Wspomnienia zostaną na całe życie – relacja z trwającego projektu w Grecji

Wahasz się czy pojechać na wolontariat? 

Nie wiesz jak może wyglądać Twój projekt?

Mamy nadzieję, że na Twoje obawy czy wątpliwości odpowie Kinga, nasza wolontariuszka która realizuje projekt „Rethink, Reshape and Awake the Community in Xylokastro” w organizacji Orfeas, w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności

Zapraszamy do przeczytania jej relacji! 

Wyobrażenia

Nie mogłabym zacząć inaczej – wolontariat w organizacji Orfeas okazał się być jeszcze lepszym i ciekawszym niż sobie wyobrażałam! Po 3 miesiącach pełnych nowych znajomości, pracy, podróży i rozwoju mogę to przyznać z pewnością.

Ale zacznijmy od początku: mam na imię Kinga i w styczniu rozpoczęłam swój projekt długoterminowy w organizacji Orfeas mieszczącej się w niewielkiej miejscowości regionu Korynt – Xylokastro (Grecja). Jestem wolontariuszką w biurze organizacji, która koordynuje różne projekty, zarówno długoterminowe (współpracując z przedszkolami i świetlicą), a także krótkoterminowe, związane przede wszystkim z ochroną środowiska. Dodatkowo organizujemy lub współorganizujemy inne inicjatywy, takie jak warsztaty na temat recyclingu czy promujące wolontariat.

Działania

Słysząc ,,praca w biurze” pewnie większość z nas ma skojarzenia z nudnymi godzinami spędzonymi na bardzo podobnej, monotonnej pracy. Jednak tu jest zupełnie inaczej! Tutaj bardziej ,,formalne” obowiązki nie zajmują na szczęście aż tak dużo czasu. Dużo częściej zajmuję się mediami społecznościowymi organizacji i promocją naszych projektów, także dzięki redagowaniu naszego e-magazynu, który publikujemy co miesiąc. Oprócz pisania artykułów zajmuję się więc także koordynacją innych wolontariuszy tworzących treści oraz składaniem wszystkiego w całość, co daje oczywiście ogrom satysfakcji. Dużym projektem, za który jestem w dużej mierze odpowiedzialna są warsztaty na temat recyclingu, który wspólnie organizujemy dla uczniów szkoły podstawowej. Ich zorganizowanie było nie lada wyzwaniem, bo chcieliśmy, żeby były perfekcyjne! Dokładny plan, ciekawe aktywności z nutką rywalizacji oraz piękne plakaty wykonane przez naszych wolontariuszy przyczyniły się do sukcesu pierwszego spotkania. Radość, entuzjazm i zaangażowanie dzieciaków daje mnóstwo satysfakcji!

Czas wolny

Ale oczywiście udział w projekcie to nie tylko praca. Staram się wykorzystywać życie w tak pięknym kraju jak Grecja na 100 % i podróżować jak najwięcej. Udało mi się już zwiedzić wiele niezwykłych miejsc takich jak miasta Ateny i Patras, wyspy Egina i Hydra znajdujące się w pobliżu Aten czy okolice Meteora Antichassia Natural Park z niesamowitymi formacjami skalnymi. Jednak warto zaznaczyć, że niezwykłe widoki można podziwiać w samym Xylokastro, które jest położone przy Zatoce Korynckiej zza której widać imponujące góry. Jest tu także plaża (wciąż czekam na wyższe temperatury!) oraz las, które aż ,,zachęcają”, żeby spędzić czas na świeżym powietrzu.

Projekty Europejskiego Korpusu Solidarności mogą być świetną okazją do rozwoju, poznania różnych zakątków świata, spotkania niezwykłych ludzi i zyskania pięknych wspomnień, które zostają na całe życie.

Jeśli chcesz realizować podobny projekt jak Kinga, zapraszamy do przejrzenia naszych aktualnych naborów!