Podsumowanie projektu Cross-border education, culture and entrepreneurship

Podsumowanie projektu Cross-border

Dowiedz się, co działo się w naszym projekcie goszczącym w latach 2019-2021.

To ich gościliśmy!

W Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego
Podsumowanie projektu Cross-border
Fabiana z Włoch

Okres mobilności: 04/01/2020 – 30/06/2020

Khatuna z Gruzji

Okres mobilności: 27/01/2021 – 28/07/2021

W Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli
Podsumowanie projektu Cross-border
Lily z Gruzji

Okres mobilności: 09/01/2020 – 28/09/2020

W Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Oświęcimiu
Podsumowanie projektu Cross-border
Baris z Turcji 

Okres mobilności: 06/10/2019 – 30/06/2020

Jorge z Hiszpanii

Okres mobilności:
23/08/2019 – 21/01/2020

Lina z Hiszpanii

Okres mobilności: 09/02/2020 – 31/03/2020

Słów kilka o projekcie

Każdy z wolontariuszy realizował swój indywidualny plan zajęć i był wyjątkowy na swój sposób. Każdy z nich działał przez okres 3-10 miesięcy we wsi Wola, w woj. Śląskim oraz w mieście Oświęcim, w woj. Małopolskim – aktywizując społeczność lokalną. 

Wolontariusze aktywnie uczestniczący w działaniach Fundacji, Fabiana i Khatuna, przede wszystkim skupiły się na działaniach edukacyjnych. Prowadziły warsztaty przekazując młodzieży podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Promowały projekty wolontariatu, brały udział w spotkaniach promocyjnych, aktywizowały zawodowo młodzież, wspierały Fundację w bieżących zadaniach i projektach.

Wolontariuszka działająca w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli, Lily, z kolei skupiała się na zajęcia angażujących społeczność lokalną w wolnym czasie. Prowadziła zajęcia językowe, warsztaty i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (taneczne, plastyczne, ekologiczne itp). We wszystkich tych zajęciach wykorzystywała oczywiście metody edukacji pozaformalnej. 

Wolontariusze działający w Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej poświęcali swój czas i energię na działania z uczniami wspomnianej szkoły, wypełniając ich czas wolny aktywnościami budującymi dialog międzykulturowy. Były to zajęcia sportowe, językowe, kulinarne, z zakresu historii i geografii, tematyki społecznej czy z zakresu przedsiębiorczości itd.

Dzisiaj dzielimy się z Wami tym co naszym wolontariuszom udało się wypracować przez okres, który mieli okazję spędzić w Polsce, działając społecznie. Warto nadmienić, że wszyscy wolontariusze działali w czasie pandemii i mimo, że COIVD ogarnął całą Europę nadal prężnie działaliśmy na tyle na ile pozwalały obostrzenia!

REZULTATY

Spotkania promujące wolontariat w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności

Podsumowanie projektu Cross-border
Podsumowanie projektu Cross-border
Podsumowanie projektu Cross-border

Spotkania informacyjne  na temat Programu Europejski Korpus Solidarności to stały punkt działań wolontariuszy.

Młodzież w Liceum w Gilowicach czy szkoły PZ4SEG mogła więcej dowiedzieć się na temat projektów wolontariatu oraz zapoznać się z naszą ofertą dostępnych projektów (FB). 

Wolontariusze brali udział w Tygodniu Umiejętności Europejskich, organizowanym przez szkołę PZ4SEG. Jorge i Baris omawiali wartości i działanie Wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności, dodatkowo zaprezentowali swoją własną piosenkę (FB)

 

 Babska Biesiada

Zanim Pandemia uderzyła nasze wolontariuszki, Lily i Fabiana, wspólnie promowały kulturę Gruzji i Włoch podczas corocznej imprezy orgaznizowanej przez GOK – babskiej biesiady. Wolontariuszki odpowiedzialne były za przygotowanie dekoracji (w tematyce Hawajów) wraz z pracownicami GOK. Oprócz tego po ich stronie było przygotowanie i przeprowadzenie części gier animacyjnych. 

 

 Zajęcia językowe

Mieliśmy ogromne zainteresowanie językami obcymi prowadzonymi przez nasze wolontariuszki w Woli. 30 os. uczęszczało na zajęcia j. angielskiego i po 12 os. na zajęcia z j. rosyjskiego i włoskiego. Początkowo zajęcia odbywały się stacjonarnie, niestety pandemia pokrzyżowała plany i przenieśliśmy się do sfery wirtualnej (Skype i ZOOM).

 

Kanał na Youtube na czas kwarantanny

 

 

Cykl warsztatów kulinarnych Barisa

Cześć warsztatów, jesienią 2019 i początkiem roku 2020, odbywała się  stacjonarnie. Warsztaty kulinarne prowadzone były raz w tygodniu. W momencie rozpoczęcia fali pandemii w marcu 2020 wszystkie warsztaty zostały przeniesione do sfery online, na platformę ZOOM i Teams z uczniami PZ4SEG i lokalną młodzieżą Oświęcimia a część nagrywana była w postaci wideo-tutorialu na kanał YouTube FRSP.

 

 

 

Warsztaty z przedsiębiorczości

Część warsztatów odbywała się jeszcze stacjonarnie (luty i narzec 2019) natomiast później Fabiana jak i Khatuna prowadziły albo warsztaty online albo w postaci wido-tutorialu na kanale YouTube FRSP. Z kolei Lily miała okazję przeprowadzić kilka warsztatów z zakresu dziennikarstwa, jednak w dobie pandemii jej warsztaty również przesunięte zostały do sfery online.

