Rzuciłam pracę, spakowałam się i oto jestem…

Rzuciłam pracę, spakowałam się i oto jestem

Rzuciłam pracę, spakowałam się i oto jestem… – jest relacją naszej wolontariuszki, która od października 2019 bierze udział w rocznym projekcie The Power of Youth SolidarityCreative ecology pearls w organizacji Teatro Metaphora – Associação de Amigos das Artes, w Camara de Lobos, na Maderze w Portugalii.

Projekt angażuje siedem różnych organizacji partnerskich w sześciu krajach Europy.

Geneza

Pewnego dnia, po dosyć ciężkim roku postanowiłam, że chciałabym zmienić moje  życie. O programie wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności dowiedziałam się od moich znajomych, którzy już korzystali z tego rodzaju projektu. Dla mnie był on nowością, ponieważ przedtem nawet nie brałam udziału w programie Erasmus+. Jednakże sama idea wolontariatu nie była mi kompletnie obca – w moim życiu pracowałam już w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, jako Petsitter oraz w różnych stadninach na terenie Polski (nabywając umiejętności jeździeckie za pracę).

Decyzja

Długo nie mogłam znaleźć żadnego projektu ze zwierzętami dlatego postanowiłam pójść na kompromis i poszukać czegoś, co było mi równie bliskie, czyli ochrona środowiska. Tak o to znalazłam 10 miesięczny projekt Teatro Metaphora, która znajduje się na jednej z najpiękniejszych wysp, czyli Maderze. Po pół godzinnej rozmowie na Skype i tygodniowym czekaniu na wynik tejże rozmowy – zostałam zaakceptowana 🙂
Kupiłam bilet lotniczy, rzuciłam pracę, spakowałam się i oto jestem – gotowa na przygodę życia.

Czym się zajmuję?

Mieszkam w malutkim miasteczku Câmara de Lobos, które znajduje się w odległości 15 minut jazdy autobusem od centrum stolicy Madery – Funchal. Głównym zadaniem wolontariuszy jest pomoc w tworzeniu obrazów całkowicie zrobionych z użytych puszek oraz uczestniczenie w Teatro Legislativo, który porusza temat ochrony środowiska. Jako wolontariusze bierzemy udział również w innych aktywnościach zorganizowanych przez Teatro Metaphora oraz współpracujemy z innymi organizacjami (oczyszczanie plaży, udział w wydarzeniach okolicznościowych np. Halloween, tworzenie kartek świątecznych, karnawał dla dzieci, tworzenie dekoracji na karnawałową paradę, uczestniczenie w paradzie Trapalhão itp.). Do obowiązków wolontariusza należy również udział w spotkaniach z młodzieżą w szkołach, podczas których promujemy ideę Wolontariatu, mówimy o swoich doświadczeniach oraz próbujemy zaktywizować młodzież do wolontariatu światowego, jak i lokalnego.

Dzięki Teatro Metaphora nauczyłam się, że poprzez sztukę można przedstawić ludziom dany problem (np. zanieczyszczenie środowiska, marnowanie jedzenie, niepotrzebny konsumpcjonizm) i nakłonić ich przy okazji do refleksji nad nim.

Autor tekstu i zdjęć: Aleksandra Lelental