Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!

Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!

Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów! – jest relacją naszej wolontariuszki, która lutego 2020 bierze udział w  projekcie pt. „Conservation in Movement” w organizacji BirdLife Malta w Ta’ Xbiex na Malcie. Mimo panującej pandemii, Kasia została na miejscu, nie wróciła do kraju i nadal działa lokalnie. Jej projekt zaplanowany jest na 12 miesięcy. 

Geneza Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!

Od dłuższego czasu rozważałam zmianę czegoś w moim życiu. Myślałam o zmianie pracy, ale ciągle to odkładałam, szukałam wymówek. Moja siostra zarekomendowała mi poszukać wolontariatu w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, gdyż ona była na wolontariacie w przeszłości. Szukałam projektu połączonego z ochroną środowiska, zwierzętami, naturą, i ekologią. Tematy te, mimo mojego technicznego wykształcenia (jestem architektem oraz projektuję grafiki), są bardzo bliskie mojemu sercu. Znalazłam wolontariat w organizacji BirdLife Malta. I bardzo się cieszę, że tutaj jestem!

W momencie gdy zostałam przyjęta bardzo cieszyłam się, że w końcu będę mogła zmienić otoczenie, a przy okazji zrobić coś dobrego dla mniejszych istot które nie mogą się same bronić – ptaków. Kiedy poinformowałam moją mamę że lecę na Maltę na rok, ona odparła: „Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!”. Niestety, jednym z pierwszych skojarzeń związanych z tym krajem jest właśnie umiłowanie obywateli Malty do polowań na ptaki. Ale to właśnie znaczy że jest tutaj bardzo wiele do zrobienia, i każda pomoc jest mile widziana. Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!. Są

Aktywności

Nasza organizacja zajmuje się szeroko pojętą ochroną ptaków oraz ich naturalnych siedlisk, prowadzeniem badań, edukacji. Realizują też wiele akcji mających uwrażliwić społeczeństwo na naturę i zachęcić do korzystania z zasobów planety w sposób bardziej zrównoważony.

W trakcie mojego 2,5 miesięcznego pobytu uczestniczyłam w wielu aktywnościach których się nie spodziewałam. Poza składaniem filmów, magazynu Bird Eye View, uczestniczenia w wydarzeniach edukacyjnych, oraz projektowania broszur. Byłam także na akcji Spring Watch. Jest to akcja która polega na monitorowaniu w terenie z dystansu przez lornetki i kamery myśliwych strzelających do ptaków na które nie można polować. Było to dla mnie bardzo emocjonujące doświadczenie. 

 

W wolnym czasie

Malta jest małym państwem, a miasta sąsiadujące z Vallettą są ze sobą niemalże połączone, dlatego w wolnym czasie spacerowałam z miasta do miasta. Obecnie raczej spędzam więcej czasu w domu, oglądając filmy z wolontariuszami z mojego mieszkania, czytając książkę oraz ucząc się języka angielskiego na kursie Online Linguistic Support zapewnionym przez Europejski Korpus Solidarności. 

Pandemia Na Maltę? Przecież oni strzelają do naszych polskich bocianów!

Nasza organizacja bardzo poważnie podchodzi do tematu, pracujemy z domu, kontaktujemy się przez telefony i wideokonferencje. Pomimo pandemii wciąż mam bardzo ciekawe zadania do zrobienia i jestem bardzo z tego powodu zadowolona, czuję też że organizacja opiekuje się wolontariuszami w ten trudny dla wszystkich czas.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Pacoń