Roczna przygoda na zachodnim wybrzeżu Norwegii

Wolontariat w Norwegii

Zapraszamy do przeczytania relacji naszej wolontariuszki – Vladyslavy, która od prawie 6 miesięcy bierze udział projekcie Socially Engaged: Learn – Teach, Get – Give w organizacji Nærmiljøsentralen, w malowniczej miejscowości Askvoll. Projekt angażuje siedem różnych organizacji partnerskich w siedmiu krajach. Poznajcie zatem Vladyslavę, która spędzi w Norwegii łącznie 367 dni w ramach naszego projektu.

autorka relacji: Vladyslava Tsytsyurska

Wolontariat w takim zakątku świata jak Askvoll od samego początku wydawał się być ciekawym wyzwaniem
i niezapomnianą przygodą. Bardzo chciałam nauczyć się języka norweskiego, poznać lepiej kulturę skandynawską,
być w otoczeniu dzikiej natury oraz pokochać deszcz. Zatem projekt w Norwegii wydawał się idealnym pomysłem.

Czym się wyróżnia Askvoll?
Jest to bardzo mała miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu Norwegii, gdzie występuje niezwykle duża ilość wszelkiego rodzaju ryb, ptaków, zwierząt, ma dostęp do pięknych gór oraz otwartego morza. Prawdę jest, że nie jest
to miejsce do bogatego życia społecznego bądź zwiedzania zabytków. Natomiast Askvoll świetnie się nadaję
na wyciszenie się oraz dzięki wspaniałej naturze na złapanie głębokiego wdechu po/przed bardzo aktywnym trybem życia. To sprawia również, że trzeba się nastawić na self-entertainment, gdyż nie jest to odpowiednie miejsce na znalezienie restauracji, kina czy centrum handlowego .

natura Norwegia

“Askvoll jest idealnym miejscem na połączenie się z naturą, nauczeniem się języka norweskiego oraz wyciszenie się”

Na czym polega projekt w Askvoll

Przede wszystkim wolontariusz działa wspólnie z lokalną organizacją Nærmiljøsentralen na rzecz mieszkańców całej Askvoll kommune. Szereg zadań jest różny, często dopasowany do możliwości oraz zainteresowań wolontariusza. Praca przebiega głownie w przedszkolu, domu opieki seniora, szkole Montessori, klubie młodzieżowym.

W moim przypadku jestem jedyną wolontariuszką w Askvoll oraz mój tydzień wygląda następująco. Poniedziałki oraz piątki pracuję w przedszkolu (outdoor, gdzie chodzimy do lasu, na plażę, gotujemy jedzenie przy ognisku etc), wtorki oraz czwartki spędzam czas w domu opieki, gdzie przyrządzam ciasta, serwuję obiad dla mieszkańców. W te dni mam naukę języka norweskiego w miejscowej szkole. Natomiast w środy chodzę do szkoły Montessori, gdzie czas
od czasu prowadzę zajęcia plastyczne, bądź asystuję przy zajęciach. Poza tymi obowiązkami często mam pracę

w klubie młodzieżowym (co drugi wieczór piątku), rozwożę posiłki dla seniorów po całej Askvoll kommune, oraz jestem wsparciem przy lokalnych wydarzeniach.

Informacje techniczne

Projekt w Askvoll jest docelowo zaplanowany dla dwóch wolontariuszy, którzy mieszkają razem w nowoczesnym
i w pełni wyposażonym mieszkaniu z ładnym widokiem na wyspę oraz morzę. Do dyspozycji są rowery, narzędzia wędkarskie, wystarczająca ilość drewna by nie marznąć zimą, wszelkiego rodzaju garnki, miksery, pralka, suszarka, odkurzacz, pościel, lampki, świeczki, ręczniki oraz książki do nauki języka norweskiego (Nynorsk).
Każdy z wolontariuszy ma osobny pokój, oraz wspólną kuchnię, łazienkę, pokój gościnny, garaż.

Podsumowując, z całego serca polecam taką przygodę oraz wyzwanie, które pomaga nauczyć się wielu nowych rzeczy, umiejętności oraz poznać samego siebie lepiej. Askvoll stał się da mnie drugim domem, gdzie nawet tak frustrujący czas jak COVID-19 kwarantanna przebiega bezpiecznie i ciekawie.

Vlada prowadzi również swojego prywatnego bloga, na którym umieszcza wpisy na temat swoich aktywności, przygód i wrażeń związanych z wolontariatem.
Można ją śledzić tutaj : https://vladyslavna.wordpress.com/home/

Jeżeli tak jak Vlada chciałbyś/abyś wziąć udział w wolontariacie w Norwegii koniecznie daj nam znać.
Mamy jedno wolne miejsce !
Jak aplikować? Sprawdź tutaj i zgłoś się już dziś.

EKS