Z dziennika podróży. Relacja z wolontariatu długoterminowego w Egipcie

„Z dziennika podróży” – relacja z wolontariatu długoterminowego w egipskiej Aleksandrii. Sprawdź jak pobyt na projekcie zapisał się w dzienniku podróży Wiktorii.

Przekonaj się, że projekty Europejskiego Korpusu Solidarności są szansą obok, której nie można przejść obojętnie.

W ramach projektu Feel the Flow in Alexandria nasza organizacja współpracowała z egipskim MIHI For Training And Development.

Z dziennika podróży

6 miesięcy temu zdecydowałam się na wyjazd do Egiptu w ramach projektu European Solidarity Corps (polski Europesjki Korpus Solidarności) pt.  „Feel the Flow”. Pół roku w Aleksandrii minęło dużo szybciej, niż można było się tego spodziewać. Właściwie wciąż nie mogę uwierzyć, że moja przygoda z wolontariatem dobiegła końca.

Pobyt w „kraju faraonów” był przepełniony zupełnie nowymi dla mnie wyzwaniami. Codzienne doświadczanie bliskowschodniej kultury i mentalności, standard życia w kraju rozwijającym się, styl pracy w organizacji goszczącej – wszystkie te aspekty były źródłem pozytywnych, jak i negatywnych wrażeń. Bez wahania przyznam, że Egipt okazał się „unikatowym” rozdziałem w moim dzienniku podróży.

Moje zadania na projekcie

Jako wolontariuszka w organizacji goszczącej MIHI For Training and Development miałam okazję dać upust swojej kreatywności. Moją misją była organizacja wydarzeń dla młodzieży mających na celu podniesienie ich kwalifikacji oraz zwiększenie atrakcyjność na rynku pracy. Starałam się także podwyższyć ich poziom świadomości w takich dziedzinach jak ochrona środowiska, global citizenship czy różnorodność kulturowa. Moje flagowe projekty, czyli „Language Club”, „International Tandem Language Exchange” czy „MIHI Debating Environment” nie tylko przyczyniły się do osiągnięcia powyższych zamierzeń, ale dały dużo satysfakcji zarówno mi, jak i uczestnikom.

Podczas zajęć klubu językowego poruszaliśmy tematy ważne z punktu widzenia Unii Europejskiej, a także takie, które pomogły mi odkryć różnice między europejskim a bliskowschodnim sposobem myślenia. Wymiana językowa natomiast była okazją dla uczestników z Europy do poznania języka arabskiego. Dla Egipcjan zaś do popracowania nad kompetencjami w zakresie wybranego języka europejskiego. W ramach debaty środowiskowej Aleksandryjczycy dyskutowali na temat efektywności polityk klimatycznych na świecie.

Każde z powyższych aktywności spotkało się z entuzjazmem ze strony egipskiej młodzieży. Było to dla mnie źródłem motywacji do planowania kolejnych działań. Nad każdym z nich pracowałam od początku do końca samodzielnie. Byłam odpowiedzialna za design, rekrutację uczestników, promocję, program, komunikację, follow up etc.

Wolontariat poza granicami Europy

Projekty w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności to jedna z najbardziej interesujących możliwości, które daje młodym ludziom Unia Europejska. Szansa na odbycie wolontariatu poza granicami Europy zapewnia nam doświadczenie rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej dobrze nam znanej. U niektórych wzbudzi to frustrację, u innych fascynację. Niezależnie od tego, jest to na pewno okazja, obok której nie można przejść obojętnie.

Swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami Wiktoria Wernicka, dziękujemy i życzymy powodzenia!

Sprawdź nasze aktualne oferty i zakładce – nabory