Zróbmy coś pożytecznego!

Zróbmy coś pożytecznego! To artykuł naszej byłej wolontariuszki Ewy, która spędziła miesiąc w portugalskiej organizacji Contextos 

Projekt był finansowany z Europejskiego Korpusu Solidarności 

Zapraszamy do lektury oraz do aplikowania na nasze aktualne projekty! 

AKTYWNOŚCI W CONTEXTOS 

Wiadomość o dostaniu się na wolontariat bardzo mnie ucieszyła. Jesień w słonecznej Portugalii, a na dodatek można zrobić coś pożytecznego – idealnie!
Biuro organizacji Contextos znajduje się na samym południu, w stolicy regionu Algarve  – Faro. Był to dla mnie pierwszy raz w tym kraju, więc nie wiedziałam czego się spodziewać od ludzi, kultury i klimatu o tej porze roku. Pierwszym zaskoczeniem była temperatura – wiedziałam, że będzie ciepło, ale nie aż tak gorąco! Podczas gdy znajomi w Polsce ubierali szaliki i czapki, ja dreptałam do biura w sandałach i krótkim rękawku.

Pierwsze dni polegały na wdrożeniu nas w aktywności organizacji i opowieści o już zrealizowanych projektach. Oprócz tego poznałam pozostałych wolontariuszy, z którymi miałam spędzić te dwadzieścia dni w pracy, ale też poza nią.

Przez COVID nie mogliśmy niestety normalnie realizować projektów społecznych, poprzez restrykcje dotyczące ilości osób, mimo to znalazłam dla siebie zajęcie, które polegało na opracowaniu mini przewodnika po aktywnościach outdoorowych w Faro. Najpierw dokonałam research’u w Internecie, a następnie spotkałam się z przedstawicielami poszczególnych aktywności i przeprowadzałam z nimi rozmowy na temat możliwości jakie daje region, ich wizji rozwoju turystyki aktywnej oraz niewykorzystanego potencjału.

Zaczęłam też na aplikacji mobilnej opracowywać propozycje tras rowerowych, ale niestety dwadzieścia dni nie wystarczyło na sfinalizowanie tego pomysłu.

Efektem działań był artykuł o aktywnościach outdoorowych w Faro – samej mi się udało spróbować kitesurfingu i odkryć okolicę na rowerze.

CZAS WOLNY 

Poza działalnością w organizacji, każdą wolną chwilę starałam się wykorzystywać na poznawaniu regionu, a magicznych miejsc w Algarve jest naprawdę wiele! Wolontariusze, których poznałam w Contextos niejednokrotnie towarzyszyli mi podczas weekendowych wypadów oraz codziennych spotkań w Faro, co w efekcie spowodowało powstanie nowych więzi i przyjaźni.

To był naprawdę owocny czas, a do Portugalii na pewno jeszcze wrócę!

Artykuł oraz prezentacja pochodzą od Ewy Kardasińskiej