Relacja z wymiany młodzieżowej Run for your life w miejsowości Amarante w Portugalii

W grudniu 2021 roku grupa młodzieży z liceum w Gilowicach oraz nasza koordynatorka wzięli udział w wymianie młodzieżowej RUN FOR YOUR LIFE, której główną tematyką było propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe. Mobilność odbyła się w miejscowości Amarante w Portugali i została zorganizowana przez wieloletniego partnera FRSP – organizację Aventura Marão Clube. Wymiana młodzieżowa została sfinansowana dzięki funduszom europejskim z programu Erasmus+.

Jak się zaczęło?

W dniach 13-20 grudnia 30 uczestników pochodzących z Hiszpanii, Polski, Grecji, Turcji, Włoch i Portugalii przyjechało do  Amarante, aby przeżyć niezwykłą przygodę oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Podczas pierwszego dnia uczestnicy oprócz typowych warsztatów z team buildingu, które umożliwiły im lepsze poznanie siebie, mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Pod bacznym okiem profesjonalnych szefów kuchni z restauracji  Cor de Tangerina w miejscowości Guimarães przygotowywali dania wegetariańskie z lokalnych produktów. Ciężka praca na kuchni zaowocowała w przepyszną kolację, którą wszyscy zjedli przy wspólnym stole.

Sport to życie!

Kolejne dni upłynęły na rozmaitych aktywnościach fizycznych takich jaki jazda na rowerze, spływ kajakami czy zajęcia z jogi. Ponadto jednym z zadań dla każdej z grup narodowych było przygotowanie typowej dla każdego kraju gry zespołowej. Polska drużyna zaprezentowała zasady gry w Ringo, która polega  na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej. Wszyscy uczestnicy z entuzjazmem brali udział w przygotowanych aktywnościach i zacięcie rywalizowali o zwycięstwo.

Debata oksfordzka

Oprócz aktywności fizycznych uczestnicy mieli również okazję na rozgrzewkę intelektualną. Hubert wolontariusz organizacji FRSP, odbywający swój długoterminowy wolontariat  w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności w Amarante, zorganizował warsztaty dyskusyjne oparte na debacie oksfordzkiej. Hubert sprowokował uczestników do refleksji poprzez pytania: „Czy wegetarianizm jest przyszłością ludzkości?”. Młodzież debatowała nad odpowiedzią, a następnie jury na czele z Hubertem wyłoniło zwycięską drużynę. Podczas warsztatów uczestnicy mieli szansę nie tylko na merytoryczną dyskusję ale również mogli zapoznać się z zasadami i specyfiką prowadzenia debaty oksfordzkiej. 

Surfing w oceanie

Podczas kolejnego dnia organizatorzy przygotowali dla młodzieży niemałą gratkę! Podczas wycieczki do Porto, każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił  i wziąć udział w lekcji surfowania. Wszyscy dzielnie walczyli z falami, a niektórzy radzili sobie jak prawdziwi profesjonaliści. Dzięki wspaniałej pogodzie, surfowanie w grudniu okazało się bardziej przyjemne niż można byłoby się spodziewać. Surfowanie nie było jedyną atrakcją tego dnia. Uczestnicy podczas czasu wolnego mieli okazję zwiedzić przepiękne Porto i poznać niezwykłą atmosferę tego portowego miasta. 

Czas na ucztę!

Podczas ostatnich dni wymiany młodzieżowej, uczestnicy mieli szansę wykorzystać wcześniej zdobyte umiejętności kulinarne i przygotować tradycyjne dania ze swoich krajów ojczystych. Była to świetna okazja na spróbowanie przepysznych dniach z całego świata ale również doskonałe ćwiczenie umiejętności organizacyjnych. Każda z drużyn musiała przygotować dania kuchni narodowej dla ponad 20 osób! Wszyscy uczestnicy pracowali w pocie czoła, aby wieczorem móc spróbować przepysznych dań kuchni włoskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, greckiej, tureckiej i polskiej. 

Czas na pożegnanie

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak było i tym razem. Pomimo, że żaden z uczestników nie chciał wracać do domu i opuszczać swoich nowo poznanych przyjaciół, wymiana nieubłaganie zmierzała ku końcowi. Aby zwieńczyć projekt i zrekompensować w pewien sposób ślad węglowy, który powstał podczas podróży każdego z uczestników, w ostatni dzień młodzież zasadziła w portugalskich lasach drzewa. Od teraz każdy z uczestników może .

Podsumowanie

Podczas tej wymiany, młodzi ludzie z całej Europy mieli szasnę nie tylko na nawiązanie nowych przyjaźni ale również na zmienienie swojego stylu życia na zdrowszy. Organizatorzy chcieli aby młodzież poznała takie wartości jak zrównoważony rozwój i wprowadzili go nie tylko w swoje życie ale także realnie wpłynęli na lokalną społeczność poprzez propagowanie świadomych wyborów żywieniowych przyczyniających się do poprawy jakości życia np. poprzez zmniejszenia śladu węglowego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu. 

Jeśli i Ty chcesz wziąć udział w wymianie młodzieżowej, wolontariacie długo lub krótkoterminowym, bądź na bieżąco z dostępnymi ofertami i śledź nasze profile na facebooku instagramie.

Informacje o aktualnie trwających naborach znajdziesz na stronie https://volo.frsp.eu/nabory/

                                                                                                                              Aneta Lubas