Przyjdź z otwartym umysłem… – relacja z wolontariatu w Hiszpanii

Zapraszamy Was do przeczytania relacji Marty która ostatnie dwa miesiące spędziła w organizacji Al Hamam w Hiszpanii.

Marta realizowała projekt Earth and Life w ramach Programu Europejskiego Korpusu Solidarności. 

Refleksja Marty

Moja refleksja z projektu „Earth and Life” który odbył się w lutym-marcu 2023. Jak może wpłynąć na twój rozwój osobisty i dlaczego polecam go wszystkim?

Ciesz się procesem

Mieszkając w Cortijo uczysz się odpuszczania i cieszenia się procesem. Zaczynasz zwracać uwagę na „tu i teraz” i mniej na konsekwencje twoich działań. Codzienna rutyna cieszy Cię jeszcze bardziej i odczuwasz większą wdzięczność wobec siebie i otaczających Cię ludzi. Masz okazję przemyśleć swoje priorytety i pielęgnujesz je, podejmując świadome decyzje.

Połącz się z naturą

Cortijo Los Baños to wyjątkowe miejsce, znajdziesz się tam, poza cywilizacją, otoczona zapachem aromatycznych roślin, ziemi i drzew. Podziwiasz krajobrazy, góry i rozgwieżdżone niebo tuż przed pójściem spać. To wszystko sprawia, że ​​jesteś bardziej uważna na piękno, bardziej wdzięczna za to, że żyjesz i że możesz widzieć, wąchać, czuć.

Pozostań w Savasanie

Od porannego rytuału aż po jogę po południu, praktyki medytacyjne i łączenie się ze swoim ciałem. To wszystko jest procesem, wewnątrz i na zewnątrz ciebie.

Weź głęboki oddech

Czujesz się zmotywowana do robienia rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiłeś. Wstajesz o świcie, aby zobaczyć wschód słońca, zaczynasz czuć potrzebę zmiany nawyków żywieniowych (jedzenie tutaj jest prze-smaczne!), zaczynasz żyć bliżej i zgodnie z cyklami natury.

Zaprzyjaźnij się z permakulturą

Dowiesz się o synergii zachodzącej w ogrodzie oraz o tym, jak jedne rośliny wpływają na inne. Zrozum różnice między „eco” a „organic”.

Zrób swój naturalny szampon, a także krem do skóry

Czy wiesz, że rozmaryn stymuluje wzrost włosów? I że aloes ma właściwości lecznicze dopiero po trzech latach? Tego właśnie i więcej nauczysz się na warsztatach tworzenia naturalnych kosmetyków.

Poczuj wdzięczność

Na odległej pustyni, pod ogromną górą, jest położone miasteczko Lucaínena de las Torres… Widać je bardzo dobrze o każdej porze ze względu na oświetloną skałę. Czujesz ogromną wdzięczność, że możesz być w tak wyjątkowym miejscu.

Bądź świadomy

Nie jest to idylliczne miejsce. Lokalne problemy pomogą ci zrozumieć, że „być odnawialnym” nie zawsze oznacza „być zrównoważonym”. Staniesz się osobą bardziej świadomą problemu zmian klimatycznych, pustynnienia i roli wielkich korporacji w realizacji polityk środowiskowych.

Bądź częścią grupy, społeczności

Poznajesz młodych ludzi z całej Europy i stworzysz znajomości. Odkryjesz, że o wiele więcej was łączy niż dzieli.

Znajdź swój własny sposób na życie „powoli”

Odkryjesz miejsca, w których zatrzymał się czas. Poczujesz to i zaczniesz wdrażać „tu i teraz” coraz częściej w twoją codzienność.

Ważne jest, aby zrozumieć, że w każdym przypadku jest to zupełnie inne doświadczenie. Nie twórz oczekiwań. Przyjdź z otwartym umysłem i chęcią do pracy oraz zainteresowaniem rozwojem. Będziesz się świetnie bawić, zapewniam cię.

Jeśli podobnie jak Marta chcesz zmienić swoją perspektywę, wyjedź na projekt razem z nami. Wszystkie aktualne nabory są dostępne TUTAJ.