Wolontariat to ocean możliwości

Zapraszamy do lektury relacji Wolontariat to ocean możliwości  naszego wolontariusza Michała. Michał spędził ponad miesiąc w Teatro Metaphora, w miejscowości Funchal na Maderze w ramach projektu Uncover Your Potential. Projekt był realizowany z funduszy Europejskiego Korpusu Solidarności. 

Zapraszamy do lektury i do aplikowania na pozostałe projekty

DECYZJA I WYJAZD 

Cały okres projektu minął w mgnieniu oka. Dopiero dowiedziałem się o możliwości wyjazdu, a nim się obejrzałem, już byłem w samolocie powrotnym.  Życie w Camara de Lobos i Teatro Metaphora to piękny oksymoron- jeszcze nigdy nie doświadczyłem miejsca w którym czas płynie tak szybko przez to jaki każdy dzień jest spokojny. Projekt z perspektywy czasu wydaje się być snem. Byłem zmuszony zdjąć zegarek, bo czułem, że mnie tylko rozprasza od trwania w alternatywnej rzeczywistości. Projekt umożliwił mi odcięcie się od wszelkich zmartwień i pozwolił mi skupić się na sobie i twórczości.

WOLONTARIAT TO OCEAN MOŻLIWOŚCI 

Teatro Metaphora to organizacja, której celem jest kreowanie świadomości społecznej na temat problemów związanych z wpływem każdej osoby na środowisko poprzez tworzenie sztuki ukazywanej w miejscach publicznych. Byłem w stanie dołączyć się do tego celu na mikro skali, jako część wielkiego zespołu. Podczas pobytu wykonywałem kilka zadań- zbierałem puszki i wycinałem kolorowe części, aby organizacja mogła je później wykorzystać w swojej twórczości; w celebracji świąt Bożego narodzenia zbudowaliśmy choinki z drewna. Organizacja nagrywa również wideo w których brałem udział, aby propagować swoją misję i upubliczniać swoje dzieła.

Sposób w którym praca była zorganizowana umożliwił mi pracę nad własnymi projektami i rozwijanie mojej twórczości poprzez gotowanie, granie na ukulele, czy wyszywanie. Dodatkowo dzięki zróżnicowanemu pochodzeniu wolontariuszy mogłem się od nich wiele nauczyć podczas wymiany poglądów i przeżyć.

 Otoczenie w jakim znajduje się organizacja dawało mi spokój ducha, jakiego nigdy przedtem nie doświadczyłem. Patrząc się na ocean, słysząc jego fale i czując powiew wiatru byłem w stanie naprawdę odetchnąć po raz pierwszy w życiu i nabrać siły, aby kreować swoje dalsze życie. Nigdy nie zapomnę tego projektu, bo był to moment przełomowy, w zrozumiałem, że mogę być szczęśliwy.

Artykuł oraz prezentacja pochodzą od Michała Sikorskiego.