Podsumowanie rocznego projektu w Portugalii

Kolejny projekt zakończony sukcesem! Nasz wolontariusz Mikołaj spędził 12 miesięcy w przepięknej Portugalii. FRSP miało przyjemność być organizacją wysyłającą w tym projekcie. 

Ta przygoda była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Korpusu Solidarności

Trochę o mnie

Mam na imię Mikołaj. Jestem niezdrowo zainteresowany obcymi kulturami, dziką naturą i dzikimi zwierzętami.  Swoją przygodę z wolontariatem w Portugalii podjąłem spontanicznie w wieku 29 lat.

Moje obowiązki w trakcie projektu

Jako wolontariusz wspierałem  organizację APCL zajmującą się osobami z porażeniem mózgowym. W zakres moich obowiązków wchodziło:

  • Pomoc podopiecznym organizacji w codziennych czynnościach
  • Przygotowywanie zajęć angażujących fizycznie i kognitywnie
  • Asystowanie przy organizacji wydarzeń w moim centrum
  • Pomoc w czasie spacerów, wycieczek i koncertów
Dzień jak co dzień

Na początku mojej służby wolontariackiej pracowałem wespół z lokalną fizjoterapeutką, pomagając przy rehabilitacji podopiecznych organizacji. Z czasem, wraz z progresem moich umiejętności posługiwania się jezykiem portugalskim, przeobraziłem się w animatora czasu wolnego.

Do zajęć które wykonywałem na co dzień należały między innymi:

  • warsztaty plastyczne
  • organizacja meczów sportu zwanego boccia
  • Różnego rodzaju gry aktywizujące umysłowo
Wydarzenia specjalne

Nie samą codziennością człowiek żyje i czasem mają miejsca wydarzenia specjalne, dziwne i niebezpieczne, jak: Halloween, pokaz zwierząt egzotycznych czy też ja-robiący racuchy z okazji “polskiego tygodnia”.

Poza obowiązkami

Myślę, że najcenniejszą rzeczą dla mnie w trakcie wolontariatu była możliwość poznania ludzi z innych krajów i innych kultur.

Wspólnie z moimi współtowarzyszami zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, spędziliśmy długie godziny na wspólnych rozmowach i żartach.

Wycieczki

W ramach wycieczek z podopiecznymi organizacji APCL miałem okazję zwiedzić wiele ciekawych miejsc jak:

  • Sanktuarium w Fatimie
  • Oceanarium w Lizbonie
  • Park buddów
Podsumowanie

Czas spędzony podczas mojego projektu wolontariackiego był cudownym rokiem w moim życiu. Poznałem nowy kultury, nauczyłem się nowego języka, nawiązałem międzynarodowe przyjaźnie. Zdecydowanie polecam to doświadczenie każdemu.

Artykuł oraz prezentacja przygotowane przez naszego byłego wolontariusza – Mikołaj Wierczacz – dziękujemy! Życzymy powodzenia za dalszych ścieżkach kariery 🙂

Zobacz nasze aktualne nabory