Feel the flow in Lisbon. Relacja z wolontariatu EKS

To już jedne z ostatnich relacji podsumowujących projekt Feel the flow. 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją naszej wolontariuszki Hanny 🙂 

W listopadzie 2022 roku rozpoczęłam swój sześciomiesięczny projekt w Portugalii. Było to moje drugie doświadczenie związane z programem Europejskiego Korpusu Solidarności. Wcześniej odbyłam wolontariat krótkoterminowy w Grecji i od razu wiedziałam, że będę chciała powtórzyć tę przygodę w dłuższym wymiarze. Aplikowałam na projekt “Feel the flow”, który odbywał się w samym sercu Portugalii – urokliwej Lizbonie, i udało się! zostałam przyjęta.

W ramach realizowanego przeze mnie projektu, pracowałam w organizacji Spin, mającej swoja siedzibę na obrzeżach miasta. Organizacja ta zajmowała się promowaniem programów mobilizacji  młodzieżowej, pracą społeczną na rzecz społeczności lokalnej. Prowadziliśmy również mały hostel, w którym gościliśmy wolontariuszy przyjeżdżających na różnego rodzaju wydarzenia.

Moja rola polegała na wsparciu ich w tych działaniach od strony administracyjnej. Wraz z pozostałymi wolontariuszami przygotowywaliśmy materiały promocyjne, zarówno tekstowe, jak np. artykuły na bloga, jak i graficzne, potrzebne do publikacji na naszych mediach społecznościowych. Udało mi się dzięki temu rozwinąć moje umiejętności w tym zakresie. Należałam do zespołu odpowiedzialnego za komunikację, zatem przygotowywałam treści kierowane do naszych partnerów, podsumowujące nasze działania, zachęcające do współpracy. Czasem nawet pojawiałam się na różnych wydarzeniach w roli fotografa.

Oprócz tego razem z zespołem wzięliśmy udział w największych w Portugalii targach dla młodzieży, podczas których dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z wolontariatu i odpowiadaliśmy na wątpliwości potencjalnych przyszłych wolontariuszy, którzy chcieli dowiedzieć się jak aplikować na projekty, gdzie znaleźć informacje i na co zwracac szczegolna uwage. Podczas mojego projektu nasze stowarzyszenie zorganizowało również wymianę młodzieżową, dzięki czemu mialam okazje zobaczyc, jak wygląda przygotowanie takich aktywności od kulis. Przyjęliśmy grupę uczestników z sześciu różnych krajów, a my jako wolontariusze zapewnialismy wsparcie logistycznem przygotowywalismy sale do warsztatow, materialy do pracy oraz pomagaliśmy przy posiłkach.

Zakończenie projektu i pożegnanie z ludźmi, których poznałam w jego trakcie nie było łatwe. Podczas pobytu w Portugalii spotkało mnie wiele niezapomnianych doświadczeń. Podobne odczucie miałam również wcześniej, po projekcie krótkoterminowym, dlatego jestem niezmiernie wdzięczna za możliwości, jakie daje program wolontariatu europejskiego i zachęcam do spróbowania każdego, kto ma taką okazję.

Artykuł oraz prezentacja zostały przygotowane przez naszą wolontariuszkę Hannę Saładziak, dziękujemy! 

Życzymy powodzenia!

Szukasz projektu dla siebie? Sprawdź zakładkę NABORY