Relacja z wolontariatu krótkoterminowego w Rato-ADCC w Portugalii

Relacja z wolontariatu krótkoterminowego w Rato-ADCC w Portugalii

Uncover Your Potential jest projektem Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażującym dziewięć różnych organizacji partnerskich w krajach UE oraz partnerskich. Relacja sporządzona została przez wolontariuszki zaangażowane w organizacji RATO ASSOCIACA O PARA A DIVULGACA O CULTURAL E CIENTIFICA

 

Dominika i Olga zabiorą Was dzisiaj w podróż do Portugalii, gdzie zajmują się między innymi pracą z osobami z niższymi szansami. Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty!

Dlaczego wolontariat?

Dominika: Wolontariat to świetna okazja, by zdobyć doświadczenie w pracy w międzynarodowym i międzykulturowym środowisku, a przy tym mieć możliwość poznania kraju goszczącego –  w naszym przypadku – Portugalii, w której spędzimy dwa miesiące.

Olga: Jestem w trakcie mojego gap yearu i pomysł z wolontariatem chodził za mną od samego jego początku, ale kiedy pojawił się problem z pandemią myślałam, że już nie będzie na niego szans. Tymczasem w ostatnim tygodniu lipca okazało się, że taka możliwość jednak jest, bez zastanowinia zarezerwowałam lot, żeby skorzystać z okazji na to pouczające doświadczenie.

 

Organizacja 

Jesteśmy wolontariuszami w organizacji Rato-ADCC. Organizacja zajmuje się między innymi udzielaniem wiedzy IT osobom z mniejszymi możliwościami i rodzin imigrantów. Położona jest po południowej stronie rzeki Tag. Pracujemy z wolontariuszami z innych krajów i kameralnym gronie rodowitych Portugalczyków. Ulokowane jesteśmy w mieszkaniu znajdującym się 10 minut drogi od siedziby organizacji.

Aktywności 

W dobie pandemii niestety zakres działań wolontariuszy nie jest tak szeroki jak zazwyczaj, z racji tego, że nie możemy organizować spotkań w większym gronie ani pracować z dziećmi. Nasza praca polega głównie na tworzeniu filmów instruktażowych do nauki języka i obsługi programów komputerowych. Poza tym dokumentujemy nasze przeżycia na blogu organizacji, nagrywamy podcast i bierzemy udział w cotygodniowych warsztatach poszerzających naszą wiedzę w zakresie programów z których korzystamy i obsługi sprzętu.

Wolny czas 

Jako że mieszkanie znajduje się ok. 40 minut drogi od Lizbony to po pracy zazwyczaj zwiedzamy stolicę Portugalii, próbujemy lokalnych przysmaków i integrujemy się z resztą wolontariuszy, dowiadując się więcej o kulturze np. Jordanii czy Francji. W czasie dłuższych  weekendów korzystamy z okazji żeby pozwiedzać kraj, wybrałyśmy się już do Porto i mamy w planach zwiedzanie południa kraju.

Zdjęcia oraz tekst pochodzą od Dominiki Żuchowskiej oraz Olgi Głatki.