Wolontariat – od tego można się uzależnić!

Zapraszamy na relację naszej wolontariuszki Giovanny, która we wrześniu brała udział w krótkoterminowym wolontariacie na Maderze w organizacji Teatro Metaphora. „Uncover Your Potential” to projekt FRSP oraz 9 organizacji z UE oraz krajów partnerskich. Zapraszamy do lektury!

Jeśli też chcesz przeżyć swoją przygodę życia na wolontariacie Europejskiego Korpusu Solidarności – zachęcamy do sprawdzenia naszych aktualnych projektów!

ZADANIA NA WOLONTARIACIE 

Wolontariat ten w głównej mierze polegał na przygotowaniu artystycznych obrazów używając aluminiowe puszki po napojach, które zbieraliśmy z barów naszej miejscowości (w prezentacji możecie znaleźć zdjęcia).

Dzięki temu nie tylko pomagaliśmy otoczeniu (zaskoczona byłam ilością puszek, które normalnie poszłyby codziennie na śmieci, nawet nie będąc w „sezonie” turystycznym przez covida było ich całkiem sporo) ale i też poznawaliśmy miejscowych i oni również z zaciekawieniem nas zaczepiali (…co się przydaje po godzinach pracy ;))

Dodatkowo, dosłownie kilka razy w miesiącu, jeździliśmy do organizacji partnerskiej Criamar associacao de solidarieda de social para o desenvolvimento e apoio a criancas e jovens, która zajmuje się wsparciem dzieci z rodzin patologicznych. Przez sytuację pandemiczną z dziećmi niestety nie mieliśmy styczności, natomiast pomagaliśmy w pielęgnowaniu ogródka i jego dekorowaniu.

Jak możecie się pewnie domyśleć, w wolnym czasie jeździłyśmy jak szalone po wyspie. I oj, Madera ma wiele do zaoferowania! Każdy znajdzie coś dla siebie, a na pewno niezapomniane widoki.

To co będę wspominać najmilej to będą ludzie – samych wolontariuszy ale i przede wszystkich organizatorów – niesamowite jest to jak bardzo się starali by każdemu z nas nic nie zabrakło i jak bardzo upewniali się czy dobrze spędzamy czas!

Mimo, że to tak naprawdę wolontariat, mogliśmy się czuć jak część tej organizacji, by nawet nie powiedzieć rodziny, gdyż nieraz zapraszali na typowe maderskie lunche przygotowane przez nich.

Polecam wszystkim, którzy chcą zmienić coś w życiu, z jedyną przestrogą – można się od tego uzależnić i chcieć tam wracać jeszcze wiele raz w życiu!

Tekst oraz prezentacja pochodzą od Giovanny Rugiano