Uncover Your Potential. Wolontariat w Rumunii

Martyna wzięła udział w wolontariacie krótkoterminowym Uncover Your Potential w Rumunii, miała okazję współpracować z organizacją Curba de Cultura.

Zastanawiałeś się kiedyś nad wyjazdem na wolontariat? A może nie jesteś na 100 % pewien czy to coś dla Ciebie? Nasza wolontariuszka Martyna odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, jakie możesz mieć przed wyjazdem na wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Co?

Swoją decyzję o wyjeździe na wolontariat zaczęłam od wyboru tematu projektu, który chciałabym podjąć. Padło na pracę z dziećmi i młodzieżą, zajmowałam się przygotowywaniem dla nich aktywności w centrum kultury, w niewielkiej wiosce Izvoarele. Myślę, że ważne jest aby temat wolontariatu był jak najbliższy naszym zainteresowaniom, gdyż wtedy nie myślimy o nim jak o pracy, ale bardziej jak o hobby, którym możemy dzielić się z innymi.

Gdzie?

Kolejnym wyborem było miejsce, do którego chciałabym wyjechać. Nigdy wcześniej nie byłam w Rumunii, nie wiedziałam również wiele o  kulturze tego kraju. W związku z tym uznałam, że prawie 2 miesięczny pobyt tam będzie dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o tym zakątku świata. Na co dzień miałam okazję przebywać wśród lokalnej społeczności, uczyć się języka oraz zwyczajów. Ponadto wolontariat zagraniczny jest szansą by nauczyć się nie tylko nowej kultury i zwyczajów ludzi z kraju docelowego. Jest to też okazja do poznania innych zaangażowanych młodych ludzi. Razem ze mną swoje projekty realizowało ponad 20 wolontariuszy z 10 różnych państw! Dzięki temu moje spojrzenie na inne kultury nabrało zupełnie innego znaczenia.

Jak?

Wyjeżdżając na wolontariat należy pamiętać aby mieć otwarty umysł, zdecydowanie ułatwia to pracę i relacje z innymi. Nawet jeśli temat projektu nie spełnia naszych wszystkich oczekiwać, to wyjazd jako wolontariusz pozwala na poznanie wspaniałych nowych ludzi, zwiększenie swojej wiedzy (nie tylko o kulturze i innych narodowościach) ale przede wszystkim pozwala na czynienie dobra. A to chyba najważniejsza rola wolontariatu, aby dawać innych cząstkę siebie.

Dlaczego?

Jeśli dalej zastanawiasz się czy wolontariat jest dla Ciebie, moja odpowiedz to – oczywiście! Nie twierdzę, że na pewno zmienisz świat, ale twoja praca może zmienić czyjąś część świata. Dodatkowo zyskasz nowe znajomości, zdobędziesz nowe doświadczenie i na pewno wyniesiesz z tego również coś dla siebie.

Artykuł oraz prezentację przygotowała Martyna Wojciechowska! Dziękujemy!