Włosi śpiewają z balkonów

Włosi śpiewają z balkonów

Włosi śpiewają z balkonów…  jest relacją naszych wolontariuszki Moniki w ramach projektu (Dis)advantaged – equalizing opportunities. To projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego angażujący pięć różnych organizacji partnerskich w pięciu krajach Europy. Relacja sporządzona została przez wolontariuszkę zaangażowaną w działania w organizacji  S.S.D. ar.l. L’Orma. Monika zabierają Was dzisiaj w podróż do Mediolanu we Włoszech. Przy okazji zwraca uwagę na to jak sytuacja wygląda teraz – w obliczu koronawirusa. 

Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty

Nazywam się Monika i w połowie października przyjechałam do Mediolanu na 10 miesięczny wolontariat w organizacji L’Orma. Jako wolontariuszka większość czasu spędzam w biurze, gdzie zajmuję się wspieraniem projektów prowadzonych przez organizację. Przygotowuję prezentacje i inne materiały potrzebne w trakcie międzynarodowych spotkań. Wspieram również kolegów z organizacji podczas przygotowywania materiałów potrzebnych do napisania nowych ciekawych projektów promujących sport wśród dzieci i młodzieży. Miałam również okazję brać udział w zajęciach sportowych dla dzieci w ramach projektu Fit for kids oraz w dniu promocyjnym, podczas którego prezentowaliśmy organizację poprzez zajęcia grupowe i prezentacje. 

W czasie wolnym miałam okazję zobaczyć piękne miasta w okolicy Mediolanu i nie tylko, spróbować przepysznej włoskiej kuchni oraz rozpocząć naukę języka włoskiego. Praca z innymi wolontariuszami pozwoliła mi poznać również inne kultury i znaleźć przyjaciół na lata.

Aktualnie sytuacja we Włoszech jest dosyć przykra i wszyscy przebywają w domach. Wychodzić można tylko w pilnych potrzebach. Pomimo zamknięcia w domu Włosi śpiewają z balkonów i organizują grupy wsparcia np. apperitivo przez skype czy chodzenie po schodach zamiast siłowni o tej samej godzinie w swoich domach. Jestem pod ogromnym wrażeniem ciepła i wsparcia jakie wszyscy sobie okazują w tych trudnych dniach.

 

Autor tekstu i zdjęć: Monika Kolaszewska