Wzmacnianie regionów przez wolontariat 2 – podsumowanie projektu

Wzmacnianie regionów przez wolontariat 2
Wzmacnianie regionów przez wolontariat 2 to projekt wolontariatu indywidualnego w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. Dowiedz się, co działo się w naszym projekcie goszczącym w latach 2021-2023 w miejscowości Wola.

Wzmacnianie regionów 2

 

Słów kilka o projekcie

Każda z wolontariuszek realizowała swój indywidualny plan zajęć i była wyjątkowa na swój sposób. Każda z nich działał przez okres 4-11 miesięcy we wsi Wola, w woj. Śląskim oraz w mieście Oświęcim, w woj. Małopolskim – aktywizując społeczność lokalną.

Wolontariuszki aktywnie uczestniczące w działaniach Fundacji – Julia, Mariam, Natalia i Ferdane – przede wszystkim skupiały się na działaniach edukacyjnych. Prowadziły warsztaty przekazując młodzieży podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Promowały projekty wolontariatu, brały udział w spotkaniach promocyjnych, aktywizowały zawodowo młodzież, wspierały Fundację w bieżących zadaniach i projektach.

Wolontariuszki działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Miedźnej z/s w Woli- Knarik, Anna, Nelli i Yuliya – z kolei skupiała się na zajęcia angażujących społeczność lokalną w wolnym czasie. Prowadziła zajęcia językowe, warsztaty i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (taneczne, plastyczne, ekologiczne, kulinarne itp). We wszystkich tych zajęciach wykorzystywała oczywiście metody edukacji pozaformalnej.

Dzisiaj dzielimy się z Wami tym co naszym wolontariuszkom udało się wypracować przez okres, który miały okazję spędzić w Polsce, działając społecznie.

Wzmacnianie regionów 2

 

REZULTATY

Wideo promujące

W ramach projektu powstało wideo promujące nasz projekt goszczący i wolontariat jako taki. Wolontariuszki, przez okres swoich mobilności zbierały materiały, które zostały uzupełnione krótkimi wywiadami i zmontowane w całość przez profesjonalnego montażystę. Wideo zostało zaprezentowane pierwszy raz szerszej publiczności podczas Dnia Wolontariusza zorganizowanego w Woli w grudniu 2022.

Wideo wykorzystywane jest przez Fundację w promocji projektów i w przeprowadzanych rekrutacjach nowych wolontariuszy.

Wzmacnianie regionów 2

Wzmacnianie regionów 2

Wydarzenia Specjalne

Wzmacnianie regionów 2

Wolontariuszki miały okazję do własnych inicjatyw i był to projekt bogaty w różne wydarzenia, które wolontariuszki zaplanowały i zrealizowały z naszą pomocą.

Wzmacnianie regionów 2

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

(Julia, Knarik, Anna i Natalia)

Wzmacnianie regionów 2

3 grudnia 2021, z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza  nasi wolontariusze Programu Europejski Korpus Solidarności  zorganizowali spotkanie w Halo Rybnik. Można było dowiedzieć się więcej na temat samego programu  jak i ciekawostek  kulturowych z krajów pochodzenia naszych wolontariuszy. W sumie udział wzięło ok. 15 os.

Wideo promujące dzień wolontariusza, m.in wyświetlane na telebimie Halo Rybnik w Rybniku: KLIKNIJ

Mariami

Warsztaty o archetypach

Wolontariuszka realizowała cykl warsztatów oparty na teoriach JEAN SHINODA BOLEN – „Bogini w każdej kobiecie”  i Carla Gustava Junga – „odkryj swój archetyp”. Spotkania dotyczyły zbiorowego nieświadomego umysłu  – archetypów, aby odkryć i wykorzystać zasoby swojego charakteru.

W sumie odbyło się 10 spotkań dla lokalnej społeczności, na przestrzeni jesieni i zimy 2022.

Warsztaty debaty metodą Karla Poppera

Warsztaty zakładały spotkania młodzieży w celu pzonania metody (6 spotkań), następnie półfinał w których wyłonione zostały 2 najlepsze zespoły, każdy składający się z 3 os. W warsztatach uczestniczyło 15 os.  Finał miał miejsce oficjalnie podczas dnia języków obcych w lokalnym liceum – w Liceum Ogólnokształcące im. Z. Religi w Gilowicach- 7 grudnia 2022. W wydarzeniu uczestniczyła cała szkoła i goście.

Warsztaty Kulinarne w ramach cyklu spotkań z kulturą

WMariam zrealizowała warsztaty kulinarne dzięki którym nasza społeczność lokalna  Wola – miejscowość w Gminie Miedźna mogła poznać sekrety kuchni gruzińskiej . Spotkanie było kolejnym , w ramach naszego cyklu Spotkań z Kulturą.

