Wyjedź na wolontariat zagraniczny z FRSP! #gapyear2022

Nie wiesz, co chcesz robić po maturze? Zastanawiasz się nad wyborem kierunku studiów? A może chciałabyś zrobić sobie przerwę – gap year? Jesteś w odpowiednim miejscu!

Wzięcie gap year to poważna decyzja. Z pewnością będzie od Ciebie wymagała odwagi oraz przekonania, co do swoich planów i wartości. Zapoznaj się z zaletami gap year, które przygotował Beniamin z Rok w Bok, z którym współpracujemy przy propagowaniu idei gap year w Polsce.

Czym jest WOLONTARIAT?

Wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, dawniej Wolontariat Europejski (EVS), to program międzynarodowego wolontariatu finansowany przez Komisję Europejską.

Jak to wygląda?

Gama projektów w ramach wolontariatu jest bardzo szeroka i obejmuje wsparcie lokalnych organizacji pracujących z młodzieżą czy udział w projektach ekologicznych. W trakcie wyjazdu, wolontariusz przede wszystkim spędza czas na pracy dla organizacji goszczącej. Czas wolny można wykorzystać na naukę języka, sport, podróżowanie czy udział w dostępnych zajęciach. Oprócz tego, często organizacje przyjmują więcej niż jednego wolontariusza lub w mieście znajdują się wolontariusze z innych organizacji, więc nigdy nie jest się samemu.

Czego ja się tam nauczę?

Wolontariat to szansa na uniezależnienie się oraz odnalezienie się w nowej społeczności. Jest to też okazja na zdobycie bardzo praktycznych umiejętności przydatnych później w karierze, takich jak zarządzenie czasem czy praca w zespole. Co ważne, wolontariat odbywa się z lokalnymi organizacjami, więc te zdolności zdobywa się „na serio”, a nie w warunkach szkolnych czy uczelnianych. Z drugiej strony, przez te 10 lub 12 miesięcy wolontariusze często tworzą silne znajomości, które powodują, że miejsce, gdzie wyjechali staje się ich drugim domem.

Jak długo?

Krótkoterminowy: do 2 tygodni do 2 miesięcy
Długoterminowy: od 2 do 12 miesięcy

Ile to kosztuje?

W sumie nic. Wolontariusz otrzymuje kieszonkowe i pieniądze na jedzenie. Ma zapewniony transport zarówno do kraju, jak i lokalny. A także ubezpieczenie w firmie CIGNA oraz udział w kursie językowym.

Gdzie?

JAK WYJECHAĆ?

ścieżka 1.

I. Znajdź organizację goszczącą w kraju oraz o profilu, jaki Cię interesuje na Europejskim Portalu Młodzieżowym.

II. Skontaktuj się z nami – Twoją organizacją wspierającą.

III. Wspólnie złożymy wniosek o dofinansowanie projektu, który będzie dopasowany do Ciebie, Twoich zainteresowań, potrzeb i umiejętności a także na okres taki, jaki Tobie pasuje.

Terminy składania wniosków o grant przez organizacje są 2 razy w roku:

  • wiosną 2022 r.
  • jesienią 2022 r.

ścieżka 2.

I. Skontaktuj się z nami – Twoją organizacją wspierającą.

II. Pomożemy znaleźć Ci organizację goszczącą w kraju oraz o profilu, jaki Cię interesuje.

III. Wspólnie złożymy wniosek o dofinansowanie projektu, który będzie dopasowany do Ciebie, Twoich zainteresowań, potrzeb i umiejętności a także na okres taki, jaki Tobie pasuje.

ścieżka 3.

I. Zaaplikuj na jeden z naszych zaakceptowanych już projektów wolontariatu zagranicznego, które znajdziesz w zakładce NABORY.

Nie zwlekaj, dowiedz się więcej o wyjeździe zagranicę w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności!

Skontaktuj się z nami:

  • telefonicznie: +48 508 553 167
  • mailowo: natalia.podbielska@frsp.eu