Odrywamy nieznane piękno Turcji

odkrywamy nieznane piękno Turcji

Zapraszamy do przeczytania relacji naszych wolontariuszek – Kasi oraz Kamilii, które od końca lipca biorą udział w projekcie w Uncover Your Potential w organizacji Karaman Youth Club, w niezwykłej miejscowości Karaman w Turcji. Projekt angażuje dziewięć różnych organizacji w krajach UE oraz partnerskich.

Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty!

O nas

Cześć, jesteśmy Kasia i Kamila. Obie mieszkamy w Warszawie. Wyjechałyśmy na wolontariat do Karaman miesiąc temu. 

Chciałybyśmy Wam opowiedzieć o naszych dotychczasowych doświadczeniach. 

Zacznijmy od podstawowej kwestii, o którą pyta wiele osób. Z pewnością znacie duże miasta w Turcji i turystyczne ośrodki. Karaman to małe miasto, którego w wakacyjnych katalogach raczej nie znajdziecie. Jest tu jednak wiele miejsc nasiąkniętych historią, w końcu  Karaman to „stolica języka tureckiego”. Miłośnicy natury też znajdą tu coś dla siebie, gdyż w pobliżu miasta znajdują się choćby przepiękne wodospady oraz wzgórza z których rozpościera się widok na całą okolicę. Zachody słońca są tu niezapomniane, choć konkurują z nocnym widokiem gwieździstego nieba.

 

Nasze aktywności

Na co dzień prowadzimy różnego rodzaju aktywności i współpracujemy z lokalnymi wolontariuszami. Przykładowo w poniedziałki prowadzimy konwersacje w języku angielskim. Spotykamy się w parku i w luźnej atmosferze rozmawiamy na różne tematy. Tutejsza młodzież nie ma wielu okazji, by praktykować języki, więc jest to dla nich świetna okazja, by poznać nowe kultury. Z każdym tygodniem widzimy też progres, więc jest to dla nas dodatkowa satysfakcja. Do tego dwa razy w tygodniu prowadzimy lekcje online z języków polskiego i hiszpańskiego. Tu także widzimy zaangażowanie naszych „uczniów”, co sprawia, że zajęcia z nimi są dla nas jak spotkanie ze znajomymi. Poza tym organizujemy co tydzień nową aktywność, żeby urozmaicić nasze zajecia, np. Malowanie toreb, podchody, czy dni kulturowe. Każdy dzień to nowe doświadczenia i nowe miejsca do odkrycia. Na początku czas spędzałyśmy tylko w parku w którym przeprowadzamy aktywności dla wolontariuszy, jednak z czasem okazało się że jest tu dużo więcej miejsc w których można iść na piknik, czy spotkać się ze znajomymi. Tutejsza młodzież jest bardzo sympatyczna i bardzo otwarta. Po miesiącu spędzonym tutaj mamy swoją „paczkę”, z którą jeździmy na wycieczki i spędzamy wolny czas. Zdążyłyśmy nawet wybrać sobie ulubiony sklep gdzie można znaleźć dosłownie wszystko i ulubioną kawiarnię, w której często pijemy kawę i jemy tureckie desery. 

Jak wszyscy wiemy, podróże kształtują i codziennie uczymy się czegoś nowego. Ten wolontariat był właśnie takim nowym doświadczeniem, z którego możemy wiele wyciągnąć. Dochodzą nam różne obowiązki dzięki którym tak naprawdę „uczymy się” dorosłego życia i odpowiedzialności. Każdy powinien wziąć udział w takim wyjeździe. Jesteśmy bardzo wdzięczne, że tu jesteśmy, choć żałujemy, że na tak krótko. Trzymamy kciuki za przyszłych wolontariuszy i do zobaczenia już niedługo. 

Zdjęcia oraz tekst pochodzą od Kamilii Żmijewskiej oraz Katarzyny Pińkowskiej