Just do it! – relacja z wolontariatu na Sycylii

Just do it! Ta fraza zainspirowała naszą wolontariuszkę Sarę do wzięcia udziału w wolontariacie krótkoterminowym w ramach projektu Reveal Your Power: break boundries. Projekt jest finansowany z Europejskiego Korpusu Solidarności. 

Zapraszamy do przeczytania relacji oraz aplikowania na nasze projekty! 

ZADANIA WOLONTARIUSZA 

Mój wolontariat trwał 2 miesiące i odbył się w przybrzeżnym mieście Mesyna na Sycylii. Moją organizacją goszczącą była Enjoy Sicily. Podczas swojej pracy miałam wiele różnych zadań, niestety zważając na aktualną sytuację z pandemią niektóre z nich były opóźnione lub ograniczone, pomimo tego starałam się jak najwięcej zaangażować w dane mi zadania i wykorzystać mój czas tam do maksimum.

Jednym z moich obowiązków była pomoc w informacji turystycznej. Dzięki temu mogłam się wiele dowiedzieć o historii miasta i Sycylijskiej kulturze. Wiele razy, wraz z innymi wolontariuszkami byłyśmy angażowane do promocji miasta i naszego punktu informacyjnego. Dzięki pracy tam mieliśmy dostęp do wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wstępy do muzeów oraz uczestniczyłyśmy w obchodach wydarzeń historycznych.

Kolejnym zadaniem jakie miałam było promowanie wolontariatu, Erasmusa oraz pomoc chętnym którzy przychodzili do naszego biura w znalezieniu projektu i procesie aplikacji. Podczas wykonywania tych zadań nauczyłam się wielu nowych rzeczy, przykładowo tworzenie grafik, używanie wordpressa, oraz taktyk promocyjnych. Oprócz tego mogłam zobaczyć jak organizacja działa od środka. Podczas wolontariatu miałam też przyjemność organizować i wziąć udział w dniach Erasmusa, w trakcie których dzieliłyśmy się swoim doświadczeniem i zachęcałyśmy do udziału w programach młodych ludzi.

Moim ostatnim obowiązkiem było współtworzenie radia oraz podcastów.  Praca polegała również na nauce tworzenia wywiadu,  zbieraniem informacji i oczywiście obsłudze radia. Tutaj moja wiedza wzbogaciła się podwójnie, poprzez tworzenie wywiadów i robieniu badań bardzo dużo nauczyłam się o wielu aspektach i problemach Włoch oraz możliwości jakie dają programy z Unii Europejskiej. Oprócz tego techniczna strona radia była wielkim wyzwaniem do opanowania co napawa mnie niesamowitym szacunkiem do wszystkich którzy pracują w radiowym biznesie. Praca ta zainspirowała mnie również do rozważania stworzenia swojego własnego podcastu w przyszłości.

CZAS WOLNY 

Przez 2 miesiące, które tam spędziłam starałam się jak najwięcej nauczyć o Sycylii i zagłębić w jej kulturę. Dzięki temu, że tam mieszkałam oraz na co dzień przebywałam z Włochami, zobaczyłam oraz doświadczyłam codziennie życie na wyspie. Sycylijczycy byli bardzo mili i zawsze skorzy do pomocy. Starałam się nauczyć podstaw Włoskiego, aby móc lepiej się komunikować i ułatwić sobie codzienne życie.

Jedną z ważniejszych rzeczy jeśli chodzi o odrywanie kultury innych krajów jest dla mnie jedzenie. Kuchni Włoskiej nie trzeba nikomu przedstawiać, jednak Sycylia ma kilka swoich perełek. W przeciągu dwóch miesięcy starałam się spróbować jak najwięcej przysmaków.

 

Kolejną częścią poznawania Sycylii było podróżowanie. Prawdziwie lokalnie przy użyciu pociągów i autobusów na Sycylii jest nie lada wyzwaniem. Podczas mojego pobytu zwiedziłam północną i wschodnią przybrzeżną część wyspy. Odwiedziłam między innymi Taorminę utworzoną przez pierwszych greckich osiedleńców, największy aktywny wulkan w Europie – Etnę, oraz stolicę Sycylii- Palermo. Oprócz tego bliskość morza pozwoliła na popołudniowe i weekendowe korzystanie z uroków pogody i krystalicznie czystej wody.

Podsumowując, mój wolontariat był niesamowitym doświadczeniem i jestem bardzo wdzięczna, że miałam przywilej w nim uczestniczyć. Było to wyzwanie, które zmusiło mnie do opuszczenia mojej strefy komfortu; życie na Sycylii, podróżowanie, poznawanie nowej kultury i praca ze wspaniałymi ludźmi nauczyło mnie bardzo wiele. Jeśli czyta to ktoś kto chce wziąć udział, jednak wacha się ze swoją decyzją, zacytuje Nike „JUST DO IT”.

Artykuł oraz prezentacja pochodzą od Sary Wróbel.