Polskie trio w Amarante

Polskie trio w Amarante jest relacją naszych wolontariuszek zaangażowanych w projekt wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności pt. The Social Challenges – Solidarity Heroes: Ambassadors of European Solidarity. Alicja, Marta i Kasia zaangażowane są w działania w organizacji Aventura Marão Clube w miejscowości Amarante, w Portugalii.

Kim jesteśmy?

Angela z Wrocławia oraz Kamila i Justyna, dwie dziewczyny z Podlasia, które poznały się w słonecznej Portugalii!

Wszystkie uwielbiamy podróżować i poznawać ludzi z innych krajów, dlatego odnalazłyśmy swoje miejsce podczas długoterminowego projektu w urokliwym Amarante, gdzie mamy przyjemność współpracować w międzynarodowym teamie i wspólnie wspierać lokalną społeczność.

Podczas lata 2020 zostałyśmy zaakceptowane na projekt wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności i pomimo wciąż rozwijającej się pandemii zdecydowałyśmy podjąć się tego wyzwania (i to była najlepsza decyzja!).

Co robimy?

Naszą organizacją przyjmująca jest Aventura Marão Clube, a miejscem pracy Casa da Juventude w Amarante, czyli tłumacząc – centrum dla młodzieży. Jednak nasze zadania nie są związane tylko z młodymi ludźmi! Obejmują one całą społeczność lokalną, poruszając również tematy fair trade, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W Amarante każdy wolontariusz ma wolna przestrzeń do wdrażania własnych pomysłów i rozwijania projektów, które są związane z naszymi pasjami. Brzmi trochę ogólnie? Pomożemy Wam lepiej zrozumieć wolontariat w CJ przedstawiając nasze konkretne zadania:

  • Wspieranie lokalnego producenta wina biodynamicznego

Czym jest wino biodynamiczne? Oznacza to, że poszczególne etapy produkcji odbywają się w konkretnych fazach księżyca i ustawieniach planet, zgodnie z gwiezdnym kalendarzem! Jest to doceniany ekoprodukt, a my miałyśmy okazję wspierać producenta Paive (od którego wolontariusze mogą usłyszeć wiele historii o winie i nie tylko!) we wszystkich etapach produkcji – od dbania o winorośl podczas wiosny, przez zbieranie winogron we wrześniu, do przygotowywania butelek do sprzedaży w okresie zimowym.

  • Pomoc w stajni

Pomimo, że czyszczenie stajni może nie wydawać się być najbardziej interesującym zajęciem, wolontariusze uwielbiają odwiedzać właściciela Pinto, a po pracy mamy okazję skorzystać z konnej przejażdżki! Konie wykorzystywane są do rehabilitacji, ale też dają okazję wielu dzieciom z okolicy, aby poznać lepiej te zwierzęta i znaleźć nową pasję.

  • Przedszkola i szkoły

Wolontariusze wykorzystując swoja kreatywność, nawet podczas pandemii znajdą sposób, jak nawiązać kontakt z dziećmi z Amarante! Jednym z nich były przedstawienia dla dzieci i następnie zaprezentowanie ich w przedszkolach. Miałyśmy, więc okazję sprawdzić się na scenie i sprawić radość dzieciom, ale teatr to też świetna okazja do integracji grupy wolontariuszy! Od wiosny odwiedzamy regularnie jedno z przedszkoli i organizujemy przedszkolakom różne zabawy ruchowe (wszyscy dobrze się przy tym bawimy!).

  • Centrum dla niepełnosprawnych

W Amarante znajduje się centrum dla niepełnosprawnych CERCI, gdzie organizujemy aktywności, aby jego podopieczni mogli miło spędzić czas. Regularnie odwiedzamy centrum i przeprowadzają zajęcia pilates, jogę i rozciąganie, a w środy organizujemy dla nich wyjście na kajaki. Do CERCI również udałyśmy się w grudniu z naszymi polskimi koleżankami, aby zaśpiewać polskie kolędy.

  • Farma Cimo da Vila

Miejsce, które wolontariusze nazywają crazy farm. Dlaczego? Jest to mała społeczność na organicznej farmie opartej na permakulturze, która również gości wolontariuszy długoterminowych, którzy chcą spędzić czas w alternatywny sposób. W Cimo da Vila pomagamy przy pracach ogrodowych, na polu kukurydzy czy zbierając róże lub lawendę i przygotowując je do wysuszenia. Całodniowa wizyta na crazy farm to okazja do docenienia natury i przeprowadzenia interesujących rozmów z jej mieszkańcami.

  • Bio Fair

Jednym z naszych zadań jest organizowanie sobotniego ryneczku, podczas którego sprzedajemy warzywa i owoce od lokalnych producentów. Jest to okazja, aby promować zdrowy styl życia i poćwiczyć portugalski rozmawiając z klientami.

co jeszcze? 

Teraz znacie już regularne zajęcia wolontariuszy w Casa da Juventude, jednak poza nimi, pojawia się mnóstwo innych projektów! Znaczącą częścią pracy CJ jest organizowanie workcampów i wymian młodzieżowych z programu Erasmus+, a wolontariusze są osobami wspierającymi te projekty. Czasami malujemy ściany w przedszkolach, sadzimy drzewa, sprzątamy okolice rzeki Tamega lub odwiedzamy lokalne studio artystyczne Modar-te. Wolontariusze organizują regularne zajęcia dla lokalnej społeczności, np. joga, hip-hop, zumba, zajęcia z angielskiego lub zajęcia teatralne. Prawie każdy pomysł wolontariusza może zostać zaakceptowany i wspierany przez Miguela i Marcelle.

Wolontariat w czaszach pandemii

Projekt w 2020 i 2021 roku wiązał się ze stawieniem czoła pandemii oraz izolacji. Szczególnym okresem był czas od stycznia do końca marca, kiedy razem z innymi wolontariuszami (w sumie było nas kilkanaście) musieliśmy spędzić czas w budynku Casa da Juventude podczas ogólnokrajowego lockdownu. Nie mogliśmy, więc wykonywać naszych typowych zadań i dbając o dobro całej społeczności staraliśmy się ograniczać kontakt z ludźmi z zewnątrz. Ostatecznie znaleźliśmy jednak sposoby na to, jak poradzić sobie w tym trudnym okresie. Zaczęliśmy wykorzystywać nasza kreatywność i m.in. tworzyć więcej materiałów online (w tym filmiki) czy organizować wewnętrzne spotkania dla nas, wolontariuszy, na przykład wieczory z poezja, treningi capoeiry, jogi czy warsztaty teatru improwizowanego. My wykorzystałyśmy ten czas również na skupienie się na nauce języka portugalskiego.

Wiele razy powtarzałyśmy sobie, że pomimo tego, że wiele nas ominęło – odwołane wydarzenia kulturowe, brak możliwości bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi czy utrudnione podróżowanie po Portugalii, wciąż jesteśmy wdzięczne, ze możemy spędzać ten rok razem z cudownymi ludźmi z całej Europy i nie tylko, wspólnie zostawiając nasz ślad w Amarante, nawiązując nowe znajomości oraz cały czas dowiadując się więcej o nas samych. Wolontariusze w CJ są w różnym wieku, niektórzy od razu po liceum, drudzy po ukończeniu studiów, a jeszcze inni po kilku latach pracy zawodowej.

Jeżeli zastanawiasz się nad udziałem w projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności, zdecydowanie Ci go polecamy (szczególnie w Amarante!).

Autor tekstu i zdjęć: Kamila Hornowska, Angela Gędłek, Justyna Zalesko