Uczestnicy mieli okazję poznać przepis  i wspólnie z Mariam przygotować  khinkali , przepyszne gruzińskie pierożki. Nie zabrakło też ciekawostek o Sakartvelo   oraz wspólnej konsumpcji. Frekwencja dopisała, udział wzięło 20 os. Wydarzenie miało miejsce 20 czerwca.

Wzmacnianie regionów 2

Julia i Knarik

Koncerty

Dziewczyny przygotowywały się a następnie koncertowały kolędowo przez cały grudzień 2021.
W OCK w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a następnie w Parafii p.w. MBWW w Oświęcimiu odbył się koncert kolęd zespołu MDK wraz z gościnnym udziałem wolontariuszek Juli i Knarik. Podczas koncertu usłyszeć można było kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne w niecodziennych aranżacjach. Dotarliśmy w sumie do 400 os.

Pol’and’Rock Festival

Julia i Knarik wzięły udział w tegorocznym Pol’and’Rock Festival. Festiwal, w którym udział bierze masa młodych ludzi to dobre miejsce by promować projekty wolontariatów w ramach Europejski Korpus Solidarności. Nasze wolontariuszki miały okazję podzielić się swoim doświadczeniem w strefie organizacji pozarządowych ASP, gdzie swoje stanowisko mieli również Europeers Poland w dniach 4-6 sierpnia 2022.

Ferdane

Warsztaty o prawach człowieka i dążeniach Republiki Kosowo do niepodległości

Liceum w Gilowicach było bardzo zainteresowane warsztatami Ferdane na temat praw człowieka, ich łamania w drodze do niepodległości Republiki Kosowa. Ferdane przeprowadziła specjalną prezentację dla dużej publiczności, ponieważ oprócz ucnziów LO Gilowice udział wzięli też obcokrajowcy pzrebywający na wymianie uczelnianej w Liceum w tym czasie.  Ferdane dotarła w sumie do prawie 200 os.

Warsztaty ekologiczne

Warsztaty dotyczyły wpływu zmian klimatu na zawartość różnych substancji w produktach żywnościowych.

Wolontariuszka badała w jaki sposób zmienia się skład chemiczny popularnych produktów żywnościowych takich jak ryż czy mleko pod wpływem zmian klimatu.

Nelli i Yulia

Warsztaty Kulinarne w ramach cyklu spotkań z kulturą

Wolontariuszki zaprosiły w podróż kulinarną  do Armenii lokalnych seniorów w Woli. Warsztaty kulinarne  były ogromnym sukcesem. Spotkanie było kolejnym , w ramach naszego cyklu Spotkań z Kulturą.

Uczestnicy mieli okazję poznać przepis  i wspólnie z dziewczynami przygotować  danie świąteczne: słodki pilav (Chamichov Plav) oraz sałatkę z wołowiny i granatu. Nie zabrakło też ciekawostek o kraju  oraz wspólnej konsumpcji . Frekwencja dopisała, udział wzięło 20 os w dniu 29 marca 2023.

 

 

 

Założenie kanału Fundacji na TIK TOK

Wzmacnianie regionów 2

wzmacnianie regionów 2

W związku z tym, że młodzież w znacznej mierze przeniosła się z Facebook i Instagram na nowy kanał social mediów, jakim jest platforma Tik Tok, Fundacja wraz z wolontariuszami podjęła decyzję, że konieczne jest posiadanie konta właśnie tam. Aby skutecznie docierać do młodych ludzi z informacją o Programie Europejki Korpus Solidarności i projektach wolontariatu powstało konto Fundacji, za prowadzenie którego w pełni odpowiadają wolontariusze goszczeni i koordynowani przez FRSP. Jesteśmy tak na prawdę na początku naszej drogi i przygody z tą platformą (została założona przez Ferdane i Mariam w połowie grudnia 2022) ale już niektóre nasze filmiki osiągnęły 1000 i 2000 wyświetleń. Wierzymy, że dzięki konsekwencji i regularnym postom dotrzemy do większej liczby osób.

wzmacnianie regionów 2

 

Blog Wolontariuszy

Wolontariusze w ramach pierwszego projektu goszczącego w Woli, Youth, entrepreneurship and culture for rural development, założyli Bloga. W okresie realizacji projektu Wzmacnianie regionów przez wolontariat, Blog rzeczywiście zaczął żyć. Każdy wolontariusz zaangażowany w nasze projekty goszczące ma za zadanie przygotować jeden artykuł tygodniowo. Faktycznie podczas realizacji tego projektu goszczącego, w końcu udało się nam zmotywować wolontariuszy aby robili to systematycznie. Przybyło też osób obserwujących fanpage. 

