Relacja z wolontariatu ESC w Suncokret

Zapraszamy do przeczytania relacji z wolontariatu ESC w Suncokret. Wiktoria, nasza wolontariuszka spędziła miesiąc na chorwackiej wsi, gdzie organizowała zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz pomagała osobom ucierpiałbym w wyniku niedawnych trzęsień ziemi. 

Jeśli również interesuje Cię pomaganie innym zaaplikuj na nasze projekty!  

Skąd wiem o projekcie ESC

O ESC pierwszy raz usłyszałam kilka lat temu od mojej Cioci, która sama brała udział w jednym z projektów na Litwie, bardzo zainteresowały mnie jej historie w których opowiadała mi o możliwościach takiego programu. Od zawsze interesowały mnie podróże jak i pomaganie więc wzięcie udziału w jednym z projektów ESC stało się moim marzeniem. Zaraz po ukończeniu liceum, zdecydowałam się podjąć kroki w działaniu, no i się udało. Możliwości, które oferuje nam ESC są ogromne, zaczynając od samorozwoju, poprzez tworzenie wielu wspaniałych inicjatyw kończąc na zwiedzaniu wielu miejsc, i poznawaniu wspaniałych ludzi.

Uncover Your Potential 

Wzięłam udział, w projekcie który nosi tytuł “Uncover Your Potential” był to projekt krótkoterminowy w Chorwacji. Zostałam tam wysłana przez FRSP. Organizacja goszcząca nazywa się Suncokret co po Chorwacku oznacza słonecznik, nosi taki tytuł, ponieważ słonecznik zawsze pnie się w górę nawet gdy na jego drodze stoją jakieś przeszkody. Chorwacką organizacją zarządza dwójka wspaniałych ludzi o wielkich sercach – Maja i Predrag. Podejmują działania na wielu płaszczyznach takich jak pomoc lokalnej społeczności i potrzebującym, organizowanie czasu dla dzieci i młodzieży i angażują się w działania związane z przyrodą.

Moje zadania podczas projektu 

Projekt i zadania, które miałam okazje realizować na miejscu okazały się idealne, zupełnie jakby projekt był mi przeznaczony. Zadania były dobrane pod moje zainteresowania i możliwości, dodatkowo mogłam wzbogacić się o doświadczenia z tym związane.

W Chorwacji poznałam wiele wspaniałych osób z innych krajów-również wolontariuszy, z którymi wspólnie organizowaliśmy aktywności i spędzaliśmy czas wolny. Organizowaliśmy dni tematyczne które były alternatywą i możliwością na spędzanie wolnego czasu dla lokalnej młodzieży i dzieci. Poszerzaliśmy swoją wiedzę kulturową i językową. Rozwijaliśmy zdolności manualne i fizyczne. Nie ograniczaliśmy swojej kreatywności. Organizowaliśmy wiele warsztatów, na których np. Szyliśmy bądź gotowaliśmy swoje ulubione lub lokalne potrawy. Robiliśmy również paczki dla osób potrzebujących, ofiar trzęsień ziemi czy też lokalnych instytucji takich jak szkoła podstawowa czy opieka społeczna.

Covid nie był nam straszny podczas naszych działań! Wszystko robiliśmy z zachowaniem danych zasad- właściwe odstępy, regularna dezynfekcja i oczywiście maseczki na naszych twarzach. Któregoś dnia nawet zorganizowaliśmy warsztaty, na których uszyliśmy swoje własne maseczki.

Czas wolny 

W czasie wolnym miałam możliwości zwiedzenia tego pięknego kraju jakim jest Chorwacja. Ludzie, z którymi miałam okazje spędzić ten czas, sprawili, że czułam się jak w domu, mimo iż byłam oddalona od niego ponad 1100 kilometrów. Najbardziej zachwyciła mnie stolica-ZAGRZEB. Miasto ze swoim niepowtarzalnym urokiem i stylem życia.

Chorwacja, którą miałam okazje zobaczyć po raz pierwszy bardzo mi się spodobała i zostawiła wiele niezapomnianych wspomnień z wspaniałymi ludźmi, z którymi na pewno pozostanę w kontakcie przez dłuuuuugi czas.

Zdecydowanie będę polecać wzięcie udziału w jednym z projektów ESC każdej napotkanej osobie, ponieważ oprócz poszerzania swoich horyzontów można zwiedzić nowe kraje, poznać wielu wspaniałych ludzi, i doznać niezapomnianych przeżyć, a wszystko poprzez czynienie i szerzenie dobra wśród innych.

 

Artykuł oraz prezentacja pochodzą od Wiktorii Zarembskiej