Feel the flow – podsumowanie rocznego projektu w Szwecji

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rocznego projektu wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności w szwedzkiej miejscowość – Lund. Nasza wolontariuszka – Aleks, współpracowała z organizacją Trans Europe Halles

Lund, Malmö, Ystad, Kullaberg, Simrishamn, Falsterbo... Szwecja

Grudzień 2020, ostatnie dni mojego wolontariatu w Gaziantep w Turcji. Ze strony Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego dowiaduję się o organizacji Trans Europe Halles. Aktualnie trwają nabory na wolontariat długoterminowy. Sprawdzam kierunek: Szwecja. Wysyłam aplikację w ostatnim momencie. Styczeń 2021. Pakuję się. Czeka na mnie wycieczka na (nie tak daleką) północ. To podróż na rok. 

Rok

Minął szybko. Ciężko jest mi go podsumować. Nie przeglądam zdjęć, nie czuję nostalgii. Styczeń, 2022. Pakuję się, mam nowy plan. 

TEH?

Trans Europe Halles (TEH) to sieć oddolnych ośrodków kultury z członkami w 39 krajach Europy. TEH specjalizuje się w transformacji opuszczonych budynków w tętniące życiem centra sztuki i kultury. W ten sposób pragnie zmieniać społeczności — poprzez wywieranie wpływu na tkankę miasta. TEH stawia na kreatywność, wyobraźnię, poczucie wspólnoty.

W TEH działałam przede wszystkim cyfrowo. Początkowo, moim głównym projektem były prace nad Artsmetric. Jest to cyfrowa platforma dla europejskich organizacji kulturalnych i kreatywnych. Służy ona do porównywania danych, dzielenia się praktykami i uczenia się od siebie nawzajem. Podczas prac nad Artsmetric wykorzystywaliśmy design-thinking, łącząc metody cyfrowe oraz spotkania w biurze koordynującym w Lund.  

TEH to przede wszystkim wydarzenia (konferencje i camp meetings), podróże i spotkania, podczas których dzieje się magia. W tamtym roku brałam udział w ich organizacji. Latem miało miejsce Cultural Impact Now! w Ebeltoft w Danii. Jesienią, TEH Camp Meeting 92 w Bratysławie, na Słowacji. W maju TEH zaprasza do Pragi. Tematem przewodnim będzie kultura symbiozy, kultywowania ekosystemów — zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nas samych (spójrzcie na wydarzenie tutaj).

W TEH zajmowałam się mediami społecznościowymi, pisząc oraz redagując posty o projektach TEH, aktualnych naborach na rezydencje artystyczne lub o grantach. Promowaliśmy również wydarzenia kulturalne oraz publikacje.

Mleczarnia?

Mejeriet, lub inaczej Mleczarnia to lokalny dom kultury. Szklana kula, duża sala, kawiarnia, bar — dla wielu drugi dom. Tutaj pracowałam przy udźwiękowieniu koncertów, kontaktowałam się z muzykami. Podczas wydarzeń dbałem o przestrzeń Mejeriet, publikę, bilety, rejestrację gości, sprawdzanie paszportów covidowych czy szatnię. Mejeriet to: projekcje filmowe, koncerty, spektakle muzyczne i taneczne, kluby z muzyka elektroniczna, szkoła muzyczna… 

Czas wolny oznaczał podróże i odkrywanie okolicy. Miasta najlepiej zwiedzać rowerem. Poruszanie się po Skåne (południowy region Szwecji) nie stanowiło problemu, dzięki rozbudowanej sieci pociągów i autobusów międzymiastowych. Latem, podczas przerwy wakacyjnej, można korzystać z niedrogiego biletu, który uprawnia do przemieszczania się po całym rejonie. Jednego dnia można wybrać się do lasu, innego na wschodnie lub zachodnie wybrzeże.

Tak? Tack, snälla!

Wyjazd do Szwecji? Tak, koniecznie!  Zabieraj namiot, śpiwór, aparat, dobre buty i płyn na komary. Przygotuj się na wolny wybór: Allemansrätten, czyli prawo wszystkich ludzi pozwala ci nocować, gdzie ci się podoba (oczywiście z głową, w odpowiedniej odległości od posesji). Długie dni latem, kolorowe niebo, zorza polarna na północy zima, piękne parki krajobrazowe, morze — to był dobry rok. Tack, snälla, Sverige.

 

Relację oraz prezentację przygotowała nasza wolontariuszka – Aleksandra Miśkiewicz! Dziękujemy i życzymy dalszych wspaniałych przygód 😉

Aleks realizowała projekt pt. Feel the flow.

Zobacz nasze AKTUALNE OFERTY i znajdź projekt dla siebie 😉