Wolontariat w Sienie – okiem drugiej wolontariuszki

Relacja naszej drugiej wolontariuszki realizującej projekt długoterminowy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności we włoskiej Sienie pt. Local heroes of tomorrow !

W listopadzie 2023 rozpoczęłam wolontariat długoterminowy w średniowiecznej Sienie. Moją organizacją goszczącą był Instytut artystyczny – Siena Art Institute, położony nieopodal centrum miasta, poza gwarem, wśród zieleni i ukrytego ogrodu “Giardino Nascosto” – jednego z projektów, przy którym miałam okazję pracować.

Praca w Instytucie była bardzo kreatywna. Jednego dnia spędzałam czas w biurze pomagając przy administracyjnych obowiązkach, a innym razem, dostawałam możliwość stworzenia toreb bawełnianych, odbierałam studentów z lotniska, zamieniałam się w przewodnika miejskiego lub byłam fotografem! Była to świetna okazja do sprawdzenia się w różnych rolach i odkrycia nowych zainteresowań.

Do moich codziennych zadań należało:

● otwieranie bądź zamykanie Instytutu,
● pomoc w codziennych obowiązkach i dbanie o przestrzeń wspólną,
● tworzenie contentu na media społecznościowe,
● współpraca z artystami,
● pomoc w przygotowaniu eventów w Instytucie,
● tworzenie herbat i przypraw z ziół, które rosły w ogrodzie należącym do Instytutu,
● i wieeeele więcej.

Miałam również możliwość wziąć udział w szkoleniach dla wolontariuszy On-arrival oraz Mid-term, które odbyły się w Rzymie. O samym szkoleniu pisałam więcej w poprzednim artykule, ale nadal uważam, że była to niesamowita okazja do poznania wielu ciekawych ludzi, mogliśmy porozmawiać o swoich projektach, wymienić się doświadczeniem, zdobyć nowe umiejętności, a wszystko odbywało się w przyjemnej atmosferze. Poznaliśmy także inne możliwości, które oferują projekty europejskie. Po zajęciach rozmawialismy z pozostałym uczestnikami o naszych włoskich przygodach i eksportowaliśmy razem Rzym.

Czas wolny w Sienie poświęciłam na poznanie miasta i udział w lokalnych wydarzeniach, a także na zwiedzanie Toskanii i nie tylko! Miałam okazję zobaczyć wiele lokalnych eventów i z niecierpliwością czekam na Palio, które odbędzie się 2 lipca! Jest to wyścig konny, w którym udział biorą Contrady (dzielnice) miasta, a wydarzenie to poprzedza szereg mniej lub bardziej oficjalnych imprez. Po czasie, który tutaj spędziłam, mam swoich faworytów wyścigu, którym zamierzam kibicować!

Moja rola jako wolontariuszki była różnorodna i pełna wyzwań, co sprawiło, że każdy dzień był inny i wyjątkowy. Pobyt w Sienie to dla mnie niesamowita przygoda, która pozwoliła mi na rozwinięcie umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych i twórczych, i chociaż mój czas tutaj dobiega końca, wspomnienia pozostaną ze mną na długo! 🙂

Artykuł oraz prezentacja zostały przygotowane przez naszą wolontariuszkę Joannę Krawczyk, dziękujemy! 

Życzymy kolejnych ekscytujących podróży 😉

Joanna realizowała projekt Local heroes of tomorrow