 

 

Widea podsumowujące

Khatuna, Baris i Fabiana przygotowali także filmiki podsumowujące ich doświadczenia w ramach projektu, które z kolei dla FRSP są fantastycznym materiałem do promocji projektów wolontariatu w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności a także w czasie rekrutacji na projekty. 

 

 

Akcje specjalne – współpraca wszystkich wolontariuszy

Okres pandemii był trudny dla wszystkich. Dla wolontariuszy, koordynatorów, placówek w których działali jak i dla społeczności lokalnych. Dlatego FRSP starało się, aby woluntariusze mieli poczucie sensu w realizowanych zadaniach, namiastki kontaktu ze społecznością lokalną.  Realizowaliśmy to poprzez specjalne akcje realizowane w mediach społecznościowych.

Kolaż zostań w domu

Akcja czytania bajek dzieciom – Fabiana; Lily

Akcja rekomendacji na weekend
Fabiana; Lily; Baris

Tradycje Wielkanocne
Fabiana; Lily; Baris; Lina

Podsumowanie projektu Cross-border
Podsumowanie projektu Cross-border

Quizy online; Stereotypy

Reakcja młodzieży na próbowanie przysmaków z Turcji

Eco DIY z Khato
Przysmaki na Tłusty czwartek z Gruzji
Dzień pozytywnego myślenia
Dzień kolorowej skarpetki – Światowy Dzień osób z zespołem Downa
Dzień Europy 1, Dzień Europy 2
Dzień Kobiet

I wiele, wiele innych wspaniałych akcji, dzięki którym wolontariusze razem, wspólnie mogli coś zrobić, wyjść z domu i podzielić się tym ze społecznością lokalną w mediach społecznościowych. 

Śląsk vs reszta świata

W niedzielę, 26 sierpnia 2019, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego przy wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej z/s w Woli zorganizowała mecz Śląsk vs Reszta Świata. Miało on na celu uczczenie 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.  Mecz był bardzo emocjonujący, przyciągnął wielu kibiców, zagrali przedstawiciele aż 6 nacji. 
Po stronie Śląska zagrali zawodnicy w większości związani z drużyną Ognia Wola, czyli z drużyną z “rodzinnej” miejscowości FRSP. Wszyscy zagrali z numerami 19, 20, 21, gdyż te symbolizowało kolejne lata, w których wybuchały powstania. Resztę Świata utworzyli wolontariusze (Zura, Lele (projekt 2018-1-PL01-KA125-050050) oraz Jorge) i zaproszeni goście przedstawiciele takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Gruzja, Brazylia oraz oczywiście Polska, którzy z kolei zagrali w koszulkach narodowych sowich krajów.
Rezultaty projektu Youth, entrepreneurship and culture for rural development

 

 

Prezentacje podsumowujące

 

Spotkania promujące po projekcie

Wolontariuszka Fabiana, działająca w FRSP, zrealizowała spotkanie po projekcie w swojej społeczności lokalnej we Włoszech. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy online (ze względu na pandemiczne restrykcje) w dniach 10 i 11 grudnia 2020. 

Warsztaty przeznaczone były dla młodzieży w wieku od 17 do 30 lat, trwały po 45 minut w każdym dniu i miały charakter interaktywny i partycypacyjny.

Ambasadorka Programu, Fabiana, po krótkiej prezentacji, przedstawiła temat Europejskiego Korpusu Solidarności, skupiając się na jego znaczeniu, opowiadając i pokazując zdjęcia ze swojego doświadczenia w Polsce. Następnie odbyły się dwa quizy na żywo z pytaniami dotyczącymi kraju goszczącego, programu Europejskiego Korpusu Solidarności oraz dwóch narzędzi udostępnionych przez UE: Europass CV i YouthPass. Całość zakończyła się  pytaniami od uczestników. W obu spotkaniach wzięło udział po 11 uczestników, w sumie 22 osoby.

 

Wolontariusz Jorge, działający w PZ4SEG, zrealizował spotkanie po projekcie w swojej społeczności lokalnej w Hiszpanii. Ze względu na sytuację pandemiczną, prezentację przeprowadził za pomocą platformy zoom. Swoimi doświadczeniami i informacjami o projekcie podzielił się z młodzieżą zaangażowaną w działania w stowarzyszeniu CES MUTXAMEL.

Łącznie w spotkaniu wzięło udział 8 osób. Spotkanie odbyło się 17 października 2020 roku.

Wolontariuszka Khatuna, działająca w FRSP, zrealizowała spotkanie po projekcie w swojej społeczności lokalnej w Gruzji. Ze względu na sytuację pandemiczną, prezentację przeprowadziła za pomocą platformy zoom.

Swoimi doświadczeniami i informacjami o projekcie podzieliła się ze studentami i wykładowcami Batumi Shota Rustaveli State University. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 15 studentów. Spotkanie odbyło się 28 września 2021 roku.

Khatuna przedstawiła swoje zadaniach w tym projekcie, a mianowicie:
– Zadania związane z zarządzaniem projektem (dokumenty)
– Umieszczanie ofert pracy na portalu projektu Blue generation
– Zarządzanie platformami społecznościowymi
– Przygotowywanie bazy danych i wysyłanie maili
– Tworzenie prezentacji i filmów na temat przedsiębiorczości, itp.
Na koniec rozmawiali o tym, jak zaangażować się w projekty ESC aby kolekcjonować dobre i przydatne doświadczenia.

Podsumowanie projektu Cross-border           Rezultaty projektu Youth, entrepreneurship and culture for rural development