Wyspa wiecznej wiosny – relacja z wolontariatu na Maderze

Wyspa wiecznej wiosny – relacja z trwającego wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności na Maderze

Projekt European Solidarity Heroes to kolejna współpraca naszej organizacji FRSP oraz organizacji goszczącej Teatro Metaphora !!

Zachęcamy do zapoznania się z relacją naszej wolontariuszki Kasi 🙂

Cześć wszystkim!

Wielu z nas marzy, aby wolontariat, na który się decydujemy nie tylko obejmował nasze zainteresowania i przyczyniał się do zmiany na dobre, ale także, aby było to niesamowite doświadczenie kulturalne, poszerzające nasze horyzonty. Pod tym względem Madera przeszła moje najśmielsze oczekiwania i im dłużej tu jestem tym bardziej jestem zauroczona tym miejscem! 

Kilka słów o mnie

Po tym jak odbyłam wolontariat krótkoterminowy dzięki organizacji FRSP i organizacji goszczącej Orfeas w Grecji wiedziałam, że nie będzie to koniec moich przygód. Kilka miesięcy później byłam gotowa na podjęcie decyzji o kolejnym wyjeździe, tym razem na dłużej. Powoli zaczęłam rozglądać się za możliwościami wyjazdu i tym sposobem znalazłam projekt European Solidarity Heroes na Maderze i nie zastanawiałam się ani chwili!

Projekty i zadania

Moja organizacja goszcząca Teatro Metaphora ma bardzo różnorodny zakres działania i realizowanych projektów. Od sztuk teatralnych, warsztatów dla dzieci z lokalnych szkół i osób starszych, przez projekty artystyczne zwiększające świadomości na temat środowiska naturalnego, po tworzenie imponujących instalacji artystycznych zużywając materiały z recyklingu. Kilka z moich ulubionych projektów nad którymi miałam okazje pracować do tej pory to tworzenie ceramicznych kafelków z lokalną fauną i florą, które zdobią schody naszego miasta oraz szycie obrusów z odzyskanych kawałków jeansu i prezentacja ich podczas wydarzenia second- hand, zwiększającego świadomość na temat produkcji ubrań i ich wymiany. Dodatkowo miałam okazje prowadzić liczne warsztaty artystyczne, warsztaty o prawach człowieka i wiele więcej! Każdy dzień w mojej organizacji jest pełen niespodzianek, a ja staram się nauczyć i wyciągnąć z tego jak najwięcej doświadczenia.

Rajska wyspa Atlantyku

Mimo, że Madera jest terytorium należącym do Portugalii to można dostrzec wiele różnic między wyspą a lądem. Chociażby w sposobie zamawiania kawy, która tutaj ma swoje własne nazwy (bica, garoto, chinesa). Ponadto geograficznie Madera jest położna bliżej wybrzeża Afryki stąd też subtropikalny klimat, dzięki któremu pogoda tutaj jest przez większość roku naprawdę ciepła i słoneczna. Sama wyspa ma wiele do zaoferowania od pięknych plaż, wysokich palm, ogromnych plantacji bananowców, bujnej roślinności, po wodospady, klify, góry i zapierające dech wschody i zachody słońca. Mogłabym tak wymieniać bez końca!

Jeśli chodzi o moje doświadczenie na lądzie, to do tej pory miałam okazje polecieć do Porto podczas mojego treningu on-arrival. Była to niesamowita okazja do poznania wolontariuszy z całej Portugali i dowiedzenia się o ich projektach i doświadczeniach. Miałam również przyjemność uczestniczyć w konferencji z prezydentem Portugali, a nawet zrobić sobie z nim zdjęcie!

Możliwości podczas pobytu na wolontariacie są naprawdę nieograniczone! Przekonaj się o tym sam! 🙂

Artykuł oraz zdjęcia pochodzą od naszej wolontariuszki Katarzyny Kuczyńskiej! Dziękujemy!