Społecznie zaangażowani w Portugalii

Nasza wolontariuszka Aleksandra spędziła przeszło 9 miesięcy na wolontariacie w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. Projekt pt. „Socially Engaged:Learn-Teach,Get-Give” finansowany był ze środków Komisji Europejskiej. Aleksandra realizowała działania w organizacji RATO-ASSOCIACAO PARA A DIVULGACAO CULTURAL E CIENTIFICA w Portugalli od sierpnia 2020 do maja 2021.

Krótko o mnie

Od dawna chciałam pojechać na wolontariat zagraniczny, lecz dopiero w zeszłym roku na początku lipca ostatecznie podjęłam decyzję. Pośród wielu ofert znalezłam tę, która wydała mi się najbliższa moim zainteresowaniom, zdobytemu wcześniej doświadczeniu i wiedzy. Projekt pod nazwą „Socially Engaged. Learn-Teach, Get-Give” wydawał mi się być najlepszym wyborem i rzeczywiście nie zawiódł moich oczekiwań. I tak oto wkrótce póżniej znalazłam się w Portugalii.

Mój projekt

W ramach wolontariatu w Portugalii jestem od połowy sierpnia zeszłego roku. Moja przygoda tutaj wkrótce się skończy i życie podpowie inne ścieżki. Tymczasem chciałabym podsumować to wszystko co się do tego czasu wydarzyło: jaką wiedzę zdobyłam i czego doświadczyłam.
W ramach projektu już od pierwszych tygodni byłam zaangażowana w działania takie jak pisanie bloga czy tworzenie krótkich filmików przydatnych w nauce języka obcego – w tym przypadku był to polski. Wraz z innymi wolontariuszkami pomagałyśmy przy tworzeniu materiałów, w których niejednokrotnie musiałyśmy występować osobiście, a później tworzyć je już same od A do Z wraz z obsługą kamery, grą aktorską i obróbką materiału w programie. Później, to czego udało mi się nauczyć w trakcie obsługi programów takich jak Camtashia, Photoshop czy Audacity, mogłam przekazywać dalej w ramach szkoleń indywidualnych lub grupowych organizowanych na miejscu. Niestety, epidemia w Portugalii przybrała na sile i w związku ze zwiększającą się ilością zachorowań i zapełniającymi się szpitalami rząd narzucił większe restrykcje związane z przemieszczaniem się i zachowaniem dystansu. Ze względu na to, nasza praca zmieniła się w pracę zdalną i nawet warsztaty przeprowadzane w szkole, w których towarzyszyliśmy nie były już możliwe do przeprowadzenia. Obecnie jesteśmy w drugim tygodniu lockdownu i poza wyjściem do sklepu lub na krótki czas przed dom nie możemy się nigdzie ruszyć. Nie oznacza to jednak, że nie mamy co robić. Rato ADCC jest obecnie zaanagażowane w nowy projekt, który polega na tworzeniu materiałów przydatnych w nauce języka portugalskiego dla społeczności imigrantów. W związku z tym dni w trakcie lockdownu mijają pod znakiem intensywnej pracy nad tworzeniem całej bazy e-lerningowej, w której znajdą się nasze filmiki, materiały, quizy i testy wiedzy, co jest ciekawym i przydatnym doświadczeniem.

Podsumowanie

Nie mniej jednak wolontariat sam w sobie to nie tylko praca. Poza pracą w Rato ADCC, kiedy mieliśmy taką możliwość, wraz z wolontariuszami zwiedzaliśmy przepiękne okolice Lizbony i samą Lizbonę oczywiście, poznając tym samym lokalną kulturę, kuchnię i przepiękną architekturę.
Nowe znajomości, nowe doświadczenia, wiedza i multum wspaniałych i jednocześnie bezcennych wspomnień to będzie to, z czym zakończę projekt w przeciągu kilku miesięcy. To wyzwanie, na które zdecydowałam się w zeszłym roku było najlepszą decyzją w moim życiu.

Aleksandra stworzyła dla Was również krótki filmik w ramach działań na wolontariacie oraz uchwyciła piękno i uroki Portugalii. Koniecznie zobaczcie! 🙂

Nasza wolontariuszka zakończyła już swoje działania w RATO-ADCC w nadmorskim Miratejo. Poniżej zamieszczamy również jej prezentację podsumowującą jej projekt. Bardzo dziękujemy Aleksandrze za tą relację i cieszymy się jako FRSP gdy możemy pracować z tak zaangażowanymi i pełnymi zapału wolontariuszami.