Społecznie zaangażowani w Egipcie

Wolontariat w Egipcie  w ramach programu Europejski Korpus Solidarności brzmi dla Ciebie nieprawdopodobnie? Ponadto nauka j.arabskiego wydaje Ci się nie do przeskoczenia? Nic bardziej mylnego! Poniżej możesz przeczytać krótką relację naszej wolontariuszki Dalii z zawartym filmikiem. Dalia spędziła prawie 5 miesięcy biorąc udział projekcie Socially Engaged: Learn – Teach, Get – Give w organizacji MIHI For Training and Development w Aleksandrii, słonecznym Egipcie. 

Projekt angażuje siedem różnych organizacji partnerskich w siedmiu krajach.

Krótko i na temat

Egipt jest krajem, który odwiedziło już wielu Polaków, więc informacje o tym co warto zabrać ze sobą przyjeżdżając tu, znajdziecie na pewno na wielu stronach i blogach podróżniczych. Ja dodam od siebie tylko, że warto zabrać otwarty umysł.Warto też nieco zbłądzić ze standardowych turystycznych szlaków. Zobaczyć miejsca, o których milczą przewodniki. A przede wszystkim poznawać tutejszych ludzi, ich niezwykle bogatą kulturę i onieśmielającą gościnność. Tak, egipska kultura różni się nieco od polskiej. Ale to zdecydowanie nie jest powód, żeby się bać.

Być może nie wszystko Wam się tu spodoba. Ja na przykład wciąż nie jestem fanką tych chaotycznych i głośnych ulic w miastach takich jak Aleksandria czy Kair. Nieustannej kakofonii klaksonów i uczucia, że ryzykuję życie za każdym razem gdy przechodzę przez jezdnię. Ale Egipt to znacznie więcej. To „więcej” jest bardzo trudno opisać słowami. Ale wolontariat jest świetną okazją, by to „więcej” poznać. Wprawdzie czas mojego wolontariatu przypadł na okres pandemii i tak jak na całym świecie, tak i tu koronawirus pokrzyżował nam nieco plany.

Zamiast aktywności offline, musieliśmy „przerzucić się” na działanie online. Póki co muszę więc zrezygnować z dyskusyjnego klubu filmowego, który chciałam tu zorganizować. Zamiast tego pomagam goszczącej organizacji w rekrutacji egipskich wolontariuszy, przygotowuję oferty wolontariatu dla nich i organizuję dyskusje i rozmowy online na ważne społecznie tematy. Jednym z moich priorytetów jest szerzenie świadomości o tym jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, a także wzmocnienie pozycji społecznej kobiet. Pomagam młodym Egipcjanom w nauce angielskiego, a także planuję szkolenie, podczas którego opowiem im o tym, co powinno zawierać dobre CV i list motywacyjny oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Każdą wolną chwilę poświęcam też na naukę arabskiego – choć jest to dla mnie spore wyzwanie, to po dwóch miesiącach jestem już w stanie prowadzić konwersacje ze sprzedawcami, kierowcami autobusów czy innymi osobami. I przynosi mi to niesłychaną satysfakcję!

Poniższy filmik stworzyła dla Was Dalia i jako zespół FRSP chcemy jej pogratulować.  Pierwszy raz miała okazję nagrać taki filmik i przełamać swoją nieśmiałość przed kamerą 🙂

Zachęcamy do odtworzenia i przysłuchania się j.arabskiego w wykonaniu Dalii -naszej wolontariuszki w ramach programu Europejski Korpus Solidarności !

 

Poniżej zamieszczamy również krótką fotorelację z Egiptu. Autorem zdjęć jest sama Dalia, która uwielbia fotografować i tworzyć reportaże.  Dalia już zakończyła swój wolontariat jakiś czas temu. Trzymamy kciuki za nią, żeby jej reportaże wnet ukazały się dla szerszej publiczności 🙂