej wolontariuszki Żakliny! 

Projekt pt. European Solidarity Heroes finansowany był w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności !

Tak po prostu. 

Decyzję o przyjeździe na roczny projekt do Barcelony podjęłam spontanicznie, bez większej wiedzy na temat tego, czym jest Europejski Korpus Solidarności i jakie możliwości rozwoju dla młodych osób dają aktywności Erasmus+. Rozsyłając CV z większymi lub mniejszymi nadziejami do absurdalnej liczby miejsc, jedno trafiło do FRSP, w ramach aplikacji do projektu wolontariatu w Barcelonie, jednocześnie będąc jednym z najlepszych zbiegów okoliczności, jakie kiedykolwiek mi się zdarzyły. 

Podczas tego roku nauczyłam się masy rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Prowadziłam warsztaty, przygotowywałam grafiki, planowałam wydarzenia. Napisałam swój własny projekt unijny dedykowany organizacjom LGBT+ z różnych państw europejskich. Miało to być seminarium traktujące o temacie, który jest dla mnie ważny, zaplanowane w sposób, w który wierzę, że będzie przyczyniało się do ważnej dla mnie sprawy. 

Jaka to była satysfakcja, gdy projekt ten został zatwierdzony! Nabrałam poczucia, że mogę mieć wpływ, że moje pomysły, nawet odważne, są realne i wartościowe, że mogę spędzać czas przyczyniając się do spraw, w które wierzę. 

Ten rok wystarczył, żebym poczuła się swobodnie z językiem hiszpańskim, zawiązała przyjaźnie, zobaczyła wiele pięknych miejsc, przetańczyła wiele godzin. Spojrzała na świat z perspektywy tak kosmopolitańskiej, a zarazem tak katalońskiej Barcelony.

Wolontariat EKS w fundacji Catalunya Voluntaria w Barcelonie to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć dla swojego rozwoju, zarówno tego zawodowego jak i osobistego. 

Stałam się pewniejsza siebie, otwarta na poznawanie nowych rzeczy, gotowa podejmować wyzwania i zmobilizowana, żeby stale się rozwijać i nie bać się tego, co obce.

Chciałabym, żeby każdy człowiek, który ma poczucie, że jest na zakręcie, wiedział, że istnieje ten program, że może nadać swojemu życiu zupełnie nową dynamikę, zainspirować się i rozwinąć w zupełnie nowym kontekście.

Powiedzieć, że polecam udział w wolontariacie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, to nie powiedzieć nic  🙂

Artykuł i prezentację przygotowała nasza wolontariuszka Żaklina Gapińska, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych i osobistych 🙂