Wolontariat w Mesynie: Odkrywanie piękna Sycylii z Enjoy Sicily

Wolontariat w Mesynie: Odkrywanie piękna Sycylii z Enjoy Sicily

Relacja naszej wolontariuszki Aleksandry z pobytu na projekcie wolontariatu EKS pt. Local heroes of tomorrow.

Z początkiem wiosny miałam okazję być częścią zespołu Enjoy Sicily. Mój wolontariat obejmował różnorodne zadania między innymi prowadzenie mediów społecznościowych i pracę w biurze informacji turystycznej, dając mi wyjątkową okazję do odkrywania kultury i uroków Mesyny.

Początkowo miałam czas na zapoznanie się z nowym otoczeniem i stworzenie strategii dla mediów społecznościowych Enjoy Sicily. Jako entuzjastka social mediów, zgłosiłam się do prowadzenia Instagrama na wyłączność, a moim celem było nie tylko promowanie miasta i jego wydarzeń, ale również odkrywanie jego ukrytych skarbów. Poprzez tworzenie rolek i grafik, promowałam różne zakątki Mesyny, korzystając też z lokalnych restauracji i atrakcji, by dostarczyć inspirujące treści dla naszych obserwatorów. Jednym z moich ulubionych przykładów wykorzystania social mediów do promowania lokalnych miejsc było spędzenie lunchu podczas Dnia Carbonary, w moim ulubionym pasta barze oraz zrelacjonowanie tego na Instagramie. Widząc, jak post przyciągał uwagę i generował dodatkowe zainteresowanie, czułam, że łączę przyjemne z pożytecznym.

Podczas pracy w biurze informacji turystycznej, gdzie jako jedna z nielicznych posługiwałam się językiem angielskim miałam okazję poćwiczyć ten jak i kilka innych języków oraz poprawić generalne zdolności komunikacyjne. Moje starania w nauce języka włoskiego zaowocowały poziomem A1, co dodatkowo umożliwiło mi skuteczną obsługę klientów i lepsze zrozumienie lokalnej społeczności.

Praca dla Enjoy Sicily była bardzo elastyczna, a jeśli rozdysponowało się dobrze dni wolne można było zyskać dużo czasu na zwiedzanie wyspy i nie tylko. W czasie, w którym przypadł mój wolontariat zyskałam również trochę wolnego podczas Wielkanocy. Wyjechałam wtedy na kilkudniową wycieczkę by zwiedzić Palermo, Mondello oraz Cefalu. Podczas innych weekendów i dni wolnych udało mi się zobaczyć m.in. Katanię, Taorminę, Syrakuzy i Noto oraz kilka miast we Włoszech lądowych m.in. Tropeę, Scillę, Capo di Vaticano oraz Reggio di Calabrię.

Podsumowując, moje zaangażowanie w projekt Enjoy Sicily było nie tylko okazją do rozwijania umiejętności w zakresie mediów społecznościowych i komunikacji, ale także niepowtarzalnym doświadczeniem kulturowym. Cieszę się, że miałam okazję przyczynić się do promowania piękna Sycylii i jej dziedzictwa, zarówno poprzez treści online, jak
i bezpośredni kontakt z turystami z całego świata. To doświadczenie na pewno pozostanie ze mną jako jedno z najbardziej pouczających i inspirujących w moim życiu.

Prezentację oraz artykuł przygotowała nasza wolontariuszka Aleksandra Rosa, dziękujemy!

Projekt Better together był finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności