Polskie trio w Amarante jest relacją naszych wolontariuszek zaangażowanych w projekt wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności pt. The Social Challenges – Solidarity Heroes: Ambassadors of European Solidarity. Alicja, Marta i Kasia zaangażowane są w działania w organizacji Aventura Marão Clube w miejscowości Amarante, w Portugalii.
Kim jesteśmy?
Angela z Wrocławia oraz Kamila i Justyna, dwie dziewczyny z Podlasia, które poznały się w słonecznej Portugalii!
Wszystkie uwielbiamy podróżować i poznawać ludzi z innych krajów, dlatego odnalazłyśmy swoje miejsce podczas długoterminowego projektu w urokliwym Amarante, gdzie mamy przyjemność współpracować w międzynarodowym teamie i wspólnie wspierać lokalną społeczność.
Podczas lata 2020 zostałyśmy zaakceptowane na projekt wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności i pomimo wciąż rozwijającej się pandemii zdecydowałyśmy podjąć się tego wyzwania (i to była najlepsza decyzja!).
Co robimy?
Naszą organizacją przyjmująca jest Aventura Marão Clube, a miejscem pracy Casa da Juventude w Amarante, czyli tłumacząc – centrum dla młodzieży. Jednak nasze zadania nie są związane tylko z młodymi ludźmi! Obejmują one całą społeczność lokalną, poruszając również tematy fair trade, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. W Amarante każdy wolontariusz ma wolna przestrzeń do wdrażania własnych pomysłów i rozwijania projektów, które są związane z naszymi pasjami. Brzmi trochę ogólnie? Pomożemy Wam lepiej zrozumieć wolontariat w CJ przedstawiając nasze konkretne zadania:
Wspieranie lokalnego producenta wina biodynamicznego
Czym jest wino biodynamiczne? Oznacza to, że poszczególne etapy produkcji odbywają się w konkretnych fazach księżyca i ustawieniach planet, zgodnie z gwiezdnym kalendarzem! Jest to doceniany ekoprodukt, a my miałyśmy okazję wspierać producenta Paive (od którego wolontariusze mogą usłyszeć wiele historii o winie i nie tylko!) we wszystkich etapach produkcji – od dbania o winorośl podczas wiosny, przez zbieranie winogron we wrześniu, do przygotowywania butelek do sprzedaży w okresie zimowym.
Pomoc w stajni
Pomimo, że czyszczenie stajni może nie wydawać się być najbardziej interesującym zajęciem, wolontariusze uwielbiają odwiedzać właściciela Pinto, a po pracy mamy okazję skorzystać z konnej przejażdżki! Konie wykorzystywane są do rehabilitacji, ale też dają okazję wielu dzieciom z okolicy, aby poznać lepiej te zwierzęta i znaleźć nową pasję.
Przedszkola i szkoły
Wolontariusze wykorzystując swoja kreatywność, nawet podczas pandemii znajdą sposób, jak nawiązać kontakt z dziećmi z Amarante! Jednym z nich były przedstawienia dla dzieci i następnie zaprezentowanie ich w przedszkolach. Miałyśmy, więc okazję sprawdzić się na scenie i sprawić radość dzieciom, ale teatr to też świetna okazja do integracji grupy wolontariuszy! Od wiosny odwiedzamy regularnie jedno z przedszkoli i organizujemy przedszkolakom różne zabawy ruchowe (wszyscy dobrze się przy tym bawimy!).
Centrum dla niepełnosprawnych
W Amarante znajduje się centrum dla niepełnosprawnych CERCI, gdzie organizujemy aktywności, aby jego podopieczni mogli miło spędzić czas. Regularnie odwiedzamy centrum i przeprowadzają zajęcia pilates, jogę i rozciąganie, a w środy organizujemy dla nich wyjście na kajaki. Do CERCI również udałyśmy się w grudniu z naszymi polskimi koleżankami, aby zaśpiewać polskie kolędy.
Farma Cimo da Vila
Miejsce, które wolontariusze nazywają crazy farm. Dlaczego? Jest to mała społeczność na organicznej farmie opartej na permakulturze, która również gości wolontariuszy długoterminowych, którzy chcą spędzić czas w alternatywny sposób. W Cimo da Vila pomagamy przy pracach ogrodowych, na polu kukurydzy czy zbierając róże lub lawendę i przygotowując je do wysuszenia. Całodniowa wizyta na crazy farm to okazja do docenienia natury i przeprowadzenia interesujących rozmów z jej mieszkańcami.
Bio Fair
Jednym z naszych zadań jest organizowanie sobotniego ryneczku, podczas którego sprzedajemy warzywa i owoce od lokalnych producentów. Jest to okazja, aby promować zdrowy styl życia i poćwiczyć portugalski rozmawiając z klientami.
co jeszcze?
Teraz znacie już regularne zajęcia wolontariuszy w Casa da Juventude, jednak poza nimi, pojawia się mnóstwo innych projektów! Znaczącą częścią pracy CJ jest organizowanie workcampów i wymian młodzieżowych z programu Erasmus+, a wolontariusze są osobami wspierającymi te projekty. Czasami malujemy ściany w przedszkolach, sadzimy drzewa, sprzątamy okolice rzeki Tamega lub odwiedzamy lokalne studio artystyczne Modar-te. Wolontariusze organizują regularne zajęcia dla lokalnej społeczności, np. joga, hip-hop, zumba, zajęcia z angielskiego lub zajęcia teatralne. Prawie każdy pomysł wolontariusza może zostać zaakceptowany i wspierany przez Miguela i Marcelle.
Wolontariat w czaszach pandemii
Projekt w 2020 i 2021 roku wiązał się ze stawieniem czoła pandemii oraz izolacji. Szczególnym okresem był czas od stycznia do końca marca, kiedy razem z innymi wolontariuszami (w sumie było nas kilkanaście) musieliśmy spędzić czas w budynku Casa da Juventude podczas ogólnokrajowego lockdownu. Nie mogliśmy, więc wykonywać naszych typowych zadań i dbając o dobro całej społeczności staraliśmy się ograniczać kontakt z ludźmi z zewnątrz. Ostatecznie znaleźliśmy jednak sposoby na to, jak poradzić sobie w tym trudnym okresie. Zaczęliśmy wykorzystywać nasza kreatywność i m.in. tworzyć więcej materiałów online (w tym filmiki) czy organizować wewnętrzne spotkania dla nas, wolontariuszy, na przykład wieczory z poezja, treningi capoeiry, jogi czy warsztaty teatru improwizowanego. My wykorzystałyśmy ten czas również na skupienie się na nauce języka portugalskiego.
Wiele razy powtarzałyśmy sobie, że pomimo tego, że wiele nas ominęło – odwołane wydarzenia kulturowe, brak możliwości bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi czy utrudnione podróżowanie po Portugalii, wciąż jesteśmy wdzięczne, ze możemy spędzać ten rok razem z cudownymi ludźmi z całej Europy i nie tylko, wspólnie zostawiając nasz ślad w Amarante, nawiązując nowe znajomości oraz cały czas dowiadując się więcej o nas samych. Wolontariusze w CJ są w różnym wieku, niektórzy od razu po liceum, drudzy po ukończeniu studiów, a jeszcze inni po kilku latach pracy zawodowej.
Jeżeli zastanawiasz się nad udziałem w projekcie Europejskiego Korpusu Solidarności, zdecydowanie Ci go polecamy (szczególnie w Amarante!).
Autor tekstu i zdjęć: Kamila Hornowska, Angela Gędłek, Justyna Zalesko