BLOG 

wzmacnianie regionów

 

 

Prezentacje podsumowujące

Każda z wolontariuszek przygotowała prezentację, w której podsumowała swoje doświadczenie w ramach swojego projektu. Można z nich szarzej dowiedzieć się co robiły w czasie swojego wolontariatu w sowich instytucjach goszczących i jak oceniają to doświadczenie.

 

 

Anna Papyan

Wolontariuszka z Armenii

Daty mobilności: 21/11/2021 – 31/01/2022

organizacja goszcząca: Gminny Ośrodek Kultury w Miedznej z s. w Woli

 

 

Julia Ingidua Sánchez

Wolontariuszka z Hiszpanii

Daty mobilności: 26/08/2021 – 23/08/2022

organizacja goszcząca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

 

 

Knarik Karapetyan

Wolontariuszka z Armenii

Daty mobilności: 04/09/2021 – 24/08/2022

organizacja goszcząca: Gminny Ośrodek Kultury w Miedznej z s. w Woli

 

 

Mariami Melikidze

Wolontariuszka z Gruzji

Daty mobilności: 22/04/2022 – 15/03/2023

organizacja goszcząca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

 

 

Natalia Kirillova

Wolontariuszka z Federacji Rosyjskiej

Daty mobilności: 28/11/2021 – 17/08/2022

organizacja goszcząca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

 

 

Nelli Hovsepyan

Wolontariuszka z Armenii

Daty mobilności: 10/05/2022 – 01/04/2023 

organizacja goszcząca: Gminny Ośrodek Kultury w Miedznej z s. w Woli

 

 

Yuliya Hakobyan

Wolontariuszka z Armenii

Daty mobilności: 14/06/2022 – 06/05/2023  

organizacja goszcząca: Gminny Ośrodek Kultury w Miedznej z s. w Woli

 

 

Ferdane Azemi

Wolontariuszka z Republiki Kosowa

Daty mobilności: 20/09/2022 – 10/01/2023

organizacja goszcząca: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego

 

 

Spotkania promujące po projekcie

Yuliya

Z racji tego, że Yulia została w Polsce po projekcie (została zatrudniona po projekcie wolontariatu) prezentacja z młodzieżą z Armenii odbyła się 31.05.2023 przez Zoom, online. Podczas spotkania poruszyła m.in tematy: – jak  aplikować do programu; – jak znaleźć projekty; – jak przebiegał proces rekrutacji; – jakie warunki panowały podczas projektu; – co daje udział w projekcie. Udział wzięło 10 os. oraz przedstawiciele organizacji wysyłającej CCMS z Armenii. Spotkanie trwało 45 minut

 

Knarik

Wolontariuszka przeprowadziła spotkanie w swojej organizacji wysyłającej Future in Our Hands. W spotkaniu udział wzięło 10 osób, a odbyło się on 5 grudnia 2022 w Abovyan- połączone było z obchodami dnia wolontariusza. 

 

Nelli

Wolontariuszka przeprowadziła spotkanie w swojej organizacji wysyłającej Future in Our Hands. W spotkaniu udział wzięło 35 młodych osób, a odbyło się on 7 kwietnia 2023 w Abovyan. Przeprowadziła sesję na temat możliwości programu European Solidarity Corps,  podczas której Nelli miała również przestrzeń do podzielenia się tym, co zrobiła, czego się nauczyła, czy warto było wziąć udział w projekcie wolontariatu i zmotywowała innych młodych ludzi do spróbowania.

Mariam

Wolontariuszka z racji faktu, że nie wracała do Gruzji po swojej mobilności, przeprowadziła spotkanie informacyjne na temat swojego projektu wolontariatu i  Programu Europejski Koprus Solidarności podczas jednej z naszych wymian młodzieżowych. Warsztat miał miejsce 21 sierpnia 2022, w Katowicach i trwał 1,5 h. udział wzięło w nim 35 młodych osób z Polski, Czech, Armenii, Hiszpanii, Gruzji i Albanii. Wiele osób wykazało spore zainteresowanie i zadeklarowało że na pewno skorzystają z tej możliwości w przyszłości.

Ferdane

Wolontariuszka zorganizował prezentację dotyczącą projektu wolontariatu w Polsce w swojej organizacji wysyłającej  Youth Initiative for Human Rights Kosovo. Prezentacja odbyła się w biurze YIHR KS 27 kwietnia 2023 roku. W prezentacji wzięło udział 5 młodych ludzi. Otrzymaliśmy pozytywne opinie, ponieważ wykazali zainteresowanie udziałem w projektach ESC i poprosili o dodatkowe informacje na temat procesu rekrutacji. Prezentacja trwała około 45 minut, a uczestnicy mieli miejsce na zadawanie pytań.

Opinie naszych wolontariuszy można znaleźć na anglojęzycznej wersji naszej strony VOLO_EN a wszystkie nasze aktualne nabory na projekty goszczące w zakładce CALL FOR VOLUNTEERS