Podsumowanie wolontariatu w Teatro Metaphora

Niedawno swój wolontariat w Camara de Lobos na Maderze zakończyły nasze dwie wolontariuszki. Ania i Kasia wzięły udział w półrocznym projekcie wolontariatu europejskiego pt. „Think green, think creative” w organizaji Teatro Metaphora.

Kilka słów refleksji od wolontariuszki Ani…

Po skończeniu studiów, postanowiłam, że chciałabym wziąć udział w EVS. Brałam już wcześniej udział w programie Erasmus+, gdzie miałam możliwość wyjazdu na zagraniczne uniwersytety. Wiedziałam, że wolontariat jest to coś co chcę zrobić, gdyż wcześniej byłam wolontariuszką w Polsce. Jako wolontariusze jesteśmy bliżej ludzi, przez co lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć problemy z którymi muszą się oni zmierzyć. Długo nie mogłam znaleźć odpowiedniego programu dla siebie, dlatego na jakiś czas odpuściłam szukanie. Gdy pod koniec grudnia 2018 zobaczyłam, że FRSP zamieściło ofertę wyjazdu na Maderę, nie wahałam się ani chwili. Po złożeniu dokumentów, przeprowadzonej rozmowie na Skypie zostałam przyjęta! I tak w ciągu niecałych 3 tygodni zmieniłam całkowicie swoje życie.Na Maderze, moją organizacją przyjmującą jest Teatro Metaphora, znajdujące się w Câmara de Lobos. Câmara de Lobos jest miasteczkiem znajdującym się około 20 min autobusem od stolicy Madery – Funchal. Głównym zadaniem wolontariuszy jest pomoc w tworzeniu plakatów całkowicie zrobionych z użytych puszek lub innych artystycznych wystaw. Teatro Metaphora poprzez sztukę chce zwrócić uwagę ludzi na nadmierny konsumpcjonizm i potrzebę recyklingu, jako niezbędny czynnik ochrony środowiska. Jako wolontariusze bierzemy udział również w innych aktywnościach zorganizowanych przez Teatro Metaphora oraz współpracujemy z innymi organizacjami (czyszczenie plaży, udział w wydarzeniach okolicznościowych np. Dzień Dziecka, tworzenie dekoracji na karnawał, warsztaty kulinarne, warsztaty z tworzenia własnej biżuterii itp.). Do obowiązków wolontariusza należy również udział w spotkaniach z młodzieżą w szkołach, podczas których promujemy ideę Wolontariatu Europejskiego, mówimy o swoich doświadczeniach oraz promujemy wartości i cele Unii Europejskiej. Podczas trwania projektu wraz z drugą wolontariuszką zorganizowałyśmy Tandem Językowy. Mieszkańcy byli zachwyceni, ponieważ nigdy wcześniej nie brali w czymś takim udziału, a jednocześnie jest to świetna okazja do nauki języka i spotkania innych obcokrajowców. Wolontariat w Teatro Metaphora jest jedną z najlepszych decyzji jakie podjęłam. Nauczyłam się niezwykle dużo nowych rzeczy, które będę mogła wykorzystać w przyszłości. Podoba mi się podejście, aby poprzez sztukę pokazać ludziom dany problem i nakłonić ich do refleksji. Poznałam niezwykle dużo osób, ale co najważniejsze mogłam poznać siebie lepiej. Poprzez wyjazd na wolontariat zyskałam nową wiedzę i doświadczenie, którego nie można zastąpić niczym innym.

… oraz od wolontariuszki Kasi…

Pobyt na Maderze to jedna z najbardziej egzotycznych podróży jakie odbyłam.Wieczna wiosna, wszechotaczający ocean, magiczne góry, drzewa bananowe.. to wszystko sprawia, że żyje się tu inaczej – spokojniej, w większej równowadze. W Teatrze Metaphora współtworzyłam warsztaty robienia biżuterii i tworzenia naturalnych kosmetyków. Wraz z Anią zorganizowałyśmy Language Meeting Exchange, którego celem była nauka języków obcych. Wielokrotnie bywałyśmy w lokalnych szkołach i stowarzyszeniach opowiadając o tym czym jest projekt Erasmus, co to jest wolontariat, dlaczego warto się uczyć języków obcych. Wykonałyśmy kilka prezentacji dotyczących naszego kraju. Jednym z głównych projektów Teatru jest tworzenie dekoracji dla miasteczka Camara de Lobos, gdzie znajduje się siedziba Teatru.  Dlatego przez kilka miesięcy zbierałyśmy puszki po napojach a następnie wedle specjalnej techniki teatru tworzyliśmy wielobarwne obrazy-mozaiki, które od 21 czerwca zdobią okna i drzwi jednej z głównych ulic w Camara de Lobos. Czas spędzony na Maderze i w Teatrze był niezwykle inspirującym doświadczeniem, ta mała rybacka wioska  i jej mieszkańcy nauczyli mnie wiele – inaczej zaczęłam myśleć o ekologii, stałam się bardziej uważna i nauczyłam sie dokonywać bardziej odpowiedzialnych wyborów. Mogłam rozwijać swoje pasje związane z grafiką i fotografią. Dodatkowo dzięki temu pobytowi nauczyłam się portugalskiego!