Wolontariat na wyspie słońca

Wolontariat na wyspie słońca

Wolontariat na wyspie słońca jest relacją naszych wolontariuszek zaangażowanych w projekt wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności pt. The Social Challenges – Solidarity Heroes: Revitalize the local community. Alicja, Marta i Kasia zaangażowane są w działania w organizacji Enjoy Sicily w miejscowości Mesyna, we Włoszech.

Słowem Wstępu

Nasz pobyt na Sycylii część z nas rozpoczęła już w sierpniu 2020, a Alicja dołączyła do nas na początku października 2020. Nie bez powodu Sycylia jest nazywana wyspą słońca, miałyśmy go okazję doświadczyć bardzo dużo przez ostatnie miesiące. Uwielbiamy Włochy przede wszystkim za wyśmienite jedzenie oraz pozytywnych ludzi.

Czym się zajmujemy

Nasza praca na wolontariacie dzieli się na pracę w punkcie informacyjnym biura Erasmus oraz pracę z dziećmi. Podczas pracy w biurze, piszemy posty na facebook, artykuły oraz przeprowadzamy wywiady z interesującymi i/lub wpływowymi ludźmi z Mesyny (np z burmistrzem Mesyny). Dzięki nim mamy okazję poznać ciekawych ludzi oraz zwiedzić nowe miejsca.

Miałyśmy też okazję działań w lokalnej bibliotece oraz w CEDAV pod okiem pracującej tam pani psycholog. CEDAV to centrum zapobiegającym przemocy wobec kobiet . Początkowo pracowałyśmy również z ciężką młodzieżą następnie z nastolatkami i ostatecznie młodszymi dziećmi.

Niedawno rozpoczęłyśmy pracę nad radiem Antivirus Radio i jego promocją. Z pewnością jest to interesujące doświadczenie.

Pracujemy z dziećmi w wieku 4 i 5 lat. Dużo się od nich uczymy i bardzo doceniamy tę możliwość. Niedawno robiliśmy maski na Halloween, poza tym gramy w gry ruchowe oraz uczymy je kolorów.

Raz w tygodniu mamy rónież lekcję włoskiego online. Idzie nam co raz lepiej.

Czas wolny

Poza pracą miałyśmy okazję podróżować po wyspie i poznać lokalne osoby, które są przyjaźnie nastawione i chętne do pomocy. Od pierwszego dnia otrzymywałyśmy pomoc od koordynatorki ale też od osób które z nami pracowały.

Mesyna jest bardzo spokojnym miastem, w którym można czuć się bezpiecznie nawet wieczorami, w okresie letnim wydawała się opuszczona, ale wraz z przyjazdem studentów miasto ożyło.

Wyjazd na rok do innego kraju w drugiej połowie 2020 roku mógł się wydawać nieco ryzykownym pomysłem. Absolutnie nie żałujemy podjętej decyzji. Do niedawna życie na Sycylii toczyło się w miarę normalnie. Jedynie wszechobecne maseczki i żele antywirusowe przypominały nam o tym, że trwa pandemia. Poza tym turystyczne miejsca nie są przepełnione tak jak zwykle. Restrykcje zostały zaostrzone, jednak wierzymy, że na wiosnę wszystko wróci do normy. Cieszymy się zatem, że nasz wolontariat trwa cały rok.

Podsumowując

Niewątpliwie zaletą mieszkania na Sycylii jest to, że prawie zawsze świeci tu słońce a niebo ma błękitny kolor. Doceniamy możliwość nauki języka włoskiego i mam nadzieję, że pod koniec naszego pobytu tutaj, będziemy mogły swobodnie się w nim porozumiewać na proste tematy.

Gorąco polecamy udział w projektach wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności!

Autorki tekstu i zdjęć: Alicja Bunda, Marta Wnorowska, Katarzyna Plencler