Kraina fiordów- 9 miesięcy wolontariatu EKS w Norwegii!

Zapraszamy do przeczytania relacji naszej wolontariuszki – Jagody, która wzięła przez 9 miesięcy udział projekcie Socially Engaged: Learn – Teach, Get – Give w organizacji Nærmiljøsentralen, w malowniczej miejscowości Askvoll. Projekt angażuje siedem różnych organizacji partnerskich w siedmiu krajach. Poznajcie zatem Jagodę, która pomimo pandemii i panujących restrykcji działała aktywnie na rzecz swojej instytucji goszczącej w Askvoll.

O mnie

Od kiedy pamiętam zawsze fascynowała mnie natura- w szczególności góry i morze. Zaraz po wybuchnięciu pandemii zrodził się pomysł w mojej głowie- co gdyby właśnie teraz nie wyjechać? Najlepiej do miejsca, gdzie pandemii nie odczuwa się tak mocno? Wtedy pojawiła się możliwość wyjechania w ramach wolontariatu z Europejskiego Korpusu Solidarności razem z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego do Skandynawii, która od zawsze była moim wymarzonym miejscem do odwiedzenia. Już kilka tygodni później znalazłam się w samolocie i byłam w drodze do małego miasteczka Askvoll, położonego na zachodnim wybrzeżu Norwegii. 

O moim projekcie w Norwegii

Przez 9 miesięcy miałam okazję poznać norweską kulturę i zwyczaje, a także na własnej skórze przekonać się (jak głosi norweskie powiedzenie), że „Det fins ikke dårlig vær, bare dårlige klær” czyli: nie ma złej pogody, natomiast są tylko źle dobrane ubrania. W rejonie w którym mieszkałam spore opady deszczu i bardzo zmienna pogoda to codzienność!

Podczas projektu miałam okazję pracować w różnych miejscach i otrzymywałam różne zadania. Przede wszystkim pracowałam jako asystent w lokalnym przedszkolu oraz szkole Montessori z dzieciakami.  Dnie spędzaliśmy na zabawie w lesie, robieniu ognisk, wspólnej zabawie i krótkich wycieczkach, wspólnie czytaliśmy po norwesku i angielsku. 

Jednym z ciekawszych zadań w którym miałam okazję brać udział to praca z uchodźcami z Syrii, którzy ze względu na trudną sytuację, musieli opuścić swój kraj. Moim zadaniem było organizowanie spotkań wymiany językowej dla dziewczyn z Syrii. W ramach tego przygotowywaliśmy wspólnie arabskie, polskie i norweskie jedzenie, poznawaliśmy nawzajem swoją kulturę,  zwiedzaliśmy okoliczne wysepki i oczywiście szkoliliśmy wspólnie język norweski. Byłam również zaangażowana w przygotowanie mieszkania na przyjęcie kolejnych uchodźców- zbiórka ubrań dla dzieciaków, przygotowanie pokoi na ich przyjazd. Niestety czego żałuje, nie udało się ich poznać osobiście, ponieważ mój projekt skończył się przed ich przyjazdem.

Jednym z ostatnich moich zadań była pomoc przy remoncie wypożyczalni sprzętu outdoorowego BUA. Norwegowie słyną ze spędzania czasu na “zewnątrz”. Chlebem powszednim są dla nich codzienne wycieczki górskie, spanie w namiotach, jazda na nartach (już w przedszkolu), łowienie ryb i pływanie na łódkach. PS: Wszyscy którzy wybierają się do krainy fiordów/ lub też mieszkają na stałe, mają możliwość zupełnie za darmo wypożyczyć właśnie taki sprzęt- namioty, plecak, śpiwór, narty czy też kajaki. 

Podsumowanie

W wolnym czasie miałam okazję poznać i żyć norweskim lifestylem. Szlifować umiejętności językowe, chodzić po górach, podziwiać piękno otaczającej mnie natury oglądać zorzę polarną! Poznać kulturę i zwyczaje panujące w kraju. 

Co dało mi wzięcie udziału w wolontariacie? Przede wszystkim miałam okazję poznać bardziej samą siebie, zobaczyłam co tak naprawdę daje mi radość i co niepotrzebnie mnie ogranicza. Myślę, że jeszcze bardziej pobudziłam swoją duszę podróżnika i jestem ciekawa świata, bardziej otwarta na nowe wyzwania, obce kultury i ludzi. Doceniłam to co mam i po prostu cieszę się chwilą. Uważam również, że nawet w tak małym miejscu można spotkać wspaniałych ludzi, którzy zawsze służą pomocą i z którymi stworzy się wspomnienia na całe życie. 

Bardzo dziękujemy Jagodzie za tą relację i cieszymy się jako FRSP gdy możemy pracować z tak zaangażowanymi i pełnymi zapału wolontariuszami.
Jeżeli, dzięki tej relacji chcielibyście się dowiedzieć jeszcze więcej na temat wolontariatu w norweskiej organizacji Nærmiljøsentralen koniecznie zajrzyjcie również do relacji Vladyslavy, która nosi nazwę ,,Roczna przygoda na zachodnim wybrzeżu Norwegii”. Vlada również wzięła udział w projekcie Socially Engaged: Learn-Teach, Get-Give (2019-2-PL01-ESC11-065949). Zachęcamy do dalszej lektury!

Jeżeli macie pytania bądź chcielibyście wziąć udział w wolontariacie w ramach programu Europejski Korpus Solidarności wyślij maila na adres mailowy:  biuro@frsp.eu .

Poniżej zamieszczamy finałową prezentację Jagody.