Malownicze Amarante – relacja z trwającego wolontariatu

Malownicze Amarante – relacja z trwającego wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Portugalii

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją naszej wolontariuszki Zuzy z dotychczasowych aktywności na projekcie European Solidarity Heroes in AMC!

Cześć wszystkim!

Jeśli czytasz ten tekst to najprawdopodobniej chcesz wyjechać na wolontariat zagraniczny lub rozważasz, czy jest to możliwość odpowiednia dla Ciebie. Pozwól, że opowiem Ci moją historię związaną z wolontariatem, która wciąż trwa.

Kilka słów o mnie

Mam na imię Zuza i od zawsze uwielbiałam podróżować, poznawać ludzi z innych krajów, jak i uczyć się o innych kulturach. W wolnym czasie angażowałam się również w działania wolontariackie. Po ukończeniu studiów szukałam możliwości wyjazdu za granicę, aby móc realizować te pragnienia. Gdy zobaczyłam liczne programy odnośnie wolontariatu długoterminowego na stronie organizacji FRSP nie wachałam się ani chwili i wysłałam aplikację. Wybrałam program mający miejsce w Portugalii w malowniczym miasteczku Amarante. I tak o to już od 5 miesięcy jestem w tym pełnym historii mieście i nie żałuję mojej decyzji.

Projekty i zadania

Moja organizacja goszcząca Aventura Marão Clube ma bardzo różnorodny zakres działania i realizowanych projektów. Od wspierania lokalnych farm, zajęcia z osobami niepełnosprawnymi, wspieranie Uniwersytetu Seniora, zajęcia z yogi w szkołach, zajęcia artystyczne z dziećmi w przedszkolu, kółka teatralne po możliwość realizacji własnych projektów dla lokalnej społeczności. Do moich ulubionych aktywności należą farmy oraz zajęcia teatralne. Na farmach m.in. zbieramy szparagi, truskawki, ale i uczymy się o naturalnych sposobach uprawy warzyw i owoców. W każdą sobotę tygodnia sprzedajemy część zebranych przez nas produktów na BIO FAIR markecie organizowanym przez moją organizację goszczącą. Pozostałe produkty dostarczane są przez lokalnych rolników. Podczas zajęć teatralnych uczymy dzieci o historii teatru oraz na koniec roku szkolnego przygotowujemy przedstawienie teatralne o tematyce ochrony środowiska.

Podróże

Ale mój pobyt w Portugalii to nie tylko wspieranie mojej organizacji goszczącej w codziennych działaniach. To również możliwość zwiedzania Portugalii i poznawania jej kultury. Do tej pory udało mi się odwiedzić Comibrę, Lizbonę, Porto, Cascais, Sintrę, Cabo da Rocka, rajską wyspę Maderę i z każdej z tych podróży wróciłam z nowym doświadczeniem i wiedzą na swój temat.

Jeśli wciąż się wachasz czy wyjechać uwierz mi na słowo, że wyjazd na wolontariat zagraniczny (czy krótko, czy też długoterminowy) to najlepsza decyzja jaką możesz podjąć. Jestem podekscytowana kolejnymi miesiącami przede mną! Przekonaj się sam jak to jest być wolontariuszem w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności 😊

Artykuł przygotowała nasza wolontariuszka – Zuzanna Burnicka, dziękujemy!

#EuropeanSolidarityCorps #eks #volunteering  #wolontariat  #FRSP #EuropejskiKorpusSolidarności

 

Śledź nasze social media FACEBOOK INSTAGRAM TIK TOK