Shqipëria – wolontariat w Albanii

Odważne decyzje podejmowane przez naszych wolontariuszy w czasie pandemii, zmieniają ich życie na lepsze.

Shqipëria – wolontariat w Albanii – zapoznaj się z relacją naszego wolontariusza Mariusza ze zrealizowanego w Albanii projektu ESC. 

Wyjazd finansowany ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności. Marzysz o wolontariacie zagranicznym? – sprawdź nasze aktualne nabory!

Wyjazd a pandemia

Myśląc o wyjeździe do Albanii wiedziałem, że zmienię na najbliższe półtorej miesiąca swoje życie o 180 stopni. Kraj ten, który jeszcze trzydzieści lat temu żył ustrojem dyktatorskim, przez wielu obywateli Unii Europejskiej jest postrzegany jako bardzo niebezpieczny a nawet dziwny. Co więcej wyjazd na projekt ESC  w czasach pandemii, był oderwaniem od szarawej codzienności (nie tylko ze względu na obowiązujące w Polsce obostrzenia, lecz również pogodę za oknem). Był dla mnie również delikatnym szaleństwem, biorąc pod uwagę ciągłe zmiany zasad przemieszczania się za granicę i możliwą barierę językową.

Shqipëria

W Albanii śmiało można obalić nie jeden mit na jej temat. Dlaczego? Wiele razy słyszałem, że jest to kraj niebezpieczny – pełny złodziei, dilerów narkotykowych i agresywnych wyznawców islamu. Jednak po czasie, który spędziłem w Albanii, wszystko to można śmiało wyrzucić do kosza. Albania to zdecydowanie serdeczny i miły kraj, który jednak przeżył swoje i do dziś zmaga się ze skomplikowaną historią, w tym tą najnowszą. Przez nią właśnie zauważyć można, że jej społeczeństwo różni się kulturowo od reszty Europy.

Jednak urok Tirany jak również całej Shqipërii (czyli Albanii w języku ojczystym) istnieje, co więcej ma się świetnie. Naprawdę miło wspominam spacery po ulicach miast i wiosek – tym bardziej, iż większość atrakcji oraz lokale gastronomiczne były otwarte. Co w tej sytuacji, szczególnie porównując do obostrzeń w Polsce, było pozytywnym zaskoczeniem.

Projekt – Reveal your power: break boundries

Sam projekt dostarczył mi dużo okazji do rozwoju. Podczas jego trwania mogliśmy organizować różne ciekawe wydarzenia. Między innymi webinar dotyczący rasizmu, który pozwolił nam na uruchomienie dyskusji w tym temacie. Uświadomiłem sobie, że również w Polsce problem ten jest mocno zauważalny. Przygotowywaliśmy też materiały związane z wolontariatem oraz różnego rodzaju inicjatywy dla dobra społeczności lokalnej. Naszą podstawową pracą była ta dla ośrodka Quendra Multidisciplinare Tirana, w którym współpracowaliśmy ze starszymi obywatelami stolicy, którzy spędzali tutaj początek dnia, jak również z młodzieżą romską przychodzącą tutaj rozwijać swoje umiejętności. Zwieńczeniem projektu był stworzony przez nas film – „Women of Albania”, z wywiadami, których bohaterkami były niesamowicie charyzmatyczne Panie z fantastycznymi historiami. Sama współpraca z organizacją goszczącą nas przy projekcie (PVN Albania) była przyjemnością.

Czy żałuję?

Absolutnie nie! Sądzę, że wyjazd ten rozwinął nie tylko moje zdolności lingwistyczne, lecz także umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Naprawdę każdemu kto szuka nowych możliwości polecam wzięcie udziału w podobnych projektach lub innych realizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego.

Prezentacja oraz artykuł pochodzą od Mariusza Boguckiego. Dziękujemy!