Relacja z wolontariatu w Jordanii

Cześć, nazywam się Klara i w tym artykule znajdziecie relację z wolontariatu i parę wskazówek, jeśli również wybierzesz Jordanię jako swoją destynację! Wolontariat odbył się dzięki współpracy z Desert Bloom for Training and Sustainable Development.

Jordania jako destynacja na wolontariat zagraniczny

Możliwości z Europejskiego Korpusu Solidarności są dostępne właściwie we wszystkich krajach europejskich. Istnieją również możliwości poza Europą i najprawdopodobniej będą się one rozszerzać z czasem. Powody, dla których wybrałam tę organizację oraz destynację:

 • Tematyka projektu i powiązanie z moimi umiejętnościami/zainteresowaniami.
 • Destynacja – zależało mi, żeby wyjechać za granicę Unii Europejskiej. Mimo że byłam już na Bliskim Wschodzie, chciałam bardziej zrozumieć sytuację ekonomiczną i polityczną, jaka ma miejsce w tym regionie, oraz poznać panującą tam kulturę.

Jordania i współpraca z Desert Bloom okazała się strzałem w dziesiątkę. Jordania jest krajem bardzo ciekawym pod względem historycznym i kulturowym. Nie tylko jest to region, w którym znajdziemy pozostałości po starożytnych cywilizacjach, ale również jest to kraj, z bardzo serdeczną kulturą, która sprawi, że wrócicie z wieloma wspomnieniami ze spotkań z „lokalsami” oraz wiedząc na temat kultury i historii.

Obowiązki jako wolontariusz

Obowiązki różniły się w zależności od wolontariusza, jego umiejętności i zainteresowań. Przykłady zadań, w jakie byłam zaangażowana:

 • Tworzenie filmików video i grafik,
 • Przygotowywanie toolkit’u podsumowującego rezultaty jednego z projektów,
 • Przygotowywanie materiałów informacyjnych i prezentacji, dla programów mobilnościowych dla młodzieży Jordańskiej,
 • Przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi kandydatami programów mobilnościowych,
 • Organizacja i przeprowadzenie treningu z zarządzania emocjami dla grupy lokalnych działaczy i uchodźców,
 • Asysta podczas konferencji dotyczącej dialogu międzyreligijnego, która miała miejsce w Saharze Zachodniej.
Różnice kulturowe

Nie był to mój pierwszy wyjazd zagraniczny, dlatego wiele z wyzwań wiążących się z zagranicznymi pobytami miałam już za sobą (pełna komunikacja w języku angielskim, przebywanie w środowisku wielokulturowym), jednak zapewniam, że żadna ilości wyjazdów nie zapewni Ci braku wrażeń i wyzwań. 😊 Do pojawiających się różnic na tle kulturowym polecam podchodzić z ciekawością i cierpliwości – zadawajcie pytania, jeśli coś wydaje się Wam niejasne (bezpośrednio rozmówcy, albo Waszym lokalnym znajomym).

Jeśli zastanawiasz się, czy wolontariat jest dla Ciebie…

Osobiście uważam, że realizowanie wolontariatu zagranicznego jest specyficznym rodzajem wyjazdu. Ze swojej strony chciałabym dodać, że warto pamiętać o powodzie, dla który pojechało się na wolontariat w pierwszej kolejności. Podczas gdy doświadczanie nowej kultury i zwiedzanie nowych miejsc jest niesamowitym doświadczeniem, nie jest to główny cel tego typu wyjazdów. Wolontariat nie jest oczywiście pracą, nie jest się także tak mocno nadzorowanym – tym bardziej wchodzi tu kwestia sumienności i poczucia obowiązku, aby wykonać zadanie. Zapewniam, że jest to bardzo docenianie. Warto też pamiętać, że jesteśmy szczęściarzami, że możemy realizować takie projekty, tym bardziej dziękuję wszystkim stronom, które umożliwiły realizację tego projektu. Ze względu na charakter wyjazdu, zapewniam, że będzie to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Gorąco polecam!

Czas wolny

Artykuł nie byłby kompletny, gdybym nie wspomniała o tym, jak jako wolontariusz byliśmy w stanie spędzać nasz czas wolny. Jordańczycy cechują się niezwykłą gościnnością, dlatego też zobaczenie wielu z tych miejsc było możliwe Nim. Tym bardziej jestem wdzięczna, że poza realizacją wolontariatu przyszło nam dogłębnie poznać historię i kulturę Jordanii oraz regionu, w czym pomogły różnego rodzaju aktywności.

 • Amman – jest to ogromne miasto, którego nowe oblicza poznawaliśmy do samego końca naszego pobytu i wiele zostało jeszcze nieodkryte. Amman ma wiele najróżniejszych dzielnic, wypełnione jest ciekawymi wydarzeniami i restauracjami w różnych przedziałach cenowych. Stolica ta jest usytuowana na siedmiu górach, dlatego też wiele razy konieczne jest pochodzenie pod górkę, ale tym samym mamy gwarancję niesamowitych widoków z różnych części miasta. Amman znany jest także jako miasto murali!
 • Zwiedzanie Jordanii – w ramach organizowanych przez organizację projektów, jak i w czasie dni wolnych, mieliśmy przyjemność zobaczyć wiele miejsc w Jordanii, między innymi:
  • Mafraq – mała miejscowość na północy Jordanii, w której przeprowadzaliśmy jeden z treningów dla lokalnej społeczności, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć także realia w mniejszych miejscowościach,
  • Morze Martwe – czyli najbardziej zasolonone morze i jednocześnie najniżej położone miejsce na ziemi. Formacje solne tworzą przepiękny krajobraz,
  • Madaba & Mount Nebo – starożytne miasto niedaleko Ammanu, znane z zabytków i kościołów, ze swojej historrii oraz sięgającej 6. wieku kultury tworzenia mozaik. Góra Nebo znana jest szczególnie w religijnym kontekście,
  • Ajloun – miejscowość w północnej części Jordanii, do której zostaliśmy zaproszeni przez lokalną społeczność Chrześcijan na obchody Wielkanocy,
  • Aqaba – popularna destynacja wakacyjna przy Morzu Czerwonym znana z pięknych plaż i spokojnego krajobrazu,
  • Wadi Rum – pustyania i rezerwat, gdzie można doświadczyć pustynnego campingu (tylko zorganizowanego),
  • Petra – starożytne miasto wytłoczone w skałach będące jednym z Siedmiu Cudów Świata,
  • Wadi Mujib – czyli rzeka, przy której są znane ścieżki na hiking, w szczelinach skalnych i strumykach z wodą

I wiele innych – mimo że Jordania jest stosunkowo małym krajem, jest ona wypełniona niesamowicie interesującymi miejscami, które z pewnością będziecie mieć okazję eksplorować.

 • Rodzinne zgromadzenia – Jordańczycy są znani ze swojej gościnności, dlatego, jeśli będziesz realizować swój projekt w tym regionie, nie zdziw się, jak będziesz otrzymywać zaproszenia od rodzin, abyś dołączył/ła/li na rodzinny obiad/rodzinną celebrację/wesele/herbatę i wiele innych!

Nie sposób opisać tych kilku miesięcy w jednym artykule, mam nadzieję jednak, że przybliżył Wam on i zachęcił Was do podjęcia Europejskiego Korpusu Solidarności. W razie pytań nie wahajcie się skontaktować się ze mną poprzez e-mail bądź social media.

Powodzenia w Waszym wolontariacie!

Artykuł przygotowała Klara Smarduch, dziękujemy! Życzymy powodzenia!

e-mail: smarduchkl@gmail.com

Instagram/TikTok: @klarasma