Smaki Madery – relacja z wolontariatu w Teatro Metaphora

Poniżej przedstawiamy relację naszej wolontariuszki– Karoliny, która wzięła udział w projekcie w Uncover Your Potential w organizacji Teatro Metaphora, w malowniczej miejscowości Camara de Lobos. Projekt angażuje dziewięć różnych organizacji w krajach UE oraz partnerskich.

Zachęcamy do lektury. No i oczywiście do aplikowania na nasze projekty!

Ranking najpopularniejszych smaków Madery 

Madera znana jest przede wszystkim z pięknych krajobrazów: rajskich plaż, stanowiących wyzwanie lewad – szlaków górskich prowadzących wzdłuż dawnego systemu irygacyjnego, a także bezspornie zjawiskowych punktów widokowych. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że wyspa swoją dziewiczą i nieokiełznaną natura przyciąga przede wszystkim tych, którzy pragną przeżyć
zapierające dech w piersiach momenty na środku Atlantyku.

Chociaż zróżnicowane fauna i flora są z pewnością największymi walorami tego niesamowitego miejsca, to w rzeczywistości wyspa ma nam dużo więcej do zaoferowania. Możliwość odkrywania lokalnych specjałów czyni podróż przez wyspę nie tylko pełniejszą oraz bardziej interesująca, ale również autentyczną. Maderska kuchnia może zadziwić bogactwem nowych smaków i sprawić, że nawet nowo przybyli szybko poczują się częścią lokalnej wspólnoty, która zwykła dzielić najlepsze momenty z rodziną i przyjaciółmi przy stole.

Z tej okazji postanowiłam przygotować własny ranking najpopularniejszych smaków, które z pasją odkrywałam podczas swojego pobytu w ramach wolontariatu.

1.Poncha

Poncha jest napojem na bazie lokalnego 50-procentowego rumu, występujących na wyspie owoców, miodu, cukru i z dodatkiem kostek lodu. Dobrze przygotowana, zgodnie z oryginalną recepturą, wywołuje silny efekt, orzeźwia i sprawia, że pijący ją stają się bardziej wyluzowani…

Najpopularniejszy rodzaj ponchy, zwany fishermanem” stanowi mieszankę soku z cytryn i pomarańczy. Sama możliwość przyjrzenia się przygotowania takiego drinka w typowej tawernie stanowi ważne kulturowe doświadczenie. Ci, którzy po pokazie pragnęliby zająć się produkcją napoju na własną rękę muszą w pierwszej kolejności zapytać o nazwę kuchennego sprzętu niezbędnego do przygotowania ponchy!

2. Lapas i bolo de caco

Madera słynnie z szerokiego wyboru owoców morza. Lapas wraz z bolo de caco są jedną z najpopularniejszych przekąsek, którą można zamówić w przyplażowym barze po wyczerpującym dniu spędzonym na brzegu oceanu. Danie przypomina małże i świetnie komponuje się z chlebkiem zapiekanym z czosnkiem i przyprawami. Dla tych, którzy mają dość alkoholu po degustacji
wysokoprocentowej ponchy, polecam „Brisę” – lokalny napój gazowany o owocowym, słodkim smaku.

3. Espetada oraz milho frito

W maderskiej kuchni bezsprzecznie rządzą mięsiwa. To prawdziwy raj dla mięsożerców, którzy z pewnością docenią ich bogaty wybór oraz wykwintny sposób przygotowania. Wielbiciele mięs powinni obowiązkowo spróbować „espadaty” – zamarynowanych w czosnku kawałków wieprzowiny skropionych masłem.

4. Espada com banana

Madera ma do zaoferowania nie tylko szeroki wybór mięs, ale również ryb. W niektórych restauracjach możliwe jest zamówienie dań z ryb złowionych tego samego dnia w miejscowej zatoce. Najpopularniejszy gatunek „espada” podawany jest między innymi z bananami, najważniejszym produktem eksportowym i jednocześnie znakiem rozpoznawczym wyspy. Z początku takie połączenie może wywoływać zmieszanie, należy jednak do ciekawych i z pewnością warto dla jego spróbowania naruszyć gastronomiczne tabu!

5. Bolo de mel

Ten apetycznie wyglądający deser jest wciąż dla mnie zagadką. Planuję zamówić go dzień przed opuszczeniem wyspy w jednej z tutejszych cukierni, żeby zakończyć swój pobyt, delektując się tym prawdopodobnie najbardziej znanym słodkim maderskim przysmakiem. Mam nadzieję, że czeka mnie
kolejne niesamowite kulinarne przeżycie !

BOM APETITE!

Tekst oraz prezentacja pochodzą od Karoliny Puchalskiej.