Moja wielka grecka przygoda – relacja z projektu krótkoterminowego w Grecji

Wolontariat kojarzy Ci się tylko z długimi rocznymi projektami? 

Jest to bardzo mylne! Wiele z projektów Europejskiego Korpusu Solidarności ma charakter krótkoterminowy, co jest świetną okazją do sprawdzenia jak się żyje i pracuje w innym kraju, maksymalnie przez 2 miesiące. 

I tak zrobiła Kasia, która marzec i kwiecień spędziła w greckiej organizacji Orfeas, realizując projekt ekologiczny. 

Zachęcamy do przeczytania jej relacji! 

O mnie

Cześć! Mam na imię Kasia i mam 24 lata. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu w 2019 roku, a dwa poprzednie lata spędziłam w USA jako au pair. Uwielbiam podróżować, eksplorować nowe miejsca i poznawać różne kultury. W podróży najchętniej spędzam mój czas aktywie, blisko natury, spacerując, chodząc po górach, poznając i odkrywając świat wokół mnie. Interesuję się środowiskiem naturalnym, działaniami na rzecz poprawy jego stanu i zmianami w nim zachodzącymi, stad też wziął się u mnie pomysł, aby wziąć udział w tym projekcie.

Mój projekt

Projekt, w którym miałam przyjemność uczestniczyć to „Enviromental Project” prowadzony przez organizacje Orfeas. Polega on na uczestnictwie w różnorodnych aktywnościach na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego w skali lokalnej. Podczas mojego pobytu miałam okazje nie tylko dbać o czystość pobliskiego lasu i plaży, ale także uczestniczyć w przygotowaniach i realizacji warsztatów dla dzieci w wieku szkolnym na temat recyklingu oraz pracy wolontariackiej. Ponadto miałam szanse brać udział w różnych warsztatach przygotowywanych dla wolontariuszy przez nasza organizacje goszcząca oraz co tygodniowych lekcjach greckiego. Było to niesamowite doświadczenie, które będę wspominać z uśmiechem na twarzy i polecać każdemu, kto chciałby przeżyć taka przygodę.

Miejsce

Mój projekt miał miejsce w greckim miasteczku Xylokastro. Jest to niewielkie nadmorskie miasteczko położone nad Zatoką Koryncką. Od pierwszego dnia pobytu w tym malowniczym miejscu zakochałam się w pięknie tamtejszej natury i architektury. Każdego dnia budziłam się z zachwytem podziwiając glebie niebieskiej wody i zieleń otaczających nas gór. Przez większość mojego pobytu pogoda naprawdę nas rozpieszczała, a słońce sprawiało, że czuliśmy się jak na niekończących greckich wakacjach.

Podróże i czas wolny

Projekt nie tylko pozwolił mi na eksplorowanie malowniczej okolicy, w której mieszkałam w czasie wolnym, ale także dał mi szanse na zorganizowanie kilku wycieczek w różne zakątki Grecji. Osoby pracujące w naszej organizacji goszczącej były naprawdę pomocne w tym procesie i zawsze mogliśmy liczyć na ich rady i rekomendacje. Wraz z wolontariuszami z innych krajów Europy podczas naszego dwumiesięcznego pobytu udało nam się pojechać do Koryntu, Aten, Nafplio, Patras a nawet na Zakintos. Słowami nie potrafię wyrazić zachwytu pięknem tych miejsc i życzliwości ludzi z jaka się spotkaliśmy.

Jestem ogromnie wdzięczna, że miałam okazje wziąć udział w tak ważnym dla naszej planety projekcie, a także doświadczyć greckiej kultury i zobaczyć na własne oczy niesamowite widoki i krajobrazy, które Grecja ma do zaoferowania.

Jeśli podobnie jak Kasia, chcesz działać na rzecz środowiska naturalnego i społeczności lokalnej, zachęcamy do przejrzenia naszych aktualnych naborów!